Контакт

Спорт

Мбапе го победи Бензема против Казахстан – „лалињата“ овенаа во финишот во Подгорица

Објавено пред

Голгетерите на француската фудбалска репрезентација – Килијан Мбапе и Карим Бензема на вечерашниот дуел против Казахстан во рамки на квалификациите за пласман на Мундијалот во Катар се натпреваруваа кој ќе постигне повеќе голови против аутсајдерот.

dobivaj vesti na viber

Првото полувреме му припадна на младиот напаѓач на ПСЖ кој за само 26 минута стигна до хет-трик. Мбапе ги „начна“ Казахстанците во 6. минута.

Веќе во 12. минута беше 2:0, третиот гол го постигна во 32 минута, по втората асистенција вечерва на Коман.
Во второто полувреме се разбуди напаѓачот на Реал Мадрид. Бензема во 55 минута зголеми на 4-0, а во 59 минута ја испрати „петардата“ до Казахстанците.

Нивното шоу го расипа играчот на Јувентус, Рабио со голот во 75 минута за 6-0.

Сепак, до крајот на мечот „петлите“ постигнаа уште два гола. Најпрво Гризман во 84 минута погоди за 7-0, а Мбапе дефинитивно го „доби дуелот“ со Бензема – постигна четврти гола, осми за својата селекција во 87 минута.

Французите на коло пред крајот го заверија пласманот во Катар, па во последното коло кај Финска ќе играат само за својата чест, додека со триумф на Финците тие ќе играат бараж за пласман на СП.

Ѕвездата на Барселона – Мемфис Депај беше на само чекор вечерва да ја завери мундијалската виза на Холандија на гостувањето кај Црна Гора. Тој постигна 2 гола кои ќе беа доволни за „лалињата“ на коло пред крајот на квалификациите како лидери на табелата да им побегнат на конкурентите Турција и Норвешка.

Депај погодоците во Подгорица ги постигна во 25 минута од пенал и во 54 минута. Кога Холанѓаните веќе помислија дека пласираа во Катар, Црногорците со два брзи гола во финишот спречија промоција уште вечерва.

Вукотиќ во 82 и Вујновиќ во 86 минута изборија реми за својата селекција 2-2, а ги оставија Турција и Норвешка во надеж за пласман на Мундијалот.

На коло до крајот двете селекции имаат по 18 бода, а Холандија има 20 и во последното коло во Ротердам ја пречекува Норвешка.

Вечерва и Белгија го завери пласманот на Мундијалот. „Ѓаволите“ лесно со 3-1 славеа против Естонија и на коло пред крајот ги решија дилемите околу учеството на Светското првенство.

Погодоците за Белгија беа дело на Бентеке (11 минута), Караско (53 минута) и Торган Азар (74 минута), додека единствениот погодок за Естонците беше дело на Сорга во 70 минута.

Чекор поблиску до бараж за пласман на СП направи и Велс. На домашен терен со убедливи 5-1 славеа против аутсајдерите Белорусија. Ремзи постигна два гола, а по еднаш прецизно стрелаа Вилијамс, Дејвис и Робертс за 3 бода предност пред конкурентот за пласман во баражот – Чешка на коло до крајот од квалификациите.

Почесниот гол за Белорусите беше дело на Контсевој во 87 минута.

Спорт

Ливерпул го поставија Шмадке како нов спортски директор

Објавено пред

Ливерпул го потврдија именувањето на Јерг Шмадке како нов спортси директор, кој ќе го предводи „ремонтот“ на тимот ова лето по неуспешната сезона во која „црвените“ не успеаја да влезат во Лигата на шампиони.

dobivaj vesti na viber

Германецот Шмадке помина повеќе од четири години на иста позиција во Волфсбург пред да си замине на стартот на годината, а работеше и во Келн, Хановер и Алеманија Ахен. Тој ќе почне со работа на 1 јули и ќе го замени Џулијан Ворд, кој заминува по една деценија на „Енфилд“, но само 12 месеци на оваа позиција.

Ливерпул завршија петти во Премиерлигата, и нема да играат во ЛШ првпат од 2016/17.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хоселу е на чекор до трансфер во Реал

Објавено пред

Реал Мадрид е многу блиску до потпис со нов напаѓач. Станува збор за 33.годишниот центарфор на Еспањол, Хоселу. Тој треба да пристигне на позајмица, пишува „Марка“, а Реал само ќе ја преземе обврската да му ја исплаќа платата. Постои можност и по позајмицата да остане играч на Реал. Тој наводно ќе ја активира клаузулата во договорот со која ќе може да си замине доколку клубот испадне, што ќе се случи на крајот од сезоната.

dobivaj vesti na viber

Хоселу е искусен напаѓач кој пред 12 години играше за Реал Мадрид, односно неговиот друг тим Кастиља. За првиот тим има одиграно еден натпревар во сезоната 2011/2012.

Потоа смени многу клубови, играше за Хофенхајм, Ајнтрахт Франкфурт, Хановер, Стоук Сити, Депортиво, Њукасл, Алавес, пред минатото лето да пристигне во Еспањол.

