Контакт

Спорт

Руски ММА ѕвер! „Лудиот Макс“ Новоселов собори огромна мечка (видео)

Објавено пред

Ако мислевте дека Хабиб Нурмагомедов е „најлудиот“ ММА фајтер од Русија, тогаш не сте запознаени со тешкашкот Максим „Лудиот Макс“ Новоселов.

Кога Хабиб стана прва УФЦ ѕвезда едно од видеата кои го потврдија митот за „борецот од Кавказот“ беше тоа на малиот борец против мечка. Сега, 46-годишниот Новоселов отиде чекор понапред – се бореше со огромна меча во кафез во Перм, Сибир, и успеа да ја „преврти“.

„Мечка се бори со мечка“, вели Новоселов на стартот на видеото, пред околу една минута да го малтретира животното.

„Тоа беше добар противник за мене – тежи околу 250 кила. Не страдавме ниту двајцата. Можеби мечката малку повеќе, бидејќи ретко се гледа човек како мене“, изјави Новоселов.

Тешкашот од Челјабинск, кој има професионален скор од 9 победи и 2 порази, е доста „озогласен“ во својата татковина. Тој доби затворска казна од 14 години во 1993 за убиство, а во 2012 година беше уапсен поради поврзаност со еден нарко-картел.

Новоселов исто така е познат по своите неверојатни тренинг-методи, како спарингот со секира со еден негов пријател во кој за малку ќе му ја откорнеше раката. Негов последен меч во октагонот беше победата во првата рунда против Александар Алексиќ на Фајт шампионатот Аслан.

Човек, кого сигурно нема да посакате да го сретнете на улица…

 

View this post on Instagram

 

Наши Топоры-лежат до поры# максшатун#топор#Axe#боибезправил

A post shared by Максим Новоселов (@max_novoselov_130) on Jul 26, 2019 at 4:35am PDT

 

View this post on Instagram

 

🚭🆘

A post shared by Максим Новоселов (@max_novoselov_130) on Jun 27, 2019 at 9:53am PDT

 

View this post on Instagram

 

#максшатун #лес#бытьвоиномзначитжитьвечно #

A post shared by Максим Новоселов (@max_novoselov_130) on Aug 3, 2019 at 1:24pm PDT

Спорт

Пресврт – Манџукиќ ќе остане во Италија

Објавено пред

Хрватскиот напаѓач Марио Манџукиќ сепак нема да се пресели во редовите на Манчестер јунајтед.

Манџукиќ ќе го напушти Јувентус, но ќе остане во Серија А, пишува „Ил Џорнале“.

Според овој извор, покрај Манчестер јунајтед, за Манџукиќ биле заинтересирани Милан и Интер, а тој наводно веќе постигнал договор со Милан, каде што еден од челниците е неговиот сонародник Звонимир Бобан.

Милан оваа сезона го има третиот најлош напад во Серија А. Ефикасноста треба да им ја поправи Манџукиќ, кој во кариерата има постигнато 212 гола на 538 одиграни натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дамјан Стојановски МВП на колото

Објавено пред

МЗТ Скопје победија на трите натпревари од почетокот на сезоната во АБА2-лигата и заедно со Борац се на челната позиција со максимални три победи. Третата победа македонските шампиони ја забележаа во вторникот над Рогашка 74:54.

Натпреварот против Рогашка во „Јане Сандански“ мина во знакот на капитенот на МЗТ Дамјан Сотјановски.

Репрезентативецот на Македонија натпреварот го заврши со 18 поени 5/8 тројки), 9 скока, 2 асистенции и 5 украдени топки. Стојановски забележа 29 индексни поени кои му беа доволни да биде прогласен за МВП на третото коло.

Во првите три кола кошаркарите на МЗТ се претплатени за наградата МВП на колото. Во првата рунда најкорисен беше Нуни Омот, а во втората Џабари Хиндс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Седуммина Македонци играат во „Топ 5“ првенства во Европа

Објавено пред

На најновата листа на „малите“ држави со најмногу претставници во петте најсилни европски национални првенства Македонија се наоѓа на 17 место. Седум фудбалери од Македонија настапуваат во Серија А, Ла Лига, Лига 1, Премиер лигата и Бундес лигата. Од државите од поранешна Југославија помалку играчи во најсилните првенства имаат само Косово (6) и Црна Гора (5), додека најдобро котираат Србија (36), Хрватска (28), Босна и Херцеговина (15) и Словенија (10).

Во четири од петте најсилни национални шампионати во Европа игра најмалку еден Македонец. Македонија нема репрезента само во Премиер лигата.

Најмногу Македонци играат во Серија А. Елиф Елмас е во Наполи, Горан Пандев во Џенова, а Илија Несторовски во Удинезе.

Двајца, Енис Барди (Леванте) и Александар Трајковски (Мајорка) се во шпанската Ла Лига, а претставници на Македонија во Бундес лигата и француската Лига 1 се Дарко Чурлинов (Келн), односно Влатко Стојановски (Ним).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија58 минути

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ2 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија2 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ3 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија3 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа3 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија4 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа5 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион6 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет6 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа7 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија17 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија19 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија21 час

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа22 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија24 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија1 ден

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија1 ден

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија1 ден

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Досие