Контакт

Спорт

Мбапе безмилосно удри по екс-клубот, ПСЖ се прошета низ Монако (видео)

Објавено пред

За само неколку дена две дерби пресметки на екипите на Монако и шампионот ПСЖ.

Првата заврши со ефикасно реми 3-3, а вечерашната, во Кнежевството во рамки на 15 коло од Лига 1 и припадна на гостинската екипа од главниот град со резултат 4-1.

Поранешниот играч на Монако, актуелен голгетер кај „светците“, Килијан Мбапе немаше милост кон екс-екипата. Двапати прецизно стрелаше во нивниот гол, во 24 и во 91 минута. Другите два гола кои завршија во мрежата на Монако беа дела на Нејмар (45 минута од пенал) и Сарабија (72 минута).

Единствениот погодок за домашната екипа беше дело на Бакајоко во 87 минута, при резултат 1-3 за противникот.

ПСЖ е прв на табелата во Лига 1 со 49 бода, додека Монако моментно е на 9 позиција со 29 бода.

Спорт

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Објавено пред

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со 31:28 го победија Исланд за шеста победа во исто толку меча на шампионатот.

Сега, останува неизвесно само кој ќе биде вториот патник од групата 2, а кандидати се Словенците и Унгарците. Унгарија вечерва игра со Шведска и ако ја победи ќе биде во „пол-позиција“, бидејќи во последното коло ќе игра со Португалија, додека Словенците ќе играат со Норвешка.

Против Исланд, Норвежаните уште на стартот покажаа дека ќе одат само на победа, поведувајќи со фантастични 7:0, освојувајќи го полувремето со иста разлика (19:12). Исланд имаше многу подобро отварање на второто полувреме, правејќи серија од 6:3, но не успеаја да се доближат на моќните Норвежани, кои според играта се дефинитивно најголеми фаворити за златото.

Сандер Сагосен повторно блескаше со девет гола за Норвешка, а шест имаше Кристијан О’Саливен, додека за Исланѓаните, Олафур Гудмундсон беше најефикасен со пет гола.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО, 2. ФАЗА, ГРУПА 2

Португалија – Словенија 24:29 (15:14)

Норвешка – Исланд 31:28 (19:12)

Унгарија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Норвешка 8, 2.Словенија 6, 3.Унгарија 4, 4.Исланд 2, 5.Португалија 2, 6.Шведска 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ребиќ: Сакам да бидам важен фудбалер во Милан

Објавено пред

Анте Ребиќ вели дека сака да „остави впечаток“ во Милан и признава дека ситуацијата не е таква како што очекувал кога пристигнал на „Сан Сиро“.

Ребиќ стана инстант-херој, откако како замена постигна два гола против Удинезе за драматична 3:2 победа над Удинезе, но уште нема стартувано за „росонерите“. 26-годишниот Хрват, кој дојде од Ајнтрахт Франкфурт, не го губи ентузијазмот, но знае дека ќе биде потребно време.

„Не очекував ваква ситуација кога пристигнав, но работите полека доаѓаат на место. Имаме млад и квалитетен тим и останувам оптимист. Дојдоа неколку искусни фудбалери оваа зима, Ибрахимовиќ, Беговиќ и Кјер и резултатите се подобруваат“, вели Ребиќ во интервју за „Спортске новости“.

Тој признава дека најимпресиониран е од Ибрахимовиќ и покрај неговите 38 години.

„Ибрахимовиќ е еден од најдобрите во историјата на фудбалот. Тој е големо засилување и од неговото искуство ќе добијат сите. Тој е позитивен карактер и носи победнички менталитет. Вистинска чест е да се игра против него“, додава Ребиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса го носи Тимо Вернер на „Ноу Камп“ како замена за Суарез?

Објавено пред

Фудбалерот на германски Лајпциг, Тимо Вернер би можел да направи трансфер во Барселона како замена за повредениот напаѓач Луис Суарез, пишува шпански „Спорт“.

Информациите се дека Барса ќе се обиде на позицијата на Уругваецот, кој поради операцијата на коленото нема да му биде на располагање на тренерот Сетиен неколку месеци, да го донесе на „Камп Ноу“ моментно најдобриот стрелец во Бундеслигата.

Вернер сезонава одигра 26 меча за Лајпциг во сите натпреварувања и постигна 25 гола, а 23-годишниот напаѓач и 10-пати асистираше за погодок.

Лајпциг моментно е на врвот на табелата во првата германска лига, со 4 бода повеќе од второпласираниот Баерн Минхен.

За потсетување, Вернер веќе подолг период е на радарот на Ливерпул, па „Билд“ неодамна пишуваше дека менаџерот на „црвените“, Јирген Клоп веќе го „капарисал“ германскиот репрезентативец.

Останува да се види кој ќе излезе како победник во битката за потписот на Вернер.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура19 минути

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет1 час

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт2 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет2 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион5 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет6 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија8 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија9 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија9 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија10 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет11 час

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет12 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет12 часа

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија13 часа

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион13 часа

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава15 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија1 ден

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија1 ден

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија1 ден

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија1 ден

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Досие