Контакт

Спорт

Манчини го врати Заниоло, но ги исфрли Кваљарела и Де Роси од репрезентацијата

Објавено пред

Италијанскиот селектор Роберто Манчини ја врати ѕвездата на Рома, Николо Заниоло во селекцијата за квалификациите за Евро 2020, но од списокот ги исфрли ветераните Даниеле де Роси и Фабио Кваљарела.

Заниоло беше исфрлен од репрезентацијата поради недисциплина и беше пратен во У-21 репрезентацијата, но Манчини реши да го врати 20-годишниот талент за кого изјави дека „има уште многу да даде“.

Де Роси ќе почека за својот проштален меч во репрезентативниот дрес бидејќи се мачи со повреда, додека ветеранот на Сампдорија, Фабио Кваљарела е изоставен за помлади напаѓачи. Првпат е повикан десниот бек на Наполи, Џовани ди Лоренцо, а во тимот се враќаат и Кристијано Бираги и Леонардо Спинацола.

„Аѕурите“ можат да се квалификуваат на Евро 2020 со победа над Грција на 12 октомври.

ИТАЛИЈА, РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Голмани: Џанлуиџи Донарума (Милан), Пјерлуиџи Голини (Аталанта), Алекс Мерет (Наполи), Салваторе Сиригу (Торино)

Дефанзивци: Франческо Ачерби (Лацио), Кристијано Бираги (Интер), Леонардо Бонучи (Јувентус), Данило Д’Амброзио (Интер), Џовани ди Лоренцо (Наполи), Алесандро Флоренци (Рома), Армандо Ицо (Торино), Џанлука Манчини (Рома), Алесио Ромањоли (Милан), Леонардо Спинацола (Рома)

Среден ред: Николо Барела (Интер), Федерико Бернардески (Јувентус), Брајан Кристанте (Рома), Жоргињо (Челси), Стефано Сенси (Интер), Марко Верати (Пари Сен-Жермен), Николо Заниоло (Рома)

Напад: Андреа Белоти (Торино), Федерико Киеза (Фиорентина), Стефан Ел Шарави (Шангај Шенхуа), Винценцо Грифо (Фрајбург), Чиро Имобиле (Лацио), Лоренцо Инсиње (Наполи).

Спорт

Одбојкарска класика – Бразил со епски камбек против Аргентина

Објавено пред

Последното натпреварување на понеделничката олимписка програма во Токио ни донесе сензационална одбојкарска пресметка помеѓу лутите јужноамерикански ривали Бразил и Аргентина, во кој „селесао“ се врати од 2:0 негатива за фантастична победа по три часа игра.

Аргентина поведе со 2:0 со 25:19 и 25:21 и кога изгледаше дека ќе стигне до импресивна победа над фаворитите, Бразил го освои третиот сет со 25:16 за потоа да израмни на 2:2 со 25:21 за да го добие петтиот сет со 16:14.

ОДБОЈКА (М)

Бразил – Аргентина 3:2

Иран – Венецуела 3:0

САД – Русија 1:3

Полска – Италија 3:0

Франција – Тунис 3:0

Јапонија – Канада 3:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Руни во нов скандал со фотографии со полуголи жени

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед, а сега менаџер на Дерби каунти, Вејн Руни, повторно е на насловните страници на англиските таблоиди поради активности што немаат врска со фудбалот.

Руни овој пат поднел пријава до полицијата во Манчестер откога на интернет се појавија фотографии со три (засега неименувани) жени, од кои на една од нив тој спие и тврди дека е жртва на местенка.

Според британските медиуми, фотографиите се направени по поразот на Дерби во пријателскиот меч со Салфорд сити по што Руни бил во ноќен клуб, а потоа и во хотел.

Да потсетиме, Руни е оженет и има четири сина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фановите на Јуве беа пресреќни што Роналдо се врати

Објавено пред

Станува очигледно дека Кристијано Роналдо ќе го исполни својот договор со Јувентус откако денеска пристигна на медицински тестови пред новата сезона со приватен авион од Лисабон и навивачите на гигантот од Торино го пречекаа со полно срце.

По летото во кое тој го израмни рекордот на Али Даеи од 109 гола во националниот дрес и го помина Мишел Платини како најдобар стрелец во историјата на европските првенства, Роналдо помина време на Медитеранот со својата партнерка Георгина и нивните деца по што денеска се врати на работа.

Во Торино очекувањата се големи откако минатата сезона ја загубија титулата од Интер, а имаа и лош настап во Лигата на шампионите (каде што беа елиминирани од Порто) по што се појавија шпекулации дека „бјанконерите“ ќе се обидат да го продадат 36-годишниот Португалец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија6 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија7 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија7 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија7 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа8 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија9 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет10 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија10 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија12 часа

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија1 ден

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион1 ден

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија1 ден

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија1 ден

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија1 ден

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Досие