Контакт

Спорт

Мичел ги растури Клиперси, Јута води 2-0

Објавено пред

Јута Џез максимално ја искористија предноста на домашниот терен против ЛА Клиперс. Јута во серијата водат со 2-0, вториот меч го добија со 117:111.

Џезерите, како и во првиот меч ги предводеше Донован Мичел. Во првиот меч тој постигна 45, во вториот 37 поени. Мичел е првиот играч на Јута, од Карл Мелоун во 1988 година, кој постигнал 35 или повеќе поени на два плеј-оф натпревари по ред.

Мичел ги постигна клучните поени на 43 секунди до крајот, а на десет секунди изнуди фаул од Пол Џорџ.

Покрај Мичел, кај Јута се истакнаа и Џордан Кларксон со 24 поени (шест тројки), Роди Гобер постигна 13 поени и забележа 20 скокови, Џо Инглс уфрли 19, ма Бојан Богдановиќ 16 поени.

Киперси ги предвидеа Реџи Џексон со 29, Пол Џорџ со 27 поени, девет скока и шест асистенции и Каваи Ленард со 21 поен.

Третиот меч се игра во Лос Анџелес, во недела од 2:30 часот.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Буфон по две децении се врати во Парма

Објавено пред

Голманската легенда, Џанлуиџи Буфон, по две децении се врати во Парма. Буфон, како слободен играч го напушти Јувентус, со Парма ќе потпише двегодишен договор.

Веста за враќањето на Буфон, клубот од „Енио Тардини“, со оригинално видео го потврди на социјалните мрежи.

Буфон е прикажан како Супермен. Овој прекар го доби, кога во 1997 година му одбрани пенал на оригиналниот Роналдо. Кога го одбрани пеналот, Буфон го крена дресот и на навивачите им ја покажа маичката со лого на Супермен.

Џиџи Буфон, Парма ја напушти во 2001 година, кога за неверојатни 52 милиони евра замина во Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Љубовта пукна по само 22 дена – Гатузо си замина од Фиорентина

Објавено пред

Љубовта на релација Фиорентина-Џенаро Гатузо траеше само 22 дена. Темпераментниот Гатузо и пред да ги распакува куферите ја напушти Фиренца.

„Фиорентина и тренерот Џенаро Гатузо, заеднички се согласија дека немаат исти визии и поради тоа нема заедно да ја започнат наредната сезона. Клубот веднаш започна потрага по нов тренер, кој ќе го предводи тимот на „Виола“, кон резултати кои Фиорентина и градот Фиренца ги заслужуваа“, обајави клубот.

Гатузо, од првиот ден имал големи недоразбирања со претседателот Роко Комисо и менаџерот на клубот Џанкарло Антоњони. Наводно ситуацијата ескалирала кога му било соопштено дека во клубот нема да ги донесе играчите кои ги побарал, Нико Гонзалес (вчера потпиша за Брајтон) и Сержио Оливеира од Порто.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали сте експерт за типување? – наптревар на Sport Life

Објавено пред

Играчите кои ќе погодат најмногу добитни тикети во периодот од 11 јуни до 11 јули 2021 година ќе имаат можност да станат „Експерти за типување“ на Sport Life и да освојат вредни подароци покрај редовната добивка.

Прворангираниот експерт за типување со најмногу погодени тикети, ќе освои 150.000 денари и подарок официјален дрес на македонската фудбалска репрезентација, додека второрангираниот и треторангираниот ќе освојат одделно 60.000 денари и 30.000 денари вклучително и официјален дрес на македонската фудбалска репрезентација

Доколку натпреварувачите имаат повеќе од еден добитен тикет во текот на еден ден, во предвид за пласман ќе биде земен само добитниот тикет со најголем погоден коефициент. Односно, најмногу добитни тикети може да се освојат онолку колку што има предвидено денови во акциската кампања. Затоа, бидете активни, секој ден е важен за максимален успех и победа во натпреварот Експерт за типување.

Во случај двајца или повеќе играчи да имаат погодено ист број на добитни тикети, за победник ќе се смета оној типувач којшто има погодено највисок вкупен коефициент  со неговите рангирани тикети.

Акцијата важи за несистемски тикети, со една комбинација, уплатени со приложување на СЛ клуб картичката. Минималниот број на натпревари на еден тикет за учество во акцијата се шест натпревари. Повеќе детали за правилата на „Експерт за типување“ и за тековното рангирање на играчите, може се најдат на следниот ЛИНК .

За учество во „Експерт за типување“ како и во другите бројни акции и промоции на обложувалниците на Sport Life, не заборавете да се регистрирате во SL клубот и при уплаќањето на тикетите да ја приложите вашата клупска картичка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ3 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Спорт3 часа

Против Украина одиме на победа

Македонската фудбалска репрезентација попладнево во Букурешт ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија во второто коло...

Македонија4 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија4 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт4 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија5 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет18 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет18 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет19 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа20 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија23 часа

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија23 часа

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија24 часа

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион1 ден

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет1 ден

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија1 ден

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Досие