Контакт

Спорт

Меси: Сакав Роналдо да остане во Реал

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалер, Лионел Меси призна дека му недостасува ривалството со Кристијано Роналдо во шпанската Ла Лига.

Тие двајца заедно „тежат“ 9 Затни топки од 2008 до 2017 година.

Роналдо долг период беше дел од „Кралскиот клуб“, а Меси од почетокот на професионалната кариера е дел од Барселона.

Минатото лето Роналдо премина во Јувентус за 100 милиони евра.

„Сакав Кристијано да остане во Ла Лига. Реал е клуб кој има зацементирано свое место во историјата. Тој може да се бори за секој трофеј, но кога играч како Роналдо ќе си отиде, тоа се забележува. Така би било во секој друг клуб. Што се однесува за нашето ривалство за Златната топка, никогаш не сум размислувал за тоа, дали на крајот ќе имам повеќе награди од него“ – изјави Меси за радио „RAC1“.

Со своите игри во Барса и Реал, Меси и Роналдо се издвоија како најдобри светски фудбалери, а нивните тимови доминираат во Шпанија и Европа.

Аргентинецот со каталонскиот клуб освои 10 тирули во Ла лига, 4 во Лига на шампиони и 6 трофеи во Купот на кралот.
Португалецот со Реал двапати беше шампион во Шпанија, исто толку пати го освои и Купот на кралот. Дури четирипати ја освои ЛШ со „Кралевите“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нова ВАР грешка во Англија – Поништија гол гледајќи во погрешен играч

Објавено пред

ВБА, синоќа, го победија Саутепмтон со 2:0, освоија вредни бодови со кои им порачаа на конкурентите дека до крајот на сезоната жестокот ќе се борат за опстанок. И на овој натпревар, Англичаните, уште еднаш имаа контроверзна примена на ВАР.

ВБА, во четвртата минута, постигнаа гол. Помошникот означи офсајд, а потоа ВАР потврди дека играчот на ВБА, Кајл Бартли, бил во минимален офсајд. Она што е проблематично во оваа ситуација е што Бартли воопшто не влијае на играта, голот го постигна Мбаје Диањ, кој се наоѓа во регуларна позиција.

Англичаните се прашуваат дали е можно ВАР да ги измешал играчите на ВБА.

„Поради позициите на камерите, не можеа да ги извлечат линиите низ телото на Диањ, поради што одлуката дека е офсајд остана“, рекол коментаторот на Скај спорт.

На крајот ВБА славеа со 2:0, со головите на Переира, Филипс и Робинсон.

Погледнете ја контроверзната ситуација.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рекордерот Кари го затрупа кошот на Денвер

Објавено пред

Голден стејт Вориорс, предводени од спектакуларниот Стеф Кари, забележаа победа над Денвер Нагетс 116:107. Вориорс со оваа победа останаа во плејоф зоната, со скор 26 победи и 28 порази се 10. на западот. Денвер се четврти со 30 победи и 24 порази.

Кари одигра неверојатен натпревар, постигна 53 поени (10 тројки), на кои придодаде седум скока и четири асистенции. Најдобриот шутер во лигата, на овој меч го надмина Вилт Чембрлен. Со 17.783 поени, Кари стана најдобриот стрелец во историјата на франшизата.

Покрај Кари, кај Вориорс се истакнаа и Дрејмон Грин со 18 поени и по седум скока и асистенции, односно Ендрју Вигинс со 17 поени.

Денвер го предводеше Никола Јокиќ со 27 поени, 12 скока и осум асистенции, три поени помалку постигна Мајкл Портер јуниор. Проблем за Денвер е повредата на Џамал Мареј, кој во последната минута со болна гримаса го напушти теренот.

Њујорк Никс убедливо ги поразија ЛА Лејкерс со 111:96. Џулиус Рендл, поранешниот играч на Лејкерси, забележа 34 поени. Во отсуство на Ентони Дејвис и Леброн Џејмс, кај Лејекрси се истакна Денис Шрудер со 21 поен и шест асистенции.

Вашингтон Визардс го изненадија најдобриот тим во лигата, Јута Џез, со победата 125:121.

Бредли Бил постигна 34 поени, а Расел Вестбрук запиша нов трип-дабл (25 поени, 14 скока, 14 асистенции).

Кај Јута се истакнаа Донован Мичел со 42 поени и Бојан Богдановиќ со 33. Мичел на последните три натпревари постигнува најмалку 40 поени.Резултати:
Далас-Филаделфија 96:113
Орландо-Сан Антонио 97:120
Мемфис-Чикаго 101:90
Њу Орлеанс-Сакраменто 117:110
Финикс-Хјустон 126:120.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евертон четири меча без победа, топ 4 пласманот изгледа далечен

Објавено пред

Евертон одиграа само 0:0 на гостувањето кај Брајтон во вториот понеделнички меч во Премиер лигата, што е нивни четврти меч без победа и со кој остануваат на далечни 7 поени од топ 4 пласман на место кое води во Лигата на шампионите. Од друга страна, за Брајтон, и овој поен може да биде клучен во борбата за опстанок.

Евертон се на осмото место со 48 поени, еден зад Тотенхем и дури 7 зад Вест хем на четвртото место. Брајтон се на 15. место со 33 поени, исто како 16-пласираниот Барнли и седум над зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион22 минути

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење „нон-пејпер“ на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа51 минута

Словенија: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да можат полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд кој се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет2 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено а еден полицаец е ранет

Ученик кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион13 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет14 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ16 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија17 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет18 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија20 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет22 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија22 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија22 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија23 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет23 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет23 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет1 ден

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија1 ден

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија2 дена

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија2 дена

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија2 дена

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Досие