Контакт

Спорт

„Меси е врв, но Марадона е од друга планета“

Објавено пред

Фабио Канаваро најдобриот фудбалер во светот во 2006 година говорел за Диего Марадона и Лионел Меси. Поранешниот капитен на Италија рекол дека Марадоне не би можел да го спореди со никого.

„Многу го почитувам Меси, за новите генерации тој е еден од најдобрите. Но, Марадона е поинаков, бидејќи и фудбалот беше поинаков. Противниците многу го маваа, но тој секогаш имаше контрола, не паѓаше“, рекол Канаваро и дополнил.

„Меси е врв, но Марадона е од друга планета. Никогаш не сум го споредувал со други играчи. Не сум го гледал Пеле, но Марадона го гледав седум години, секој натпревар. Тој не е еден од најдобрите, тој е најдобриот“, истакнал Канаваро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ди Ливио: Јуве го нема „оној“ менталитет

Објавено пред

Некогашниот фудбалер на Јувентус, Анџело ди Ливио, рекол дека не му се допаѓа менталитетот на актуелниот состав, тој не верува дека играчите на „старата дама“ може да го освојат трофејот во Лигата на шампионите.

„Јувентус е сè уште далеку од Лигата на шампионите. Има и проблеми во Серија А, одличниот Лацио е само поен зад него. Против Лион може да го надоместат минусот од првиот меч, но не ми се допаѓа нивниот менталитет. Агресивност, немилосрдни удари и приврзаност кон дресот – тоа недостига“, рекол Ди Ливио.

Поранешниот играч на Фиорентина беше член на последната генерација на Јувентус, која во 1996 година го освои трофејот во Лигата на шампионите. Ди Ливио смета дека клупските челници направиле голема грешка минатото лето кога го отпуштија тренерот Масимилијано Алегри.

„Таа промена малку луѓе ја разбраа. Оној што победува, а тој победуваше, мора да биде почитуван. Алегри можеше да биде новиот Лип“, заклучил Ди Ливио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челино: Балотели со умот е надвор од Бреша, очекувам и физички да замине

Објавено пред

Претседателот на Бреша, Масимо Челино, рекол дека сите во клубот биле разочарани од однесувањето на Марио Балотели и дека тој нема да остане во екипата. Изминатите денови медиумите во Италија пишуваа дека Балотели не се појавил на ниеден тренинг.

„Се обидувам вонсудски да ги решам работите со Балотели, но работата ескалира пребргу бидејќи нема фудбал и немаме за што да разговараме. Тој е чуден тип, во својата глава тој веќе ја има напуштено Бреша. Очекувам набргу и физички да не напушти. Ова не е нешто поинакво од она што досега го правеше во кариерата, тој е таков анархист. Неговиот договор се прекинува доколку испаднеме од лигата, што значи дека, најверојатно, ќе стане слободен играч“, рекол Челино.

Првиот човек на Бреша објаснил зошто решиле да го донесат Балотели минатото лето.

„Поранешниот тренер Корини многу сакаше Балотели да дојде во Бреша. Очекувавме доста, но тој нè разочара. Веруваме дека многу ќе ни значи на теренот, не го донесовме за да бидеме присутни во медиумите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ред Бул купува руски прволигаш

Објавено пред

Компанијата Ред Бул планира да го прошири своето фудбалски кралство со купувањето на фудбалскиот клуб Уфа, пишува „Спорт-Експрес“. За овој клуб покрај Ред Бул се борат и сопствениците на Манчестер сити, компанијата Сити Фудбал Груп.

Се претпоставува дека цената на клубот изнесува четири милиони евра. Челниците на Уфа сметале дека клубот би требало да им биде продаден на Австријците, бидејќи имаат изградена мрежа на академии низ целиот свет и не се потпираат на вложувања во скапи фудбалери.

„Интересно е што челниците на Уфа сакаат да ја прифатат понудата на Ред Бул. Оваа понуда ќе им донесе помалку пари, но има повеќе потенцијал“, пишува „Спорт-Експрес“.

Австрискиот милијардер Дитрих Матешиц (75) е ко-сопственик и сопственик на 49 отсто од акциите на компанијата за енергетски пијалаци. Матешиц поседува три клуба: РБ Салцбург, РБ Лајпциг и РБ Њујорк. Исто така е сопственик на Ф1 тимот Ред Бул Рејсинг и тркачката патека Ред Бул Ринг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

МВР набавува ремени за 300.000 евра, а во полициската станица во Танушевци нема струја и вода

Осум дена полициската станица за обезбедување на границата во Танушевски е без струја, а два дена е без вода, алармираше...

Македонија1 час

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија, достави четири...

Македонија1 час

Независен синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија3 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија3 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија3 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион4 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија18 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа18 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа22 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион22 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија22 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија23 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија24 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија24 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија24 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 ден

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Досие