Контакт

Спорт

Мејведер навистина мисли да се бори со Хабиб и Конор во ист ден!

Објавено пред

Чичкото на Флојд Мејведер Јуниор, Џеф Мејведер, потврди дека неговиот внук планира да се бори со УФЦ двојката Конор Мекгрегор и Хабиб Нурмагомедов во ист ден во историска пресметка која би донела милиони за тројцата борци.

„Флојд ја разгледува можноста да се бори со Мекгрегор и Хабиб во ист ден, што лесно може да се оствари. Веќе имаше преговори со претседателот на УФЦ, Дејна Вајт за овој договор. Флојд е пензиониран и веќе не е на врвот на неговиот спорт, но лесно ќе ги победи двајцата – еден наутро, еден навечер. Двоен пеј-пер-вју, многу скапо. Ќе го нокаутира Конор прво, а потоа и Хабиб. Флојд секогаш планира работи и зошто би се пензионирал. Зошто да не им ги земе парите? Нема да го допрат“, вели Џеф Мејведер.

Самиот Мејведер минатата недела најави дека е отворен за идејата за римеч со Мекгрегор, но и меч со Хабиб. 42-годишниот Американец ги зголеми шпекулациите со своите постови на социјалните мрежи, откако на Инстаграм најави „Мејведер-Мекгрегор 2, 2020“. Дејна Вајт не ја крие желбата да обезбеди втор меч Мејведер-Мекгрегор, откако првиот меч беше еден од најбогатите во историјата, а самиот Мејведер со нокаут во 10-тата рунда заработи 100 милиони долари.

Спорт

„Спорт“: Во Барселона владее диктатура

Објавено пред

Играчите на Барселона предводени од капитенот Лионел Меси започнале бунт притив диктатурата што ја спроведувал претседателот на клубот Џосеп Марија Бартомеу, пишува каталонскиот весник „Спорт“.

Нема мир на „Ноу Камп“. Откако пред неколку месеци клубот го тресеше кризата поради несогласувањата што ги имаше Меси со спортскиот директор Ерик Абидал, а потоа таа продолжи со предлогот на фудбалерите да им бидат намалени платите за 70 отсто, поради пандемијата со вирусот КОВИД-19. весникот пишува дека играчите и капитенот Меси креваат бунт против претседателот.

На страната на играчите застанале потпретседателите Емили Русад и Ентике Томбас, поради што Бартомеу ги разрешил од функциите.

Томбас наводно збеснал но не сакал да се огласува во јавноста, додека Русанд рекол дека она што останало од раководството на клубот „нема кредибилитет понатаму да го води клубот“.

„Спорт“ пишува дека следни што ќе добијат отказ се директорите Силвио Елиас и Џосеп Понте.

Каталонците сметаат дека никој не може да го предвиди правецот во кој ќе се одвiва кризата во неделите што следуваат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ф1 ќе започне во јули, без публика

Објавено пред

Извршниот директор на Формула 1 Рос Брон рекол дека сезоната би можела да започне во јули, но без присуство на гледачи.

„Доколку стартуваме во јули би можеле да имаме 19 трки во сезоната. Секако дека тоа не би било лесно. Три трки, па слободен викенд, три трки и повторно слободен викенд. Ги разгледуваме сите можности“, рекол Брон.

Тој дополнил дека патувањата претставуваат најголем проблем и ја повторил можноста дека прв пат во историјата некоја Ф1 трка би се возела пред празни трибини.

„Пожелно би било да се стартува во Европа. Но таа трка би била без гледачи. Тоа не е најдоброто решение но мислам дека и тоа подобро отколку воопшто да нема трки. Не смееме да заборавиме дека милиони луѓе ги следат трките во своите домови“.

Сезоната во Формула 1 требаше да започне на 15 март во Австралија. Трката е одложена поради пандемијата на вирусот КОВИД-19. Досега се одложени девет трки (Австралија, Монако, Бахреин, Кина, Вијентнам, Холандија, Шпанија, Азербејџан и Канада.

Прва следна трка во календарот е Големата награда на Франција на 28 јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швајцарците се откажаа од премијата

Објавено пред

Фудбалските репрезентативци на Швајцарија ја одбиле премијата од еден милион швајцарски франци која им следува за изборениот пласман на Европското првенство.

Швајцарците низ квалификациите се пласираа на ЕП. Во меѓувреме континеталноот првенство е одложено за 2021 година.

Селекторот Владимир Петковиќ и фудбалерите на овој ќе го надоместат финансискиот минус во кој ќе се најде Сојузот.

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Швајцарија рекол дека „селекторот и фудбалерите направиле величествен потег“.

Швајцарија преку Д-групата се пласира на ЕП. Наредната година на ЕП противници ќе и бидат Италија, Турција и Велс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија26 минути

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија38 минути

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Македонија2 часа

Посебен режим на движење за лицата со попреченост и земјоделците за време на полицискиот час

Владата вчера на седница дозволи посебен режим на движење за лицата со попреченост. За нив нема да важи забраната за...

Економија2 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија2 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа4 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија6 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет6 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија7 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет7 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион7 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет8 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа10 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија19 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа21 час

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа21 час

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија21 час

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија22 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија1 ден

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Досие