Контакт

Спорт

Матеус: Немам чувство дека Лев прави добра работа во моментов

Објавено пред

Легендарниот германски фудбалер, Лотар Матеус во разговор за „The Guardian” ги „пецна“ Англичаните потсетувајќи ги како завршија нивните две средби на големите натпреварувања. Во Италија 1990, на СП во полуфиналето „Панцерите“ славеа од белата точка, а 6 години подоцна, токму во Англија на ЕП исто на пенали славеа Германците, а тогаш трагичар беше актуелниот селектор на Гордиот албион“ – Герет Саутгејт.

„Ние сме секогаш добри кога доаѓа до пенали. Англија има шанса да го добие мечот по 90 или 120 минути, но ако се одлучува од белата точка, Германија ќе биде фаворит“ оценува Матеус.

Сепак, сегашниот состав и игрите кои Германија ги прикажа во групната фаза не се по мерак на Матеус.

„Немам чувство дека Лев прави добра работа во моментов, како што имав впечаток во 2014 година кога го освоивме СП. Тој постојано прави некои промени, менува играчи, го менува системот на игра. Џошуа Кимих на трите натпревари играше на 4 позиции, веќе никој не се чувствува сигурно во тимот, нема самодоверба кога нешто постојано се менува“ смета Матеус.

Од друга страна, тој има многу високо мислење за репрезентацијата на Англија.

„Мислам дека нема причина за песимизам на Островот. Англија има убава иднина. Пред 3 години играше полуфинале на СП, има фантастични играчи кои играат во најдобрите клубови во земјата. Ја почитувам оваа селекција, ако игра на максимум, може да ја победи Германија“ вели Матеус.

Спорт

Злато за Рубљов и Пављученкова во руското финале

Објавено пред

Андреј Рубљов и Анастасија Пављученкова се нови олимписки шампиони во мешани двојки, откако во руското финале во Токио во драматичен меч со 6:3/6:7(5)/13:11 беа подобри од своите сонародници, Елена Веснина и Аслан Карацев.

Веснина и Карацев започнаа со брејк, но Пављученкова и Рубљов се вратија со два брејка да го освојат првиот сет. Во вториот беше многу тесно, без брејкови, за Пављученкова и Рубљов да израмнат во тај-брејк. По ова се играше тај-брејк сет до 10, и по три меч-топки златото беше одлучено.

Бронзениот медал отиде кај Австралија, откако Ешли Барти и Џон Пирс дојдоа до победа без меч против српската двојка Нина Стојановиќ и Новак Ѓоковиќ, откако светскиот рекет број 1 се откажа од мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шевченко по пет години си замина од украинската репрезентација

Објавено пред

Легендарниот поранешен напаѓач на Милан, Андриј Шевченко си замина од позицијата украински селектор откако му заврши договорот со федерацијата.

Шевченко успеа да ја трансформира украинската репрезентација и да има релативно успешен настап на Европското првенство ова лето, каде што загубија во четврт-финалето од Данска со 4:0. 44-годишниот Шева се пензионираше во јули 2012 со 48 гола во 111 настапи за украинсакта репрезентација, по што во јули 2016 беше именуван за украински селектор.

„Денеска, завршува мојот договор со Украинската фудбалска асоцијација и по пет години со националниот тим се простувам и сум благодарен за шансата која ја добив. Со напорна работа докажавме дека сме способни да играме модерен фудбал“, напиша Шевченко на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас направи хаос на стартот на дождот во Хунгароринг, трката прекината

Објавено пред

Две недели по лудиот старт во Силверстоун и судирот на ривалите за титулата Луис Хамилтон и Макс Ферстапен, и стартот на Унгарското ГП на патеката Хунгароринг беше одбележана со судир, хаос на патеката и излегување на безбедосното возило.

Откако имаше слаб старт од второто место, возачот на Мерцедес, Валтери Ботас ја загуби контролата на болидот, се заби во Лендо Норис во Мекларен, кој потоа отиде во болидот на Макс Ферстапен, а исто така настрадаа и Ленс Строл (Астон Мартин), Серхио Перез (Ред бул) и Шарл Леклер (Ферари), кои за разлика од Ферстапен не успеаја да ги вратат болидите на патеката.

Откако се возеше еден круг под безбедносно возило, трката беше прекината.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија3 часа

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа4 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет4 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа5 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ6 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија6 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија6 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет7 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт9 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион19 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет23 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет23 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ1 ден

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија1 ден

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија1 ден

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Досие