Контакт

Спорт

Меси: Со задоволство би се вратил во Барселона, ривалството со Роналдо е историско

Објавено пред

Лионел Меси во интервју за „Марка“, говорел за Барселона, ПСЖ, Кристијано Роналдо, Серхио Рамос, Килијан Мбапе, новиот тренер на Барселона Чави…

Аргентинецот, во летниот преоден рок, ја напушти Барселона по 17 години и се пресели во Париз. На „Паркот на принцовите“ го пречекаа големи ѕвезди на светскиот фудбал: Нејмар, Мабпе, Ди Марија, Верати, а му се приклучија Серхио Рамос и Џиџи Донарума.

Финансиската ситуација во Барселона не му дозволи на клубот да го продолжи договорот со Меси.

„Ми кажаа дека не можат да ми понудат нов договор и дека не можам да останам. Нема потреба да се бара виновник, нема потреба да се враќаме на она што веќе се случи. Ќе го прифатам она што го кажаа“, рекол Меси.

Тврди дека еден ден ќе се врати во Барселона, клубот на неговиот живот.

„Тоа е мојот дом, таму ќе живеам. Ако можам да поможам и да придонесам, со задоволство би се вратил во клубот“.

Меси открил дека тој и неговото семејство целосно се прилагодиле на животот во Франција. Прилагодбата одела полесно од она што го очекувал. Главна цел сезонава во е трофејот во Лигата на шампионите. ПСЖ е еден од главните фаворити за победа во ова натпреварување.

„Нема да кажам дека не сме фаворити. Во овој момент ни требаат некои работи за да бидеме моќен и силен тим. Ќе треба да легнат работите. Имаме среќа што имаме играчи кои можат тоа да го постигнат. Но не сме само ние фаворити. ЛШ е тешко натпреварување“.

Меси проговорил и за големиот ривал Кристијано Роналдо, кој ова минатото лето се врати во Манчестер јунајтед.

„Се прилагоди на импресивен начин. Од почетокот почна да дава голови, не му беше потребно време за прилагодување. Во Премиер лигата не им оди најдобро, но таа лига е многу израмнета и тешка. Минаа неколку години откако не се натпреваруваме во исто првенство. Се натпреварувавме индивидуално и тимски, луѓето уживаа. Тоа е убав спомен кој ќе остане запишан во историјата на фудбалот“.

Објаснил како се чувствувал првите денови во соблекувалната и колку му било чудно што го има за соиграч Серхио рамос.

„Имав среќа што дојдов во клуб со добри играчи и добри луѓе, тоа е најважно. Веднаш се прилагодив, и покрај тоа што ми беше малку чудно на почетокот. Чудно ми беше што по толку години ривалство сум во ист тим со Рамос. секогаш се почитувавме. Во ПСЖ видов дека тој е врвна личност“.

Не сака да ја коментира иднината на Килијан Мбапе.

„Можам само да кажам дека ми е драго што е тука оваа сезона. Тој е важен играч за нашиот тим и целите кои ги имаме. Целосно е фокусиран. Што ќе биде понатаму не знам“.

Среќен е што неговиот поранешен соиграч, Чави, се врати во Барселона, сега во улога на тренер.

„Браса е во период на реконструкција. Има многу млади играчи во тимот. Во овој момент има подобри екипи од Барселона, но тоа не значи дека нема да се борат. Пријател сум со Чави, често разговараме. Сигурен сум дека добро ќе му оди, навивам за него. Ситуацијата во Барселона ме прави тажен. Им посакувам се најдобро“.

На крајот, Меси потврдил дека ќе игра на СП во Катар и дека таму Аргентина ќе биде еден од фаворитите за титулата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Екваторска Гвинеја е последниот четврт-финалист по нова пенал-драма

Објавено пред

По вториот меч денеска кој заврши без голови по 120 минути игра, го добивме последниот четврт-финалист на Африканскиот куп на нации, откако аутсајдерот Екваторска Гвинеја по осум пенал серии беше подобра од Мали.

Мали беше фаворит пред мечот, но не успеа да искористи повеќе шанси пред голот на ривалите, за во пенал серијата, да утнат три обиди. За Екваторска Гвинеја следува дуелот со можеби најголемиот фаворит во четврт-финалето, репрезентацијата на Сенегал.

Пенал серијата можете да ја погледнете ТУКА.

АФРИКАНСКИ КУП НА НАЦИИ 2022, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Буркина Фасо – Тунис

Сенегал – Екваторска Гвинеја

Гамбија – Камерун

Египет – Мароко

 

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Франција со епски камбек против Данска за прво место и полуфинале

Објавено пред

Франција направи апсолутно неверојатен камбек во дербито против Данска стигнувајќи до 30:29 (12:17) победа за го освои првото место во групата пред Данците и да се пласира во полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка, и во исто време да ги уништи надежите на Исланд за борба за медали.

На Франција и беше потребно барем реми (за второ место во групата пред Исланд), но Данците имаа совршен почеток на мечот за фантастично водство од пет гола на полувреме (17:12). Голманите на Франција беа далеку под своето ниво, откако Винсен Жерар и Весли Пардан имаа само една одбрана од 18 удари на нивниот гол, додека од другата страна, Кевин Мелер имаше над 40 отсто одбрани (осум од 20).  Французите во второто полувреме, конечно, успеаја да дојдат на гол разлика во 54. минута од мечот, за првпат да поведат во 58. минута (30:29), за фантастична победа.

Дика Мем, човекот кој го постигна победничкиот гол, заедно со Иго Деска беше најефикасен за „триколорите“ со 8 гола, додека Никлас Вест Киркелеке имаше 10 гола за Данците.

Со победата, Французите се на првото место во групата 1 и во полуфиналето ќе играат со Шведска, додека за Данците останува предизвикот против актуелниот шампион Шпанија.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Раиконен не сфаќа зошто имал толку фанови во Ф1

Објавено пред

Кими Раиконен вели дека не сфаќа зошто станал еден од најомилените Формула 1-возачи кај фановите иако признава дека е можно тоа да се случи бидејќи бил постојано чуден.

42-годишниот светски шампион од 2007 година стави крај на својата богата кариера на крајот на минатата сезона и веќе нема планови за тркање, туку сака да помине повеќе време со своето семејство. Во интервју за „Моторспорт.ком“, Финецот вели дека не му целосно јасно зошто толку фанови го сакале.

„Не знам зошто им се допаѓам. Можеби поради тоа каков сум. Постојано чуден, како сакате да го опишете тоа. За мене, тоа е нормално однесување, но однадвор можеби бев чуден и не за секого. Но, ја направив кариерата според мои очекувања во поголемиот дел“, вели Раиконен.

Тој додава дека поголем проблем ќе му било да се однесува како што сакале другите отколку да го задржи својот имиџ.

„Можеш да го правиш тоа што луѓето го бараат од тебе или што сакаат да го правам, но само одредено време. Но, не мислам дека е здраво на подолги патеки“, додава Раиконен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија12 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија14 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија15 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ16 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија17 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ18 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија19 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ19 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија19 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет21 час

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија22 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет22 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет22 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет23 часа

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион1 ден

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион1 ден

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија2 дена

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет2 дена

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија2 дена

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Досие