Контакт

Спорт

Мидлтон го одигра мечот на кариерата, тежок пораз на Далас (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс без најдобриот играч Јанис Адетокумбо ги декласираа Вашингтон Визардс. Мечот го обележаа Крис Мидлтон и Ерик Бледсо кај Милвоки, односно Бредли Бил кај Вашингтон. Синоќа тежок пораз на домашен терен од Финикс Санас доживеаја Далас Маверикс.

Милвоки Бакс со 151:131 забележаа победа над Вашингтон Визардс. Бакс ја забележаа деветтата победа во низа и со скор 41/6 го држат првото место во лигата.

Во отсуство на Јанис, лидерската улуга кај Бакс ја презеде Крис Мидлтон. Бекот на Милвоки го одигра натпреварот на кариерата, постигна 51 поен (7/10 тројки), на кои придодаде 10 скока и шест асистенции.

Брилијантниот Мидлтон голема помош доби од Ерик Бледсо (34 поени, шест скока, 10 асистенции).

Бредли Бил не можеше да го поништи учинокот на овие двајца. Бил дуелот го заврши со 47 поени и шест асистенции.

Далас Маверикс доживеаја тежок пораз на домашен терен од Финикс Санас 104:133. Санс третата четвртина ја добија со 48:22 кога и го решија прашањето околу конечниот победник.

Девин Букер (32 поени, шест скока, девет асистенции) и Диандре Ејтон (31 поен, девет скока) го предводеа Финикс. Кај Далас се истакна Лука Дончиќ со 21 поен, шест скока.

Резултати:

Шарлот-Њујорк 97:92
Филалделфија-Голден стејт 115:104
Кливленд-Њу Орлеанс 111:125
Торонто-Атланта 130:114
Мемфис-Денвер 104:96
Мајами-Бостон 101:109©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нов скандал во Каталонија – Барса плаќала за напади на социјалните мрежи кон Меси и Пеп?

Објавено пред

Шпанскиот шампион, Барселона мораше да ги демантира вестите во шпанските медиуми дека плаќале за да се наруши репутацијата на легендарни ликови од историјата на клубот, вклучувајќи ги Пеп Гвардиола и Лео Меси.

Шпанското радио „Кадена САР“ тврди дека Бартомеу ја ангажирал компанијата „И3 венчурс“ во обид да го подобри сопствениот имиџ и репутацијата на бордот на клубот со критикување на низа на славни ликови од Каталонија, вклучувајќи ги Гвардиола, Меси, Карлес Пујол и Чави Ернандез. Мета на навредливи постови на Интернет бил и Виктор Фонд, кандидатот за претседател на Барселона во 2021 година и човек близок до Чави.

Бартомеу нема да бара реизбор, бидејќи беше на чело на клубот шест години, и засега само Фонт е човекот кој пројави амбиции да го замени 57-годишниот бизнисмен. Барселона со официјално соопштение ги демантираше вестите.

„Барселона демантира дека има некаква врска со компанијата која креира мислења на социјалните мрежи со цел да се наруши имиџот на одредени личности. ’И3 венчурс’, која е провајдер на клубот, нема никаква врска со акаунтите кои беа споменати и доколку се открие такво нешто, клубот веднаш ќе го прекине договорот и ќе ги покрене сите легални мерки. Барселона ги користи услугите за мониторирање на социјалните мрежи и анализирање на позитивните и негативните пораки на клубот со цел да се заштити репутацијата на клубот. Клубот заддржува право да поднесе тужба против тие кои го имплицираат клубот во вакви практики“, се вели во соопштението на Барселона.

Ова е втор скандал кој го потресува каталонскиот гигант во 2020, по јавната расправија меѓу Меси и спортскиот директор Ерик Абидал по отпуштањето на Ернесто Валверде.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касилјас се кандидираше за претседател на шпанската федерација

Објавено пред

Легендата на Реал Мадрид и на шпанската репрезентација, Икер Касилјас откри дека ќе се кандидира за претседател на Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ), индиректно најавувајќи повлекување од фудбалот.

38-годишниот Касилјас остана во Порто и покрај тоа што имаше срцев напад пролетта 2019 година, а сега плановите се да го предизвика Луис Рубијалес за улогата претседател на федерацијата. Човекот кој помина 16 трофејни години во Реал Мадрид и беше дел од репрезентацијата која стана светски шампион своите планови ги откри на Твитер.

„Работиме со најголемо почитување и посветеност за кандидатурата. Повеќе од 23.000 гласачи не чекаат во фер и транспарентни ибори. 139-те членови на собранието ќе одлучат. Го информирав претседателот на Порто за одлуката и сакам длабоко да му се заблагодарам“, се вели во објавата на Касилјас.

Неговата цел е да ја врати хармонијата во федерацијата, откако сегашниот претседател Рубијалес е во голем конфликт со претседателот на Ла лига, Хавиер Тебас. Огромниот углед кој го ужива во Шпанија го прави Касилјас фаворит за позицијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола ветил дека ќе остане со Сити и во четврта лига!

Објавено пред

Пеп Гвардиола направил храбро ветување на кризниот состанок на Манчестер сити по двегодишната суспензија од Лигата на шампионите која им ја одреди УЕФА, велејќи дека е подготвен да биде со својот клуб и во Лига два (односно четвртата англиска лига), јавуваат британските медиуми.

Англискиот шампион се најдоа на удар на УЕФА поради сериозни прекршувања во финансискиот ферплеј и лажирањето на податоците за примените спонзорски пари во клубот. УЕФА одреди дополнителна казна од 30 милиони евра, а во исто време се шпекулира дека Премиер лигата ќе одреди казна со поени за Сити, а можно е и ретроактивно одземање на поени, што би значело губење на некоја од претходните титули.

Веднаш по ова почнаа шпекулациите околу иднината на првите ѕвезди на тимот, но и на Гвардиола по шпекулациите дека Јувентус е подготвен да „интервенира“. Но, според „Скај спортс“, Гвардиола јасно се посветил на тимот на состанокот со своите играчи.

„Која и да сме лига, јас сум тука. Дури и да не пратат во Лига два, јас ќе бидам тука. Ова е време да бидеме заедно“, изјавил наводно Гвардиола.

Генералниот директор, Феран Соријано пак, дал малку поинаква изјава: „Верувајте ми како што јас ви верувам, ова ќе замине“.

Гвардиола има договор со Сити до крајот на сезоната 2020/21.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

СДСМ маршира за правда во Скопје

Вечерва во Скопје почна „Маршот за правда“ во организација на владејачкиот СДСМ.Граѓанскиот марш започна пред Собранието на Република Северна Македонија,...

Македонија3 часа

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ3 часа

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија4 часа

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија5 часа

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија6 часа

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Македонија6 часа

Пуштен билетот за едно возење во ЈСП

ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење и може да се купи директно во автобус и...

Свет8 часа

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на коронавирусот. Речиси 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат...

Топ8 часа

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет9 часа

Над пет тони кокаин пронајдени на Костарика

Властите на Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет9 часа

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од речиси 130 долари во Хонгконг, каде што поради коронавирусот...

Свет10 часа

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се...

Македонија22 часа

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија23 часа

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија1 ден

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија1 ден

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија1 ден

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија1 ден

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Македонија1 ден

Спасовски ја повика ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд и социјална политика

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална...

Досие