Контакт

Спорт

Меси: CR7 бргу да закрепне, уживам во мечевите против него

Објавено пред

Барселона и Јувентус идната среда во второто коло од ЛШ ќе се судрат во Торино. Тоа требаше да е првиот двобој меѓу Лео Меси и Кристијано Роналдо откако Португалецот го напушти Реал Мадрид во 2018 година.

Сепак, Роналдо и понатаму е позитивен на Ковид 19, па неговиот настап против Барса е неизвесен.

Меси пред саботното ел класико во интервју за ТВ ДАЗН се осврна и на дуелот против Јуве.

„Двобоите со Роналдо секогаш беа и секогаш ќе бидат посебни и ќе траат засекогаш. Игравме во големи екипи, каде што очекувањата се големи и засекогаш ќе ги паметам дуелите со него. Мислам дека навивачите на Реал и Барса, но и неутралните уживаа. Тоа беше вистинско шоу и се надевам дека ќе понудиме уште такви емоции. На Кристијано му посакувам бргу да закрепне и ќе ми биде драго ако е подготвен в среда на нашиот меч во Торино“, рече Лео Меси.

Спорт

Челси преку Лидс стигна до првото место во Премиер лигата

Објавено пред

Челси е новиот лидер во Премиер лигата. „Сините“ го совладаа Лидс јунајтед со 3:1 и барем во наредните 15 часа ќе биде на оваа позиција, додека своите натпревари не ги одиграат Тотенхем и Ливерпул.

Челси им дозволија на гостите од Лидс први да постигнат гол, Бамфорд го совлада менди во петтата минута. За напаѓачот на Лидс ова беше осми гол сезонава.

Четири минути подоцна, Вернер, промаши шанса која не се пормашува, а до израмнување „сините“ дојдоа во 27.минута со голот на Жиру. Францускиот репрезентативец ја продолжи голгетерската серија, во средата тој со четири гола ја победи Севилја.

Комплетен пресврт Челси направија во 67.минута, кога по корнерот што го изведе Маунт, гол постигна Зума.

Конечниот резултат го постави Пулиш во 93 минута.

Македонскиот репрезентативец Алиоски го започна натпреварот за Лидс и на теренот мина 69.минути, кога на неговото место влезе Родриго.Прикажи повеќе...

Спорт

По Реал Кадиз ја победи и Барселона

Објавено пред

Кадиз забележа уште една сензационална победа во Ла Лига. По триумфот во Мадрид над Реал, Кадиз вечерва забележа триумф и против Барселона (2:1). Кадиз го запиша петтиот триумф во сезоната, додека Барселона го претрпе четвртиот пораз, во само десет одиграни натпревари.

Барса, по убедливите победи над Осасуна во Ла Лига и Ференцварош односно Динамо Киев во Лигата на шампионите, против Кадиз повотрно ги демонстрираше сите свои слабости.

Каталонците доминираа во поседот, константно напаѓаа, но успеаја да постигнат само еден гол. Мора да се истакне дека најголемо влијание за ваквиот резултат имаше голманот на Кадиз, Ледезма, кој имаше осум интервенции.

Дека Барселона нема по добро да памети гостувањето во Кадиз, најави Хименез во осмата минута, кога од непосредна близина ја смести топката во голот, по грешката на Мингуеза.

Она што не успеаја играчите на Барселона кога ја имаа иницијативата, им успеа на домашните играчи. Еден од најдобрите во тимот на Кадиз, Алкала си постигна авто-гол во 57.минута.

Шест минути подоцна, лошата комуникација помеѓу Ленгле и Тер Штеген ја искористи ветаранот Алваро Негредо кој погоди за 2:1. Негредо постигна гол од својот прв контакт со топката.

До крајот на мечот Барса напаѓаше, Пјаниќ промаши одлична шанса во 86 минута, Меси не успеа од слободен удар, па резултатот остана непроменет.Прикажи повеќе...

Спорт

Интер рутински ја победи Болоња

Објавено пред

Интер забележа рутинска победа во 10.коло, во Серија А. На „Џузепе Меаца“, Интер ја победи Болоња со 3:1.

Интер ја забележе шестата победа во првенството, сега се на второто место со 21 бод.

Најдобриот играч на Интер, Ромелу Лукаку во 16.минута го постигна првиот гол на натпреварот. Во самиот финиш на првиот дел, 40 милиони вредниот Ашраф Хакими, зголеми на 2:0.

Болоња играше нешто подобро во вториот дел и во 67минута преку Вињато намали на 2:1.

Сепак, надежите на Болоња, дека може до пресврт четири минути подоцна, ги уништи Хакими со својот втор гол.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Регистрирани 984 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11,...

Македонија9 часа

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија9 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија9 часа

Мицкоски: Заев преговара за идентитетот, ќе му се случи народ

Зоран Заев преговара за идентитетот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешните протести, од каде му порача на премиерот...

Македонија10 часа

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија11 час

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ11 час

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија13 часа

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет14 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија15 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија16 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија16 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија2 дена

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Досие