Контакт

Спорт

Меси погоди и промаши пенал, Барса победи против Ваљадолид (Видео)

Објавено пред

Во последниот натпревар од саботната програма во Ла Лига, Барселона на „Ноу Камп“ минимално славеше над Валљадолид 1:0. Барса ја запиша 16 победа во првенството.

Единствениот гол на натпреварот го постигна Лео Меси од пенал во финишот на првото полувреме. Во вториот дел Луис Суарез промаши две добри шанси, можност да погоди од игра имаше и Меси, но голот на Ваљадолид извонредно го бранеше Масип.

Во 85 минута Барселона доби уште еден пенал, меѓутоа Масип успеа да го одбрани ударот на Меси. За Масип, кој дел од кариерата мина во Барселона, оа е третиот одбранет пенал сезонава.

Аргентинецот против Ваљадолид го постигна 30 гол оваа сезона во сите натпреварувања. Ова е 11 сезона во која Меси постигнува 30 или повеќе голови во сите натпреварувања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Објавено пред

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци. Ѓоковиќ само од Мастерсот во Рим, каде беше поразен во финалето од Рафаел Надал, заработи 541.427 долари.

За половина година вкупната негова заработка изнесува 5.268.343 долари. Тука не влегуваат 71.862 долари освоени во двојки.

Тој прв во светот собра над 130 милиони долари, поточно од турнирски награди досега има освоено 131.040.932 долари.
На годишната листа најблиску до него е Рафаел Надал со 3.705.211 долари, додека Роџер Федерер може да се пофали со заработка од 3.117.288 долари.

Според остварените заработки на листата следуваат Доминик Тим со 2.6 милиони долари, Стефанос Циципас со 2,5, па Фабио Фоњини со 1.5 и Данил Медведев со 1,2 милиони долари. Првата десетка „најбогати“ тенисери ја заокружуваат Кеи Нишикори, Гаел Монфилс и Џон Иснер со заработка 1 милион долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Облог на годината: Дај да бидам тренер, ако не освојам титула, ти давам 500.000 евра

Објавено пред

Се појави информација за фудбалски облог во Романија за кој зборува цела Европа.

Тренерот Јонут Чирила (53) му понудил на сопственикот на романски ФКСБ (екс-Стеауа), контроверзниот Џиџи Бекали да го стави за прв тренер на тимот. Притоа Чирила му ветил дека сигурно ќе ја освои титулата во романското првенство. Доколку тоа не се случи, тренерот понудил да му исплати на милионерот сума од 500.000 евра.

ФКСБ сезоната ја заврши како втор, зад старо-новиот шампион Клуж.

Бекали се уште не се изјаснил за понудата, а за домашните медиуми изјавил „Едвај чеам да ангажирам тренер на кој нема да морам да му го составувам тимот“.

Тоа значи дека деновите на привремениот тренер на ФКСБ му се избројани.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси по шестипат го освои трофејот „Пичичи“ во Примера (фото)

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалски ас, Лионел Меси е освојувачот на трофејот „Пичичи“ по шестипат во кариерата откако сезонава беше најдобар стрелец во Примера со 36 гола.

Ова е трет трофеј во низа за сјајниот фудбалер со што се изедначи со легендата на Атлетик Билбао, Телм Зар кој рекордот го постави пред 66 години.

Меси конечниот број голови сезонава го постави по вчерашното реми (2-2) со Еибар нагости.
Ниту еден играч во историјата на Шпанското фудбалско првенство не го освоил „Пичичи“ со толку голема разлика како Меси сезонава. Суарез и Бензема останаа на -15 гола зад него. Претходно рекордер беше Хуго Санчез со 14 гола повеќе од следбениците во сезонат 1986/87.

Аргентинецот во дресот на Барселона е главен фаворит за освојување на Златната копачка во Европа и тоа трета година во низа, а вкупно шестипат во кариерата.

Меси има 4 гола повеќе од првиот до него, Килијан Мбапе кој се уште има шанси да го стигне, доколку биде голгетерски расположен во последното коло во Лига 1.

Со вкупно 50 гола на 49 натпревари во сите конкуренции Меси петтипат во кариерата дојде барем до бројката 50. Тој ефект ќе може да го подобри во финалето на Купот на кралот против Валенсија.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт36 минути

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија2 часа

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија2 часа

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија3 часа

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија4 часа

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ4 часа

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија7 часа

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија8 часа

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија9 часа

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Европа10 часа

Шведски обвинител бара апсење на Асанж

Шведски обвинител, кој води истрага во врска со обвинението за наводно силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска поднесе...

Регион10 часа

(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник

Во многу градови во Србија, вчера, во попладневните часови, почна да паѓа силен дожд, а потоа и град со големина...

Hitech10 часа

Гугл и ја укина лиценцата на компанијата Хјуавеи

Американскиот Гугл и ја суспендираше лиценцата на компанијата Хјуавеи (Huawei), што значи дека кинескиот производител на мобилни телефони ќе остане...

Свет11 час

Трамп се закани дека ќе го уништи Иран

Претседателот на САД, Доналд Трамп, издаде остро предупредување до Иран со закана дека ќе биде уништен доколку бидат нападнати американските...

Европа1 ден

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија1 ден

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија1 ден

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ1 ден

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија1 ден

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада2 дена

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Досие