Контакт

Спорт

Полу-финале на богатите, ПСЖ против Манчестер сити

Објавено пред

ПСЖ и Манчестер сити, вечерва ќе го одиграа првиот полу-финален натпревар, во Лигата на шампионите. ПСЖ ќе се обидат да го повторат резултатот од минатата сезона, кога стигнаа до финалето, во кое беа поразени од Баерн. Иста желба имаат и „граѓаните“, кои никогаш не играле финале во елитното натпреварување.

Најбогатите европски клубови, досега три пати играле меѓу себе во европските купови. Два од тие три натпревари завршиле без победник. Во 2008 година, во Лига Европа одиграле 0:0. Осум години подоцна, во четврт-финалето во ЛШ, во Париз резултатот беше 2:2, а Сити победија 1:0 во реваншот со голот на Де Брујне.

Двата тима се во добра форма. ПСЖ имаа пет победи на последните шест натпревари. додека Сити, се на чекор до титулата во Англија и се единствените без пораз, оваа сезона во Лигата на шампиони.

Натпреварот во Париз ќе започне во 21 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ибрахимовиќ сепак нема да игра на ЕУРО 2020

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ нема да игра за Шведска на Европското првенство.

Напаѓачот на Милан, минатата недела, против Јувентус, го повреди коленото. Прегледеите кои ги направил Ибрахимовиќ покажале дека не ги скинал лигаментите во коленото, но дека ќе мора да мирува три недели.

Бидејќи Ибрахимовиќ мора да мирува речиси до почетокот на ЕУРО 2020, Швеѓаните одлучиле тој да не биде дел од националниот тим.

Ибрахимовиќ, во март против Грузија, по пет години се врати во репрезентацијата. Ибрахимовиќ е апсолутен рекордер во Шведска со 118 настапи и 62 постигнати гола.

Шведска на ЕУРО 2020 ќе се натпреварува во Е-групата, заедно со Шпанија, Полска и Словачка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алиоски асистираше и му покажа на Меклин дека е кловн – Лидс го растурија Барнли

Објавено пред

Џани Алиоски одигра уште еден добар меч во англиската Премиер лига. Во дуелот од претпоследното коло, Лидс јунајтед како гости го декласираа Барнли со 4:0. Алиоски, асистираше во 60.минута за вториот гол, кој го постигна Херисон.

Лидс јунајтед, во интервал од 17.минути го скршија Барнил. Клих во 43.минута го постигна првиот гол, а дуелот практично беше решен по еден час игра кога Херисон зголеми на 2:0.

До крајот на натпреварот, два гола постигна Родриго во 78. и 79.минута.

Алиоски покрај со добрата игра, мечот го обележа и со гестикулацијата кон Двајт Меклин во 72.минута.

SofaScore графика за Топспорт.мк

Македонскиот репрезентативец на оригинален начин одговори на провокациите од страна на Меклин. Џани со својата реакција, на противничкиот фудбалер му покажа дека се однесува како кловн.Прикажи повеќе...

Спорт

Квартараро на пол-позицијата во Франција

Објавено пред

Фабио Квартараро од Јамаха ја освои пол-позицијата пред утрешната трка за Големата награда на Франција. Успешните квалификации за Јамаха ги надополни тимскиот колега на Квартараро, Маверик Вињалес. Првиот ред за утрешната трка го комплетираше Џек Милер од Дукати.

Квартараро најбрзиот круг го извозе откако конкурентите ги завршија квалификациите. Неговото време 1:32.600 минути, беше за 81 илјадити дел од секундата побрзо од времето на Вињалес, додека 104 илјадити делови од секундата зад возачот на Јамаха беше Милер.

Денешната пол-позиција беше 13 во кариерата за Квартараро.

Вториот ред го обезбедија Франко Морбидели (петронас Јамаха), Жоан Зарко (Прамак рејсинг Дукати) и Марк Маркез (Репсол Хонда).

Две Хонди и една Јамаха има во третиот ред на стратот: Такаки Накагами (ЛЦР Хонда), Пол Еспаргаро (Репсол Хонда) и Валентино Роси (Петронас Јамаха).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет3 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија4 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија4 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија5 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија6 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија8 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет8 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија20 часа

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија21 час

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет22 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет23 часа

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет1 ден

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 ден

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет1 ден

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Досие