Контакт

Спорт

Меси осигура Кике Сетиен да има победничко деби на клупата на Барса (видео)

Објавено пред

Лионел Меси во 74. минута од мечот го постигна единствениот гол за Барселона, конечно, да го скрши отпорот на Гранада и да победи со 1:0 во првиот меч под водство на новиот тренер, Кике Сетиен.

Иако фудбалот можеби беше поубав за око во првото полувреме, Барса доминацијата не успеа да ја претвори во гол – тие имаа 82 отсто од поседот на топката во првите 45 минути и осум удари на гол.

Во 69. минута гостите останаа со играч помалку по црвениот картон на Херман Санчез и само 10 минути подоцна во убава претстава на „тики-така“ фудбал, Меси, Гризман и Видал направија шанса, која потоа лесно ја реализираше Лео Меси.

Со победата, Каталонците се вратија на првото место во Ла лига со 43 поени, колку што има и второпласираниот Реал Мадрид со послаба гол-разлика. Гранада по одличниот старт на шампионатот, сега се 10. со 27 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Таке Кубо ја предводеше Мајорка до трилер 3:3 реми кај Бетис (видео)

Објавено пред

Реал Бетис не успева да победи во петтиот меч во низа во шпанската Ла лига, откако во интересен дуел на „Бенито Вилјамарин“, Мајорка двапати беше во водство и на крајот и покрај двата пенали за домаќинот извлече 3:3 реми и важен поен во борбата за опстанок, предводени од Јапонецот Такефуса Кубо, кој е позајмен во клубот од Балеарските Острови од Реал Мадрид.

18-годишниот Кубо имаше една асистенција и го постигна израмнувачкиот гол во 70-тата минута, за уште една одлична партија во Ла лига, која сигурно побуди интерес и на „Сантијаго Бернабеу“.

Мајорка поведе преку Кучо во 16-тата минута, но само три минути подоцна, Бетис се врати со гол од пенал на Каналес. Кубо одлично го пронајде Анте Будимир во 27. минута за ново водство на Мајорка, но во 35. минута, со нов гол од пенал (овојпат преку Набил Фекир), Бетис отиде на одмор со 2:2. Кога капитенот Хоакин постигна гол за 3:2 за тимот од Севилја во 48. минута, се мислеше дека судбината на Мајорка е запечатена, пред на сцена да стапи Кубо.

Бетис е само на 12. место со 30 поени, додека Мајорка со поенот излегува од зоната за испаѓање и е на 17. место со 22 поени, еден повеќе од Селта Виго на 18. место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса првпат по пет години победи во Атина, Ефес не сопира! (видео)

Објавено пред

Барселона со одличен пресврт успеа да стигне до 92:81 победа над Панатинаикос во „ОАКА арената“ во важен дуел во 25. коло од Евролигата, додека Анадолу Ефес продолжува да „гази“ во елитното европско натпреварување со триумф над Баерн на гости.

Панатинаикос имаше водство и од 11 поени, но тимот на Светислав Пешиќ се врати предводен од Алекс Абринес посебно во последната четвртина. Миротиќ со 20 поени беше најефикасен кај Каталонците, Хигинс додаде 17, а Абринес 13.

Анадолу Ефес, пак, и без Шејн Ларкин е недопорлив, стигнувајќи до 88:63 победа на гости кај Баерн Минхен. Црвена звезда имаше израмнето прво полувреме против моќната ЦСКА Москва, но на крајот потклекна во третата четвритна за „Армејците“ да слават 86:81.

ЕВРОЛИГА, 25.КОЛО

Армани Милано – Химки 69:78 (16:21, 22:18, 13:20, 18:19)

Басконија – Жалгирис Каунас 60:74 (17:13, 18:17, 10:21, 15:23)

Црвена звезда – ЦСКА Москва 81:86 (17:16, 20:20, 16:24, 28:26)

Баерн Минхен – Анадолу Ефес 63:88 (17:19, 8:18, 23:25, 15:26)

Панатинаикос – Барселона 81:92 (23:20, 22:18, 24:29, 12:25)

Валенсија – Макаби Тел Авив 82:85 (19:18, 19:15, 23:25, 21:27)

Прикажи повеќе...

Спорт

Спектакуларен гол на Руиз, нова победа за Наполи (видео)

Објавено пред

Наполи го продолжува мини-препородот под Џенаро Гатузо, откако во првиот меч од 25. коло во Серија А успеа да се врати за 2:1 победа на гости кај Бреша за да се искачи на шестото место на табелата.

Иако имаа целосна доминација во првото полувреме, Наполи заостануваа со еден гол, откако во првата шанса за Бреша, Џон Ченселор успеа да го совлада Оспина во 26. минута од мечот.

Сепак, во второто полувреме, веќе во 49. минута, гостите израмнија со гол од пенал на Лоренцо Инсиње, пред само пет минути подоцна, Фабијан Руиз да постигне спектакуларен гол од далеку за победа.

Наполи се на шестото место со 36 поени, а веднаш по нив следат три тима со 35 (Верона, Парма, Милан), кои своите мечеви ги играат викендов. Бреша се на претпоследното место со 16 поени, дури седум од безбедната зона.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија8 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија8 часа

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија8 часа

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија9 часа

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ10 часа

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија11 час

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија12 часа

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија13 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија14 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава14 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет15 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион15 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет15 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет16 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет16 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија1 ден

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ1 ден

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ1 ден

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија2 дена

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Досие