Контакт

Спорт

Мбапе не е ѕвезда на иднината, туку на сегашноста – затоа доби аплауз и од Ноер!

Објавено пред

Килијан Мбапе постигна два гола против Баерн Минхен, во слатката одмазда со 3:2 победа на гости за да докаже дека веќе не е како што сите го сметаат, ѕвезда на иднината, туку на сегашноста. Ова на свој начин го призна и ветеранот на голот на Баварците, Мануел Ноер, кој можеше само да му аплаудира по неговиот втор гол.

На 22 години, Французинот веќе има одиграно 43 меча во Лигата на шампионите, во кои има неверојатни 27 гола и 15 асистенции. Од овие мечеви, во нокаут фазата, кога притисокот е најголем, тој има 18 меча, 13 гола и 4 асистенции. Покрај тоа, вечерва тој стана првиот фудбалер во историјата кој постигнал 5 гола на гости во осминафиналето и полуфиналето.

Аплаузот на Ноер е сосема на место.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Спорт

„Ѓаволите“ се уште ја бркаат титулата – Гринвуд ги доближи до Сити

Објавено пред

Манчестер Јунајтед со новата победа во Премиерлигата докажа дека борбата за титулата се уште не е завршена иако предноста на градскиот ривал се уште е голема.

Избраниците на Оле Гунар Солскјер попладнево на „Олд Трафорд“ со 3-1 славеа против екипата на Барнли која се бори за опстанок во најквалитетната лига на Островот.

Иако статистиката беше во полза на домаќините, во првите 45 минути мрежите мируваа.

Во вториот дел Гринвуд во 48 минута донесе домашна предност од 1-0.

Само два минути подоцна гостите повторно резултатот го израмнија, 1-1. Стрелец Тарковски.

Овој резултат беше актуелен се до 84 минута кога повторно Гринвуд погоди за 2-1.

Точка на натпреварот стави ветеранот Кавани со погодокот во 94 минута.

Манчестер Јунајтед по 32 натпревари собра 66 бода, или заостанува 8 поени за лидерот Сити на 6 кола до крајот на првенството.

Од друга страна, Барнли е прв тим над опасната зона од 3 екипи кои се селат во понизок ранг. Имаат 33 бода и меч повеќе за играње од Фулам кој собра 27.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фантастичен резултат на Македонците на „Хунгароринг“

Објавено пред

Денеска официјално стартуваше новата сезона во „Твинго купот“ во организација „АКК РЕНО СПОРТ“ и тоа со интернационален предизвик за македонските возачи, на познатата патека „Хунгароринг“ во Унгарија.

Се возеа две трки, а истите се бодуваа за FIA CEZ и за првенствата на Словенија и на Македонија. Пријавени беа 21 возач од Словенија, Македонија, Унгарија и од Србија.

За македонските возачи ова беше деби на меѓународната сцена и добија шанса да се испробаат против своите колеги од соседството. Според планот сезонава треба да има уште неколку интернационални трки, во Словачка, Австрија, Грција и Хрватска, како и трки во Македонија. Во конкуренција на 19 натпреварувачи од Словенија, Србија и Унгарија, македонските возачи демонстрираа квалитет и покажаа дека и покрај малото меѓународно искуство можат да бидат рамо до рамо со конкурентите.

Иако за првпат се среќаваат со патеката Хунгароринг и после само неколку тестирања веќе во првата трка македонските возачи во „Твинго купот“ го покажаа својот квалитет. Во првата, имавме тројца наши возачи помеѓу најдобрите 10, најдобар извозен круг, а во втората трка дури петмина влегоа во Топ-10 и за малку ни избега искачување на подиум.

На првата трка која се возеше во утринските часови Мартин Костовски го имаше најбрзиот круг и после извозени девет круга заврши на шестото место во генералниот пласман. Во Топ-10 на првата трка се најдоа уште и Ангелче Стојковски (9 место) и Милан Ѓорѓиевски (10 место). Тие ги освоија и првите три места во бодувањето за македонскиот шампионата на Twingo Cup.

Можевме да имаме повеќе натпреварувачи во најдобрите 10, но Слободан Трајковски имаше контакт во борба за подобра позиција, по кој доби оштетување на возилото и крај заврши како 15.

Победник на првата трка беше Ник Стефанчич од Словенија, а на подиумот се искачија и Михајло Младеновиќ од Србија и уште еден Словенец, Урбан Јеловчан.

Втората трка беше уште подобра за нашите возачи, кои откако ја запознаа патеката можеа вистински да ги покажат своите квалитети. Давид Малинковски за малку не се искачи на подиумот и на крајот мораше да се задоволи со четвртото место. Беше само 0,4 секунди зад Ник Стефанчиќ, кој беше трет.

Нашите механичари менувајќи го предниот трап и левиот браник овозможија да биде возилото на Слободан Трајковски конкурентно на втората трка. Заврши како петто пласиран. Ангелче Стојковски беше трет меѓу македонските возачи, а трката ја заврши на седмото место.

Меѓу најдобрите 10 се најдоа и Мартин Костовски (9) и Милан Ѓорѓиевски (10). Победник на трката е Словенецот Матеј Ивануша, пред сонародниците Урбан Јеловчан и Ник Стефанчич.

Оваа втора сезона, покрај две кружни трки во Кичево и две ридско брдски на домашно тло, Twingo Cup -от ќе биде дел и од меѓународни натпревари каде нашите возачи ќе бидат бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ.

Следните меѓународни трки ќе бидат во: Серес – Грција (Јуни), Гробник – Хрватска (Јули), Словакиаринг – Словачка (Август), Red bull Ring – Австрија (Септември) и финална трка за заокружување на сезоната повторно во Серес – Грција (Ноември) во организација на АКК Рено Спорт Скопјe.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико „пукна петарда“ со Еибар, Севилја триумфално во Сан Себастијан

Објавено пред

Во висок стил лидерот во Ла Лига, мадридски Атлетико славеше на денешниот меч од 30 коло против Еибар.

„Јорганџиите“ на Симеоне со 5-0 го совладаа немоќниот противник и се одлепија на врвот на табелата.

Анхел Кореа и Маркос Љоренте со по два гола во мрежата на Дмитровиќ се творците на големиот успех.

На истекот на првото полувреме, во 42 и 44 минута Кореа беше стрелец на двата погодока за комотно водство по првиот дел.

На почетокот на вториот дел Караско во 49 погоди за 3-0, а до крајот Љоренте со двата погодока во 53 и 68 минута ја запечати судбината на „фенерџијата“ кој грчевито се бори за опстанок во елитната конкуренција.

Со трите бода пулените на Чоло Симеоне сега се на +4 пред Реал Мадрид (вечерва од 21 часот „Кралевите“ гостуваат кај Хетафе) и +5 пред Барса која за 4 дена го пречекува токму Хетафе.

Во останатите неделни мечеви во Ла лига кои завршија досега Алавес со 1-0 славеше против Уеска, Реал Сосиедад со 1-2 беше поразен од Севилја, а Осасуна со 2-0 беше подобра од Елче.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет54 минути

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија2 часа

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија4 часа

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија5 часа

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија6 часа

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Свет9 часа

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет9 часа

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија11 час

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет11 час

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион11 час

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија12 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет23 часа

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет1 ден

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија1 ден

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет1 ден

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет1 ден

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија1 ден

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија1 ден

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија1 ден

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Досие