Контакт

Спорт

Марадона ја напушти Гимназија

Објавено пред

Аргентинскиот клуб Гимназија Ла Плата потврди дека легендата Диего Марадона веќе не е нивни тренер по само два месеца.

Марадона реши да замине од клубот кога вети дека ќе се повлече ако сегашниот претседател на клубот, Габриел Пелегрино, не се кандидира за нов мандат.

„Марадона веќе не е тренер на Гимназија. Резервниот тренер Маријано Месера ќе го води тимот против Арсенал Саранди“, изјави Пелегрино.

59-годишниот Марадона оваа година си замина од мексиканскиот второлигаш Дорадос кога во два плејофа не успеа да го внесе во првата лига. Во септември тој беше ангажиран како тренер на Гимназија и успеа малку да ја подобри неговата форма победувајќи во три од последните пет натпревари на чело на клубот. И покрај ова, Гимназија останува во зоната за испаѓање на Суперлигата со 24 клуба.

Спорт

Леброн со шампионска партија за Лејкерси, публиката во Хјустон му се поклони (видео)

Објавено пред

Лос Анџелес лејкерси во дербито на вечерта стигнаа до убедлива 124:115 победа на гости кај Хјустон почнувајќи ја низата од пет меча на гости без Ентони Дејвис, но со фантастичниот Леброн Џејмс, кому дури и гостинските навивачи му извикуваа „МВП“.

Откако губеа со 11 поени во првото полувреме, Лејкерси направија пресврт во третата четвртина и на крајот беа убедливи, за Рокитс да го забележат третиот пораз во низа и четвртиот во последните пет меча.

Леброн Џејмс имаше 31 поен, додаде 12 асистенции со што по осми пат оваа сезона има над 30 поени и 10 асистенции во еден меч, најмногу од еден играч на Лејкерси по Меџик Џонсон во 1989/90. Затоа, можеби не беше зачудувачки, што и публиката во „Тојота центарот“ му извикуваше „МВП“. Покрај него, Кајл Кузма имаше 23 поени, а Грин и Колдвел-Поуп имаа по 20 поени.

Милвоки бакс, пак, повторно славеа доминантно, победувајќи на гости кај Бруклин со 117:97. Јанис Адетокумбо беше незапирлив со 29 поени и 12 скока, а тука беше и Мидлотон со 20 поени. Бостон дома загубија од Феникс со 123:119 предводени од Девин Букер со 39 поени и 10 скока, додека Дерик Роуз ги предводеше Детроит пистонс до 136:103 победа над Атланта со 27 поени и 9 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кралот“ се врати – Конор го „здроби“ Серон за само 40 секунди! (видео)

Објавено пред

Конор Мекгрегор се врати во октагонот со стил, откако на УФЦ 246 во Лас Вегас му беа потребни само 40 секунди да обезбеди технички нокаут над Доналд „Каубој“ Серон и да најави дека „кралот“ се враќа на врвот.

Во првиот меч за „Ноториус“ по поразот во четири рунди од Хабиб Нурмагомедов пред 15 месеци, Ирецот се соочи со УФЦ легендата Серон, и веднаш на стартот, Мекгрегор се обиде да го погоди противникот со левицата, по што двајцата влегоа во клинч, а Мекгрегор со рамото му го скрши носот на Серон.

Серон очигледно беше во дефанзива, а Мекгрегор „намириса крв“ и со низа удари предизвика судијата Херб Дин да го прекине мечот по само 40 секунди.

Со оваа победа, Мекгрегор си „отвори“ многу врати, од која една опција е дуел со Хорхе Масвидал кој беше во првиот ред во „Т-Мобиле арената“, како и долгоочекуваниот ри-меч против Хабиб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Еибар го „сопна“ Атлетико во трката со Реал и Барса (видео)

Објавено пред

Заврши серијата од три последователни победи за фудбалерите на Атлетико Мадрид. „Јорганџиите“ вечерва претрпеа пораз од 2-0 на гостувањето кај Еибар.

Еибар, кој сега е на 7 бода над местата и водат во понизок ранг, ги шокираше играчите Атлетико уште во десеттата минута.

Бургос беше прецизен за домашно водство 1-0.

Иако очекувано беше пулените на Диего Симеоне да притиснат за да го свртат резултатот, во второто полувреме создадоа неколку сериозни шанси за гол, сепак не успеаја да ја затресат противничката мрежа.

Експозито во 90 минута стави точка на триумфот на Еибар за конечни 2-0.

Во моментов, по некомплетно коло Атлетико е трет на табелата со 35 бода исто колку и Севилја на четвртата позиција.

Барселона е со 40 бодови (и меч помалку) пред нив, а Реал Мадрид му бега на градскиот ривал цели 8 бода.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Изменет сообраќаен режим низ Скопје поради Водици

Поради манифестациите што ќе се одржат по повод верскиот празник Водици, сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен режим...

Македонија16 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија16 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија18 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет19 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ19 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија20 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет21 час

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура22 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија23 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија24 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет1 ден

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет2 дена

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа2 дена

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа2 дена

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет2 дена

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион2 дена

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Досие