Тој е во фантастична форма оваа сезона. Постигна 17 гола во сите натпреварувања и пред крајот на сезоната се наоѓа на третото место на листата на најдобри стрелци во Примера. Пред него се само Левандовски и Бензема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Покетино почна со чистката – Челси нема да го откупи договорот на Феликс

Објавено пред

Маурисо Покетино, новиот тренер на Челси, започна со чистката во соблекувалната. Аргентинецот, вчера потпиша две годишен договор, а денес го известил Жоао Феликс дека неговиот договор нема да биде откупен од Атлетико Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Жоао Феликс, во јануари, се пресели на позајмица во Челси. „Сините“ за него на Атлетико му платија 11 милиони евра. Феликс неколку пати изјави дека сака да остане на „Стенфорд Бриџ“. Покетино нема да му ја исполни желбата.

Феликс за Челси одигра 20 натпревари и постигна четири гола.

„Челзи не извести дека Покетино не го сака Феликс и дека нема да го откупат неговиот договор. По истекот на позајмицата, тој ќе се врати во Атлетико, а потоа ќе видиме што ќе се случи. Во моментов немаме планови за него”, им откри во вторникот на шпанските новинари, пртседателот на Атлетико, Енрике Серезо.

Жоао Феликс е првата „жртва“ во ерата на Покетино во Челси. Се очекува во преодникот рок клубот да го напуштат Кристијан Пулишиќ, Хаким Зијеш, Калиду Кулибали, Мејсон Маунт, Нголо Канте…

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Георгиев си го штити претседателското столче, критики прима само за судиите кои застаруваат предмети

За новиот претседател на Судскиот совет, Сашко Георгиев непријатни се укажувањата од страна на холандскиот амбасадор, кој го нарече советот...

Македонија2 часа

Намалена затворската казна на Марјан од „Доказ М”, за делот за уцените ќе се постапува одново

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека донесе пресуда со која жалбата на Основното јавно обвинителство...

Македонија2 часа

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот Бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во Обвинителството за да направи препознавање на второто лице, кое...

Македонија2 часа

(Видео) Излезе од затвор Алими, кој ги предаде клучевите од Собранието на крвавиот четврток, го пречека Зијадин Села

Поранешниот претседател на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, пред затворот во Идризово го пречека поранешниот обебзбедувач во Собранието Абдуљфета Алими,...

Свет3 часа

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација...

Свет3 часа

„Во пет наутро слушнав татнеж, уште три метри и ова ќе беа нашите прозорци“: очевидец за нападот со дрон на Москва

Еден од објектите во Москва во кој утрово удри дрон е зграда од 30 ката. Од далеку се гледа местото...

Македонија4 часа

Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Братислава оствари средба со специјалниот претставник на Европската Унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски...

Топ4 часа

Загинатиот во сообраќајната несреќа кај Штип има 62 години, двајцата повредени се во болница – МВР со детали за смртоносниот судир

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на експресниот пат Штип – Кочани, при што животот го загуби едно лице. Од МВР...

Македонија4 часа

(Видео) Трипуновски: Млад кромид и пиперки со пестициди пуштени во промет, граѓаните јадат небезбедна храна

МЗШВ и АХВ свесно пуштиле во промет зеленчук во кој има присуство на пестициди, вели претседателот на Комисијата за земјоделство,...

Регион5 часа

(Видео) Москва: Белград има право да врати ограничен број полицајци и војници во Косово

Белград има право да врати ограничен број свои полицајци и војници во Косово, изјави денеска рускиот амбасадор во меѓународните организации...

Македонија6 часа

Битиќи: Зеленчукот поевтини 40 отсто во однос на замрзнатите цени, затоа ги одмрзнуваме

Од четврток зеленчукот нема да има замрзната цена. Мерката за замрзнување на цените донесена за да се спречат големи поскапувања...

Регион6 часа

Вучиќ се сретна со амбасадорите на квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите сили“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија,...

Македонија7 часа

Пендиков се врати во Охрид, ќе сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков, утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред...

Регион8 часа

НАТО го осуди непровоцираниот напад врз мировните трупи на Косово

НАТО остро го осуди непровоцираниот напад во кој беа повредени најмалку триесетина мировници – иако медиумите шпекулираат со бројка од...

Македонија8 часа

УКИМ денеска избира ректор

На 28 факултети и институти во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска ќе се спроведат избори за...

Свет8 часа

(Видео) Пукање на шеталиште на Флорида: девет лица повредени

Девет лица беа застрелани, меѓу кои и едногодишно дете, за време на судир меѓу две групи на Флорида, соопштија официјални...

Регион8 часа

Курти: Протестите во Косово се под директива на официјален Белград

Претседателот на владата на Косово, Албин Курти, оцени дека на северот од Косово не се одржани организирани мирни собири, туку...

Регион8 часа

На северот од Косово утрово мирно, во општините има зголемено присуството на КФОР

Утрово е мирно на северот од Косово. Во општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ во текот на ноќта немаше инциденти,...

Европа9 часа

(Видео) Гори Москва: напад на главниот град на Русија

Андреј Воробјов, гувернер на Московската област, на комуникациската платформа „Телеграм“ изјави дека неколку дронови биле соборени додека се приближувале до...

Македонија23 часа

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Денеска е повреден 45-годишен турист од Полска. Бил удрен од еден камен од одронот кај Матка, по што веднаш, со...