Контакт

Спорт

Меси добил конкретна понуда од ПСЖ

Објавено пред

ПСЖ на Лионел Меси му понудил двегодишен договор со можност тој да биде продолжен на уште една година, тврди бразилскиот новинар Марсело Бешлер. Овој новинар во 2017 година прв го најави трансферот на Нејмар од Барселона во ПСЖ.

Новинарот во изјава за „ТНТ спорт Бразил“ рекол дека ПСЖ може да му понуди на Меси она што не може да му го понуди ниеден друг клуб. Тој дополнил дека никој од опкружувањето на Меси не сакал да ја потврди, ниту да ја демантира оваа информација.

Марсело Бешлер не открива какви финансиски услови ПСЖ му понудил на Аргентинецот.

Она што е сигурно е дека речиси сите играчи на ПСЖ го канат Меси да се пресели во Париз.

Најгласни се неговиот соиграч од репрезентацијата Анхел ди Марија и поранешниот соиграч од Барселона, Нејмар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рома ритунски го победи Лацио во градското дерби

Објавено пред

Рома го победи Лацио со 2:0 во Дерби дела Капитале. Рома со овој триумф ја обезбеди седмата позиција и место во Конференциската лига на УЕФА, додека Лацио сезоната ќе ја заврши на шестото место.

Рома, максимално ги искористи кадровските со кои се сочи Лацио и забележа рутинска победа.

Хинрик Мхитаријан постигна гол во 42.минута, по асистенцијата на Един Џеко. Конечниот резултат го постави шпанскиот ветеран Педро во 78.минута.

Лацио мечот го заврши со играч помалку, поради исклучувањето на Ачерби.Прикажи повеќе...

Спорт

Вечното дерби во финалето на Купот

Објавено пред

Вечните ривали, Работнички и МЗТ ќе се борат за трофејот „Благоја Георгиевски Буштур“. Пласман во финалето на Купот МЗТ избори со победата над Академија ФМП 92:72, а Работнички со триумфот над Еуро Никел 85:79.

Работнички дуелот со Еуро Ниле, г доби благодарение на подобрата игра во последната четвртина. Филип Бундовиќ со 29 поени ја предводеше екипата од Градски парк до победата. Кај поразените со по 16 поени се истакнаа Јане Петровски и Роберт Рикиќ.

МЗТ, во целост ја оправда фаворитската улога против Академија ФМП. Андрија Бојиќ со 18 поени се истакна кај „металците“.

Финалниот меч за трофејот ќе се одигра утре во 17.30 часот.

Фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Пејсерси немоќни пред Леброн и Дејвис, Рендл со трипл-дабл ги однесе Никс до победа над Шарлот

Објавено пред

Од 19 часот по средно-европско време, во НБА лигата се одиграа три натпревари во НБА лигата. Најголемо внимание привлече натпреварот во Индијанаполис, помеѓу Индијана Пејсерс и Лос Анџелес Лејкерс. Во тимот на Лејкерс се врати Леброн Џејмс, кој поради повреда пропушти шест натпревари.

Лос Анџелес Лејкерс ги победија Индијана Пејсерс со 122.115. Џејмс, на теренот мина 28 минути, постигна 24 поени, на кои придодаде седум скока и осум асистенции. Најефикасен кај Лејкерси беше Ентони Дејвис со 28 поени и 10 скокови.

Индијана ја предводеа Керис Леверт со 28 поени и 12 асистенции, односно Џакар Семпсон со 20 поени.Њујорк Никс, по дополнителните пет минути славеа победа во дуелот со Шарлот Хорнетс 118:109. Натпреварот во регуларниот дел заврши 104:104. Продлжение за шарлот избори Тери Розир.

Блескаше на теренот центарот на Њујорк, Џулиус Рендл со 33 поени, 10 скока и 13 асистенции, Реџи Булок постигна 17, а Дерик Роуз 15 поени. Њујорк се искачија на четвртата позиција во Источната конференција со 40 победи и 31 пораз.

Мајлс Бриџис го предводеше Шарлот со 30 поени, пет помалку постигна Девонте Грин.

Бруклин Нетс, против Чикаго Булс славеа со резултат 105:91. За Нетс ова беше четврта победа во низа. Нетс кои се втори на Истокот со 47 победи и 27 порази, до победата г однесе Кајри Ирвинг со 22 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Хамас најави примирје, ќе трае 2 часа и ќе важи само за Тел Авив

Палестинската организација Хамас најави примирје со Израел, во траење од 2 часа, кое ќе започне во 22 часот по локално...

Свет9 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија13 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет14 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија15 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија16 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија17 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија18 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија19 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет19 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија1 ден

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија1 ден

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет1 ден

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет1 ден

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија2 дена

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија2 дена

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија2 дена

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија2 дена

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа2 дена

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет2 дена

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Досие