Контакт

Спорт

Марка: Рамос и Роналдо две години се во „тивка војна“

Објавено пред

Прв пат од 2018 година Серхио Рамос и Кристијано Роналдо ќе се најдат заедно на теренот. Тие вечерва ќе ги предводат своите репрезентации. Рамос и Роналдо девет години беа соиграчи во Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

„Марка“ во пресрет на натпреварот откри детали од „тивката војна“ која помеѓу овие двајца фудбалери трае две години.

Рамос и уште некои играчи на Реал му замерила на Роналдо за однесувањето кога Лука Модриќ ја доби „Златната топка“. Овој извор тврди дека само со Марсело Португалецот останал добар пријател.

„Марка“ пишува дека две години тие двајца немаат никаков контакт, а дека вечерва поради телевизиските камери ќе се обидат да прикажат дека се е во ред помеѓу нив двајца.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Италија прва во финалето на СП во ватерполо, го чека подобриот од мечот Шпанија-Хрватска

Објавено пред

Италија е првиот финалист на Светското првенство во ватерполо во Будимпешта, Унгарија, откако во неочекувано тесното полуфинале со 11:10 (4:2, 2:3, 1:1, 4:4) ја совладаа Грција.

dobivaj vesti na viber

Италијанците, претходно во четврт-финалето го направија најголемото изненадување, елиминирајќи ги првите фаворити, домаќините Унгарија, а против Грција имаа одличен старт за да поведат со 4:2 по првата четвртина, за потоа грчките ватерополисти да ја вратат рамнотежата до самиот крај.

Во второто полуфинале, играат Хрватска и фаворизираната Шпанија од 19.30 часот.

Претходно, во борба за пласман од 5. до 8. место, Србија ја доби соседската пресметка со Црна Гора, победувајќи со 10:7 (2:2, 3:2, 3:2, 2:1).

Прикажи повеќе...

Спорт

Пирло ќе остане без 500.000 евра капар откако вилата што сакал да ја купи била запленета од италијанските власти

Објавено пред

Легендата на италијанскиот фудбал, а сега тренер на турскиот Карагумрук, Андреа Пирло најверојатно ќе остане без 500.000 евра кои ги дал како капар за купување на вилата „Версилија“ во Форте деи Марми, откако судот ја запленил вилата која била во сопственост на руски олигарх, тврди „Ла национе“.

dobivaj vesti na viber

По руско-украинската војна, италијанските власти почнаа да запленуваат вили и јахти на руски милијардери кои имаат врска со рускиот претседател Владимир Путин, меѓу нив и неименуваниот руски милијардер кој купил две вили во Форте деи Марми.

43-годишниот Пирло, кој го платил капарот на 30 мај и треба да доплати уште 2.5 милиони евра до 31 август, ќе остане без своите пари и својата скапа вила.

 

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси ќе врши истрага за „токсичната култура“ во клубот

Објавено пред

Челси ангажираше надворешни соработници за да извршат истрага по обвинувањата за „токсична“ работна култура во тимот, по написот кој го објави „Њујорк тајмс“.

dobivaj vesti na viber

Во написот објавен во среата, повеќе сегашни и поранешни вработени во маркетинг одделот на клубот се пожалија на условите за работа и за „токсичноста“ на шефовите, која предизвикала заминувае на најмалку 10 вработени. Ричард Бигнел, поранешниот шеф на „Челси ТВ“ во јануари се самоубил, а истрагата покажала дека бил во депресија откако бил отпуштен.

Новите газди на клубот, Тод Бели и „Клирлејк капитал“, кои го откупија клубот од Роман Абрамович, веднаш наредија истрага.

„Новиот борд на клубот верува во безебедно место за работење, во кое вработените ќе се чувствуваат вклучени, безбедни, вреднувани и доверливи. Направени се првите чекори во оваа насока. Нашето сочувство оди до целото семејство на Ричард. Неговата смрт влијаеше на сите негови колеги и на фудбалската заедница. Клубот именуваше надворешен ревизор кој ќе ги испита обвинувањата кои беа направени под претходното сопствеништво“, се вели во објавата на Челси.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија3 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Економија4 часа

Дизелот се намалува два и пол денар, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија4 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија7 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион8 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет9 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа9 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија10 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија10 часа

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија10 часа

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија21 час

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија22 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија1 ден

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија1 ден

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија1 ден

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...