Контакт

Спорт

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето

Објавено пред

Бранителот на титулата, фудбалската репрезентација на Франција избори пласман во осмина-финалето на Мундијалот во Катар. Французите, во второто коло, ја победија Данска со 2:1. Со оваа победа Франција ја обезбеди првата позиција во Д-групата.

dobivaj vesti na viber

Франција и Данска, според квалитетот што го поседуваат, одиграа одличен натпревар, особено во второто полувреме, во кое беа постигнати головите.

На Данска и пресуди Килијан Мбапе, со головите во 61. и 86.минута. Асистенти за головите беа помалдиот Ернандез и Гризман.

Мбапе веќе постигна три гола и се израмни на првото место на листата најдобри стрелци со Евер Валенсија.

Голот за Данска го постигна Кристенсен во 68.минута.

По голот за израмнување, Данска имаше добра шанса преку Линстрем, неговиот дар го одбрани Љорис, а потоа Брејтавјт ја погоди стативата.

Веднаш потоа Франција возврати со три шанси во неполни 100 секунди, но Чумамени, Кунде и Мбапе не успаја да го совладаат Шмајхел.

За четири дена Франција ќе игра против Тунис, додека Данска и Австралија ќе се борат за второто место во групата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Навас се сели кај „шумарите“

Објавено пред

Кејлор Навас во финишот на преодниот рок ќе го засили Нотингем Форест.

dobivaj vesti na viber

„Шумарите“ се во потрага по голман, откако Дин Хендерсон се повреди и не е познато кога би можел да се врати во тимот. Дел од медиумите шпекулираат дека за него оваа сезона е завршена.

Навас целосно падна во втор план кај новиот тренер на ПСЖ, Кристоф Галтие, прв голма на „светците“ е Џиџи Донарума.

Претходно се шпекулираше дека Навас би можел да премине во Ал-Наср., но голманот ја одби таа можност.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мартинез ја „натера“ ФИФА да смени едно правило

Објавено пред

Контроверзното однесување и психолошките игри на Емилијано Мартинез, во пенал сериите на Сп во Катар, кои ги имаше Аргентина против Холандија во четвртфиналето и Франција во финалето, ја натераа ФИФА да направи промена во правилата.

dobivaj vesti na viber

Новото правило ќе биде донесено на конгресот на ФИФА во март, пишуваат англиските медиуми.

На голманите, на гол-линијата, ќе им биде забрането да им се обраќаат на фудбалерите кои изведуваат пенали, да гестикулираат кон нив, да ги деконцентрираат пред да го шутираат пеналот и да прават други психолошки игри при изведувањето на пеналите.

Новото правило кога ќе биде усвоено ќе започне да се применува од наредната сезона.Прикажи повеќе...

Спорт

Продава слики од Михаел Шумахер за 1.000.000 евра

Објавено пред

Голем скандал ја потресе Италија. Наводно, највлијателните медиуми во таа земја имаат можност на неименуван извор да му платат еден милион евра за да добијат фотографии на кои се гледа моменталната состојба на Михаел Шумахер. Легендарниот германски возач моментално е во тешка состојба откако доживеа несреќа на скијање во 2013 година и оттогаш многу малку се знае за неговата здравствена состојба.

dobivaj vesti na viber

Неименувано лице, блиско до семејството Шумахер 1 реши да ја искористи несреќата на славниот Шумахер и да заработи речиси една деценија по трагедијата.

Како што пренесува италијанскиот весник „Република“, лицето кое го фотографирало и снимило Михаел Шумахер им понудило на најпознатите медиуми од таа земја да ги купат фотографиите за милион евра, а потоа да му откријат на целиот свет како девет години по несреќата изгледа седумкратниот светски шампион.

Според информациите кои се појавија, семејството знае за постоењето на овие фотографии, но се уште не сака на јавноста да и го открие идентитетот на лицето.

Од друга страна, италијанските медиуми наведуваат дека моментално ниту еден весник во таа земја не сака да ги купи и објави споменатите фотографии.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија2 часа

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оцени опозицијата

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оценува ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи дека дојде ред на толку потпишани договори, анекси,...

Македонија2 часа

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет2 часа

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет3 часа

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет15 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет16 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет17 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет19 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа21 час

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија22 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија22 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија24 часа

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија24 часа

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа1 ден

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ1 ден

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа1 ден

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет1 ден

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Со сè што потпиша, власта создаде студена дипломатска војна со Бугарија

Ковачевски да каже како е можно на сè што потпишаа, да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попустливоста е последица...