Контакт

Спорт

Мане ги спаси Ливерпул, Сити се извлекоа против Саутемптон (Видео)

Објавено пред

Ливерпул и Манчестер сити среќно забележаа победи во рамките на 11 рунда во Премиер лигата. „Црвените“ во 94 минута ја обезбедија победата кај Астон Вила, а до трите бода во финишот дојдоа и „граѓаните“ против Саутемптон.

Ливерпул имаа негатива од еден гол од 21 минута кога Египќанецот Трезеге го совлада Алисон Бекер. Резултатот 1:0 беше актуелен до 87 минута кога израмни Робертсон, а во 94 минута Мане го постигна голот за победа.

Манчестер сити имаа негатива против Саутемптон од 13 минута. Голот за „светците“ го постигна Ворд-Праус. Сити се мачеа не успеваа да ги реализраат шансите се до 70 минута кога израмни Серхио Агуеро. Целосен пресврт направија со голот на Кајл Вокер во 87 минута.

Арсенал никако да го надминат тешкиот период во кој се наоѓаат. Непоразени од „Емирејтс“ во ова коло си заминаа фудбалерите на Вулверхемтон.

Имаа домаќините предност од 21 минута со голот на Обамејанг, која ја поништи Мексиканецот Раул Хименез во 75 минута.

Премиер лига, 11 коло:

Брајтон-Норич 2:0
Шефилд Јунајтед-Барнли 3:0
Вест Хем-Њукасл 2:3
Манчестер сити-Саутептон 2.1
Астон Вила-Ливерпул 1:2
Арсенал-Вулверхемптон 1:1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луд пресврт на Интер кај Фиорентина за прво место на табелата

Објавено пред

Фиорентина одигра доминанто прво полувреме за да има 1:0 водство против шампионот Интер, но потоа доживеа неверојатен пресврт во кој „нераѕурите“ за три минути ги обезбедија трите поени и првото место на табелата.

Рикардо Сотил ги донесе Виола во водство на „Артемио Франки“ во 23. минута за да ја круниса одличната игра, меѓутоа второто полувреме целосно му припадна на гостинскиот клуб. Матео Дармијан во 52. минута успеа да израмни на 1:1, пред Един Џеко да ја продолжи одличната форма со гол по обидот на Хакан Чалханоглу, а Иван Перишиќ во 87. минута ја потврди четвртата победа во пет меча за тимот на Симоне Инзаги.

Аталанта, пак, конечно, сврза две победи во низа оваа сезона, победувајќи ги Сасуоло со 2:1. Робин Госенс уште во третата минута ги донесе „Ла деа“ во водство, пред Давиде Запакоста да го постигне првиот гол за тимот во 37. минута. Гостите се заканија со камбек преку Доменико Берарди во 44. минута.

СЕРИЈА А, 5.КОЛО

Фиорентина – Интер 1:3

Аталанта – Сасуоло 2:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез пак спасител на Атлетико кај Хетафе

Објавено пред

Хетафе останува на последното место во шпанската Ла лига со шест порази во низа, откако дозволија да пропуштат 1:0 водство против шампионот Атлетико Мадрид во последните десетина минути од мечот, благодарение на фантастичниот Луис Суарез.

Хетафе немаа дадено гол против Атлетико во претходните 20 меѓусебни дуели, и последен пат го најдоа патот до мрежата на „рохибланкос“ во далечниот ноември 2011 година. Херој на Хетафе беше српскиот дефанзивец Стефан Митровиќ, кој покрај тоа што постигна гол во 45. минута од мечот, успеа да го заддржи на дистанца напаѓачкото дуо на Атлетико, Луис Суарез и Антоан Гризман во првото полувреме.

Сепак, Карлес Алена доби заслужен црвен картон во 74. минута за да ги остави домаќините во тешка позиција, и само четири минути подоцна Суарез стрелаше за израмнување за тимот на Диего Симеоне. Во 91. минута, Суарез, како мноногу пати минатата сезона, беше одлучувачкиот играч за големи три поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели со голчиште за Адана, се вратија од 0:3 за реми со Бешикташ во 97. минута!

Објавено пред

Аданаспор успеа во драматичен меч да извлече 3:3 реми со лидерот на табелата Бешикташ со гол во 97. минута, а мечот на „Водафон парк“ во Истанбул беше одбележан и со првиот гол на Марио Балотели за Адана.

Домаќините најавија висока победа, откако Франциско Монтеро по асистенција Миралем Пјаниќ стрелаше во 20. минута за 1:0, пред Бразилецот Жозеф да зголеми на 2:0 во 43. минута. Само што почна второто полувреме, во 53. минута Бурак Јилмаз зголеми на 3:0, по што следуваше неверојатниот камбек на Адана.

Матијас Варгас во 60. минута намали на 1:3, Балотели во 79. минута го постигна првенецот во турскиот шампионат, пред Конгоанецот Брит Асомбалонга во 97. минута да донесе поен за Адана.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-62-37466”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија5 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет5 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет6 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион6 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија8 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија8 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион10 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија11 час

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија13 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија13 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет14 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион15 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет15 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија15 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет1 ден

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет1 ден

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Досие