Контакт

Спорт

Марадона и „Божјата рака“ на банкнота од 1.000 пезоси

Објавено пред

Аргентинската сенаторка, Норма Дуранго пред аргентинскиот конгрес в понеделник ќе претстави проект со кој ликот на Диего Марадона ќе се најде на банкнота од 1.000 пезоси.

Идејата е на банкнотата која има вредност од 12.2 американски долари, на едната страна да е ликот на Марадона, а од другата страна еден од неговите најпознати голови – „Божја рака“, рекла Дуранго.

„Идејата не е само да го препознаеме нашиот најважен идол, туку и да размислиме за економските прашања. Идејата е да се препознае и Марадона, во добро и во зло. Мислам дека проектот доби одличен одзив, иако сите не се сложуваат со него“ смета Дуранго.

Сенаторката вели дека туристите кои е доаѓаат во Аргентина многу извесно со себе да сакаат да понесат банкнота со ликот на Марадона.

Инаку, Аргентинците претпочитаат Марадона да се најде на банкнотата од 10 пезоси:©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Червар: Јас го открив Циндриќ, а кога ми треба – него го нема!

Објавено пред

„Го почитувам Циндриќ, јас го открив и го доведов во Металург, кој знае кај ќе беше сега, дали ќе играше за Барселона или ќе останеше во Огулин. Но кога ми треба, него го нема. Се повреди во 2019, па и минатата година, сега третпат.
Често кога тренираме кога ќе го прашам за состојбата вели дека му треба уште половина час, па уште 20 минути, па уште 10, уште 5“ рече меѓудругото Лино Червар во интервју за хрватски „24сата“.

Селекторот на Хрватска во заминување не се согласува со тврдењето на капитенот Домагој Дувњак дека на хрватската селекција и треба добар ресет пред квалификациите за Олимписките игри.

„Сметам дека пристапот не смее да е таков затоа што сами на себе може да си нанесеме стрес, да не се поставува Токио како императив. За да успееме мора да имаме здрави играчи, а тие да се свесни дека во клубовите мора повеќе да се ангажираат и да се подготват за турнирот. На новиот селектор, кој и да е, треба да му се даде доверба“ порача Червар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Челси беше груб со Лампард, екипата е подарок за Тухел

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го критукуваше Челси поради отказот на Френк Лампард, откако во неделата Англичанецот доби отказ по 18 месеци на позиција главен менаџер. Го замени Германецот Томас Тухел.

Клоп смета дека Лампард заслужи повеќе време за да ги поправи резултатите. „Сините“ од Лондон во моментов се 10-ти на табелата во Премиерлигата.

„Морам да кажам дека ова е навистина остро. Мислам дека Челси заврши одлична работа во преодниот рок, донесе добри фудбалери, а за такви работи е потребно време. Абрамович ви пружа шанса, пари, играчи, но не е една од најтрпеливите личности во светот. Френк е млад и талентиран тренер, сочувствувам со него и му посакувам се најдобро“ рече Клоп.

Томас Тухел потпиша 18 месечен договор со Челси, а дебито ќе го има вечерва против Вулверхемптон. Клоп за својот 47-годишен сонародник има пофални зборови.

„Тухел е сјаен, на наша жал, тој е навистина добар тренер. Го знам долго и многу го почитувам. Оваа екипа му е подарок и верувам дека и тој гледа така“ смета менаџерот на Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

„БиХ Фанатикос“ протестираа против изборот на Петев

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Босна и Херцеговина ја официјализира соработката со бугарскиот тренер Ивајло Петев. Тој ќе ја предводи репрезентацијата во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Петев дојде на местото на Душан Бајевиќ.

Именувањето на Петев не го одобруваат навивачите на репрезентацијата познати под името „БиХ Фанатикос“.

Тие повотрно протестираа пред просториите на националниот Сојуз.

Со пораките „Доста е“ и „Нас не можете да не купите“, тие го изразија совето незадоволство од именувањето на Петев.

Навивачите во Босна и Херцеговина не кријат дека тие за селектор го сакаат легендарниот фудбалер Сергеј Барбарез.

„Следев што се пишуваше, на некој начин ги разбирам тие луѓе. Но овие критики ќе ми бидат мотив повеќе да постигнам добар резултат. Ќе се обидам да ги убедам луѓето дека заслужувам да бидам селектор на БиХ“, рекол Петев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија2 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија3 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија4 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија4 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија5 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија6 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија7 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија7 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа9 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет9 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет9 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија10 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет21 час

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија1 ден

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 ден

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 ден

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет1 ден

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа1 ден

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Досие