Контакт

Спорт

Марсело останува во Реал

Објавено пред

Марсело и наредната сезона ќе го носи дресот на Реал Мадрид, објави „Марка“. Во текстот со наслов „Не мрда никаде“, се наведува дека Бразилецот изразил желба да остане во клубот до истекот на договорот, кој истекува во јуни 2022 година.

Марселона, минатата сезона, кај Зинедин Зидан го загуби местото во стартната постава. На позицијата лев бек, најмногу натпревари одигра Ферлан Менди, се очекува францускиот бек да биде прв избор и на новиот тренер Карло Анчелоти.

Марсело има годишна плата од 10 милиони евра. Оваа сума, бидејќи се работи за играч кој има 34 години, на Мрсело не може да му ја понуди ниту еден друг клуб.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Објавено пред

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските шанси на Македонија за пласман пред последното коло во групата Ц.

На „Јохан Кројф арената“ во Амстердам, Холандија стигна до рано водство уште во 11. минута, кога Давид Алаба го собори Дензел Дамфрис во шестнаесетникот, а Мемфис Депај беше сигурен од белата точка, во само втор прецизен пенал од шест досудени на ЕУРО 2020 досега.

Холанѓаните имаа повеќе од играта во текот на првото полувреме, а самиот Депај имаше уште една одлична шанса која не ја искористи, пред самиот Дамфрис да зголеми на 2:0 во 67. минута од мечот.

Холандија сега ја очекува дуелот со Македонија во понеделник (18.00), додека Австријците играат со Украина.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1686-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Јармоленко контра Роналдо и Погба: Кока-кола и Хајнекен, јавете ми се!

Објавено пред

Украинскиот напаѓач на Вест хем, Андриј Јармоленко, не се возддржа и повторно се „играше“ со шишињата на прес-конференцијата по победата над Македонија, во која беше именуван за играч на натпреварот.

Откако Роналдо ги отстрани шишињата Кока-кола, а Погба го направи истото со шишето Хајнекен и УЕФА објави дека треба да се почитуваат спонзорите на турнирот, Украинецот ги побара компаниите за свои спонзори.

„Може да направам нешто, видов дека Роналдо прави вака. Ќе ја поместам Кока-колата тука, а пивото тука. Кока-кола и Хајнекен, ве молам да ме контактирате“, вели Јармоленко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осака нема да игра на Вимблдон, сака да помине време со семејството

Објавено пред

Јапонската тениска ѕвезда, Наоми Осака потврди дека се повлекува од Вимблдон, неколку недели откако се повлече од Ролан Гарос поради нејзиниот контроверзен став да не оди на прес-конференции, по што призна дека страда од анксиозност и депресија.

„Наоми нема да игра на Вимблдон оваа година. Таа ќе помине време со семејството и пријателите. Ќе се подготвува за Олимпијадата пред домашните фанови“, изјави нејзиниот агент, Стјуарт Дугуид.

23-годишната четирикратна гренд слем шампионка доби казна од 15.000 долари и закана со дисквалификација откако одби да зборува со медиумите, покренувајќи дебата околу обврските кои ги имаат професионалните спортисти, но и нивното ментално здравје.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Македонија13 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија14 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија15 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија16 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија17 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија19 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ20 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија21 час

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија21 час

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт21 час

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија22 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет1 ден

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет2 дена

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа2 дена

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија2 дена

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија2 дена

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија2 дена

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија2 дена

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Досие