Контакт

Спорт

Навивачите на Јунајтед го нападнале домот на Ед Вудворд

Објавено пред

Навивачите на Манчестер Јунајтед синоќа го нападнале домот на потпретседателот и извршниот директор на клубот од „Олд Трафорд“, Ед Вудворд, објави „Скај Спорт“.

Инцидентот се случил во округот Чешир во северо-западниот дел на Англија. На снимката што се појави на социјалните мрежи се забележува дека хулиганите фрлаат чадни бомби и факели на куќата на Вудворд, на портата истуриле боја и истакнале парола: „Вудворд мора да умре“.

Клубот го потврди овој инцидент.

Во време кога се случил нападот Вудворд, неговата сопруга и нивните две деца не биле присутни на имотоt.

Навивачите на Манчестер Јунајтед се незадоволни од катастрофалните резултати што ги постигнува клубот во Премиер лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Коронавирусот ги затвори трибините на стадионите во Италија

Објавено пред

Серија А донесе одлука, шест натпревари од претстојното 26 коло ќе се играат пред празни трибини поради коронавирусот. Тоа значи дека најголемото италијанско дерби Јувентус-Интер, кое може да реши многу прашања околу шампионската трка, ќе се игра пред празни трибини.

Покрај на натпреварот во Торино, трибините за навивачите ќе бидат затворени и на натпреварите Удинезе-Фиорентина во Удине, Милан-Џенова на „Сан Сиро“, Парма-СПАЛ на „Енио Тардини“, Сасуоло-Бреша во Реџо Емилија и Сампдорија-Верона во Џенова.

Тоа значи дека навивачите ќе можат во живо да ги гледаат натпреварите што се играат во јужниот дел на Италија: Наполи-Торино, Лече-Аталанта, Лацио-Болоња и Калјари-Рома.

Одлуката стадионите да бидат затворени за навивачите проади коронавирусот е донесена на барање на Серија А. Истата ја поддржале премиерот на Италија Џузепе Конте и министерот за спорт Виченцо Спадафора.

Исто така без публика ќе се игра и реванш мечот во Лига Европа помеѓу Интер и Лудогорец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милвоки посилни од Бредли Бил, рекорден натпревар за Ембид (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс по едно продолжение славеа во Вашингтон 137:134. Дуелот мина во надигрувањето на Крис Мидлтон и Бредли Бил. Џоел Ембид против Атланта го одигра најдобриот меч во кариерата, а Џејмс Харден повторно одигра натпревар со 30+ поени.

Најдобриот тим во лигата Милвоки, испушти 18 поени предност во Вашингтон, со поените од линијата за слободни фрлања на Ерик Бледсо избори продолженија, во кои се истакна Мидлтон со девет поени во низа.

Мидлтон постигна 40 поени во победата на Бакс 137:134. Покрај Мидлрон кај Бакс се истакнаа Бледсо со 23 поени, односно Јанис Адетокумбо со 22 поени и 14 скока.

Бредли Бил одигра нестварен натпревар за Вашингтон, тој постигна 55 поени.

Џоел Ембид против Атланта постигна рекордни во кариерата 49 поени, на кои придодаде 14 скока. Камерунецот во третата четвртина имаше свое шоу со кое на нозе ги крена сите во „Велс Фарго“ арената.

Хјустон, без Расел Вестбрук, немаа проблеми во дуелот со еден од најслабите тимови во лигата, Њујорк Никс. Џејмс Харден погоди 14 шутеви од 25 обиди мечот го заврши со 37 поени.

Далас запишаа лесна победа над Минесота 139:123. Лука Дончиќ поради големата предност одигра само три четвртини. Словенецот мечот го заврши со 20 поени, девет скока и седум асистенции.

Резултати:

Кливленд-Мајами 125:119
Филаделфија-Атланта 129:112
Вашингтон-Милвоки 134:137
Бруклин-Орландо 113:115
Хјустон-Њујорк 123:112
Далас-Минесота 139:123
Јута-Финикс 111:131
ЛА Клиперс-Мемфис 124:97

Прикажи повеќе...

Спорт

Ето ја исправи „Газета“: Не е Роналдо најдобриот

Објавено пред

Поранешниот камерунски напаѓач Самуел Ето морал да се огласи на „Твитер“ за да ја исправи грешката на порталот на „Газета дело спорт“. Проблем бил во цитатот на поранешниот играч на Реал, Барселона, Интер, Челси…

„Го гледам Јувентус и…не знам…го имаат Кристијано Роналдо, кој е најдобриот на сите времиња, го имаат феноменалниот Паоло Дибала“, со овие зборови „Газета дело спорт“ го пренел интервјуто на Ето за „Скај спорт“.

Изјавата помалку делува изненадувачки бидејќи Ето дел од својата кариера мина во Барселона со Лионел Меси.

Кога шпанските медиуми ја објавиле веста, Камерунецот веднаш реагирал.

„Еден од најдобрите. Најдобар е МЕСИ“, напишал Ето.

Во меѓувреме „Газета дело спорт“ ја избришал веста од својата интернет-страница.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 минути

Пожар во стан во Ново Лисиче, пожарникарите извлекуваат неподвижна жена

Пожарникари од скопската противпожарна бригада извлекуваат луѓе од запален стан во зграда во Ниво Лисиче. Командантот на противпожарната бригада, Владимир...

Актуелно19 минути

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија27 минути

Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион53 минути

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт3 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија3 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет3 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет13 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт14 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет14 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија16 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет18 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа19 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија21 час

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет23 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија23 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија23 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија23 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ1 ден

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Досие