Контакт

Спорт

Меси го доби осмиот трофеј „Пичичи“, вечерва и „Златната топка“?

Објавено пред

Како загревање за вечерашното доделување на „Балон д’ор“, награда за најдобар играч во изминатата сезона во организација на „Франс фудбал“, Лионел Меси го доби својот осми (и, најверојатно, последен) трофеј „Пичичи“ како најдобар стрелец во шпанската Ла Лига за минатата сезона со Барселона.

Наградата што ја доделува спортскиот весник „Марка“ е за постигнатите 30 гола во 35 меча за Барселона победувајќи го Карим Бензема и Жерард Морено, кои имаа по 23 постигнати гола. Ова беше петта ваква титула за Меси во низа и доаѓа за сезоната пред неговото заминување од Каталонија. Наградата тој ја доби од директорот на „Марка“, Хуан Игнасио Галјардо.

„Благодарам што дојдовте до Париз да ми ја донесете наградата. Не знам дали некој ќе ме надмине, но можам да кажам дека е вистинска чест да бидам во историјата на Ла Лига. Многу сум благодарен“, изјави Меси.

Зад Меси со шест трофеи „Пичичи“ е Телмо Зара, а пет трофеи имаат освоено Алфредо ди Стефано, Уго Санчез и Квини. Ференц Пушкаш има четири награди, а Кристијано Роналдо си замина од Шпанија со три вакви награди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Еквадор и Бразил со брутално реми, два црвени картони и два „повлечени“ црвени за Алисон!

Објавено пред

Еквадор успеа да извече 1:1 реми против фаворитот Бразил и да ги зголеми своите шанси за пласман на Светското првенство во Катар, во меч кој почна со брутални половина час и два црвени картони, а заврши со ВАР-драма, кога десетина минути се разгледуваше дали Алисон Бекер треба да добие црвен картон (повлечен по вторпат).

Мечот уште во првата минута го донесе првиот жолт картон за бразилскиот дефанзивец Емерсон Ројал, за во шестата минута, Касемиро да ги донесе „Селесао“ во водство. Голманот на Еквадор, Александер Домингез во 15. минута го доби првиот заслужен црвен картон за бруталниот старт, но само пет минути подоцна се постигна рамнотежа, откако Емерсон Ројал го доби вториот жолт картон. Беше покажан и трет црвен картон во 31. минута, овојпат на голманот на Бразил, Алисон Бекер, меѓутоа по прегледувањето на ВАР снимката, судијата го промени во жолт картон.

Еквадор израмни во 75. минута преку Феликс Торес по еден корнер. До крајот на мечот беа покажани уште четири жолти картони, пред да се случи уште една драма – судијата повторно да му покаже втор жолт картон (односно црвен) на Алисон Бекер по боксирање на една топка, па по долга пауза да ја разочара публиката во Кито и да го повлече црвениот картон и досудениот пенал.

Бразил веќе е квалификуван на Мундијалот, додека Еквадор е на одличното трето место во јужноамериканската група (директно се пласираат четири) со седум поени предност пред Колумбија.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1434-26781”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Звезда прва го доби Олимпијакос дома, Зенит го собори шампионот

Објавено пред

Црвена звезда стана првиот тим кој успеал да го победи Олимпијакос на гостински терен оваа сезона во Евролигата, заминувајќи си од Пиреја со 74:70 победа, по вкупно 10 домашни победи на Олимпијакос.

Огњен Добриќ ги предводеше Звезда со 14 поени, вклучувајќи го клучниот поен за 74:67 водство по 6-0 серијата на српскиот клуб. Олимпијакос губеше во поголемиот дел од второто полувреме, откако водеше со 39:37 во третата четвртина. Везенков ги предводеше Олимпијакос со 20 поени, Костас Слукас додаде 18.

Зенит Санкт Петерсбург се врати на победата со 76:67 триумф над актуелниот шампион, Анадолу Ефес, подобрувајќи го скорот на 13-7 за фантастично четврто место на табелата. Алекс Појтрес имаше 21 поени и 9 скока за тимот на Чави Паскал, кој пак има неверојатен скор од 12-1 над тренерот на Ефес, Ергин Атаман.

ЕВРОЛИГА, 23.КОЛО

Зенит Санкт Петерсбург – Анадолу Ефес 76:67 (17:18, 20:18, 15:6, 24:25)

Олимпијакос – Црвена звезда 72:76 (21:22, 15:15, 16:19, 20:20)

Прикажи повеќе...

Спорт

Госенс: Ја продолжувам германската традиција со Интер

Објавено пред

Робин Госенс откри дека го избрал бројот 18 на дресот во Интер, праќајќи им порака на навивачите на Аталанта, пред да објасни дека сакал да ја продолжи „традицијата на германски успех“ со клубот од „Сан Сиро“.

Госенс пристигнува од Аталанта на првична позајмица со обврска за купување за 25 милиони евра, што ќе биде огромен профит за Аталанта, кои платија нешто над милион евра за неговиот трансфер од холандскиот Хераклес Алмело во 2017 година.

„Поминаа повеќе од четири години откако пристигнав во Аталанта како непознат млад фудбалер. Овој клуб ми даде шанса да играм во Серија А и самодоверба да пораснам како фудбалер и како човек. Од првата минута, го дадов максимумот за дресот и Бергамо секогаш ќе биде посебен град за мене и моето семејство. Имав фантастични искуства, најдов пријатели за цел живот и мојот син се роди тука. Благодарност за сите фанови за поддршка, на колегите и на клубот кој ми даде шансас да играм во оваа лига. Но, во фудбалот доаѓаат прилики еднаш во животот“, напиша Госенс на Инстаграм.

Во подоцнежното интервју за телевизијата на Интер, тој откри што го мотивирало да ја прифати понудата, како деветти Германец во клубот по легендите како Андреас Бреме, Лотар Матеус и Јирген Клинсман.

„Горд сум што пристигнувам во еден од најголемите клубови во Европа. Германските шампиони ја напишаа историјата на овој клуб и сакам да продолжам да ја пишувам таа историја. Дојдов со големи амбиции и сакам да ја продолжам традицијата на Германци кои играат добро во Интер“, објасни Госенс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет9 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија10 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ13 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа13 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија15 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа16 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа17 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија2 дена

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет2 дена

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија2 дена

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие