Контакт

Спорт

Мартинез го објави спискот – Белгија е фаворитот од сенка

Објавено пред

Катар е последната шанса за за „Златната генерација“ на Белгија да направи некој голем успех. Засега, најголемиот успех оваа генерација го постигна на минатото Светско првенство во Русија.

dobivaj vesti na viber

Селекторот Роберто Мартинез на десет дена пред почетокот на Мундијалот го објави списокот на патници за Катар, а на него е и Ромелу Лукаку.

Белгија во Катар патува како втора репрезентација на ФИФА листата.

Мартинез требаше да донесе неколку тешки одлуки. на списокот ги нема Ориги, Бојат, Денајер. Но не се откажа од услугите на Ромелу Лукаку и Томас Мение. Овие двајца се уште не се целосно рехабилитирани од повредите.

„На почетокот ќе бидеме без Лукаку. Затоа со нас имаме уште двајца напаѓачи, специјалци. Батшуаји има искуство од репрезентацијата. Опенда е сосема поинаков профил на играч. Работи напорно и отвора простор. Тоа е интересно. Против Полска покажа дека е подготвен“, изјави Мартинез и потсети дека на Мундијалот во Русија повреден отпатува и Винсент Компани, кој се опорави до третиот меч.

Голмани: Тибо Куртоа (Реал Мадрид), Симон Мињоле (Клуб Бриж), Коен Кастелс (Волфсбург);

Одбрана: Јан Вертонген (Андерлехт), Тоби Алдервирелд (Антверпен), Леандер Дендонкер (Астон Вила), Зено Дебаст (Андерлехт), Артур Теат (Рен), Воут Фаес (Лестер)

Среден ред: Ханс Ванакен (Клуб Бриж), Аксел Витсел (Атлетико Мадрид), Јури Тилеманс (Лестер), Амаду Онана (Евертон), Кевин Де Брујне (Манчестер сити), Јаник Караско (Атлетико Мадрид), Торган Азар (Борусија Дортмунд), Тимоти Кастањ (Лестер), Томас Муние (Борусија Дортмунд)

Напад: Ромелу Лукаку (Интер), Миши Батшуаји (Фенербахче), Шарл Де Кетеларе (Милан), Еден Азар (Реал Мадрид), Жереми Доку (Рен), Дрис Мертенс (Галатасарај), Леандро Тросар (Брајтон), Лоис Опенда (Ленс).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ван Гал: Ако сакаме да бидеме светски прваци, во еден сегмент мора да бидеме подобри

Објавено пред

Селекторот на Холандија, Луј ван Гал, инсистираше на тоа дека неговите избраници не смеат да ја губат топката толку лесно како во осминафиналето на пресметката со САД, доколку сакаат да го освојат трофејот на Светското првенство во Катар. Искусниот стратег уште еднаш изјави дека целта на „лалињата“ е токму светската титула.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека можеме подобро. Видовме фантастични голови, особено третиот. Нашиот план е да создадеме простор зад грбот на противникот и добро да ги искористиме шансите, но можевме подобро во некои ситуации кога ја имаме топката. Честопати ја губиме без причина и во тој поглед мораме да бидеме подобри. Во спротивно, нема да станеме светски шампиони, а тоа го сакаме сите.Четврт-финалето не е лошо, но ние сакаме пласман во финалето. Сега ќе им дадеме на играчите еден ден одмор затоа што ова беше многу тежок натпревар“, изјави Ван Гал по победата над САД, која воедно беше 19-ти натпревар по ред без пораз за Холандија.

Холанѓаните славеа над САД со 3:1 и го четврт-финалето го очекуваат подобриот од вечерашниот меч меѓу Аргентина и Австралија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристијано Роналдо, дел од најслабиот тим по првата фаза од СП

Објавено пред

Големата португалска ѕвезда Кристијано Роналдо изненадувачки се најде во тимот на разочарувањата од првата фаза на Светското првенство во Катар, составен од популарната платформа за статистика и резултати во живо, Sofascore. Причината за ова е што аналитичарите на компанијата на 37-годишниот Португалец му дадоа просечна оценка од 6,37 по систем до десет поени за трите натпревари од групната фаза.

dobivaj vesti na viber

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ ги започна сите три меча на Португалците во Катар.

Во нив, сега веќе поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед постигна само еден гол откако погоди од пенал на првиот натпревар против Гана. Роналдо тврдеше дека е стрелец и на првиот гол против Уругвај, но ФИФА тој гол му го додели на Бруно Фернандеш.

Во оваа селекција се најдоа играчи кои играле 60% од времето на натпреварите од групната фаза на Светското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милик: Ќе ни треба скутер за да го стигнеме Мбапе

Објавено пред

Репрезентациите на Полска и Франција ќе се сретнат утре од 16 часот во осминафиналето на Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Актуелниот светски првак Франција остави многу добар впечаток во групната фаза и со две победи над Австралија и над Данска го освои првото место во групата Д, така што во последното коло против Тунис селекторот Дешамп им даде шанса на резервите, па „триколорите“ загубија со 1:0.

Полјаците ја минаа групата поради подобра гол – разлика во однос на Мексико. Двете селекции имаа по четири бода, но Полска го зазеде второто место во групата Ц зад Аргентина.

Французите се големи фаворити во осминафиналето, а еден од најдобрите полски играчи, напаѓачот Аркадиуш Милик, смета дека Килијан Мбапе ќе биде најголемата закана за неговиот тим на неделниот натпревар.

„Како да се браните од него? Мораме да бидеме брзи и да имаме скутер за да можеме да го фатиме. Многу е тешко да се одбраниш од него во директен дуел еден на еден. Тој е еден од Најдобрите играчи во светот. Ќе мора да реагираме како група и да најдеме колективни решенија“, рече Милик.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 часа

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија8 часа

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија8 часа

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет10 часа

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија11 часа

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава12 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт12 часа

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија12 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет13 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет13 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет13 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија23 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет23 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет1 ден

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет1 ден

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија1 ден

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија1 ден

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет1 ден

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет1 ден

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...