Контакт

Спорт

Милан храбро падна кај Јувентус, Роналдо повторно заменет (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Јувентус го совладаа Милан 1:0 во последниот натпревар одигранн во 12 коло во Серија А.

Јувентус не блескаа но сепак успеаја да забележат победа со која се вратија на челната позиција на табелата. Милан, од друга страна, го одиграа најдобриот меч од почетокот на сезоната, но ниту тоа не им помогна да останат непоразени во Торино.

Решавачкиот момент на натпреварот се случи во 55 минута кога Паоло Дибала со соло пробив се ослободи од Ромањоли, а потоа со десна го погоди спротивниот агол.

Она што секако го обележа овој меч е деталот од 55 минута кога тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, реши да го извади од игра Кристијано Роналдо. Нешто слично Сари направи и во средата во против Локомотив во Москва.

Португалецот откако мораше да ја напушти играта не се упати кон клупата туку продолжи директно во соблекувалната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клиперс ги победија Тандер, Хјустон го растурија Портланд (Видео)

Објавено пред

Лос Анџелес Клиперс, Хјустон, Минесота, Бостон, Милвоки, Индијана и Њујорк забележаа победи во НБА лигата. Натпреварите одиграни ноќат помеѓу понеделникот и вторникот ги обележаа Пол Џорџ и Џејмс Харден.

ЛА Клиперс ги надиграа колегите од Оклахома сити Тандер 90:88. Натпреварот го реши поранешниот играч на Оклахома Пол Џорџ кој погоди слободно фрлање на 0,3 секунди до крајот на мечот.

Најефикасен кај Клиперс беше Монтрезл Херел со 28 поени, 12 скока и пет асистенции. Џорџ постигна 18 поени, а двоен ефект забележа Хрватот Ивица Зубац (12 поени и 10 скока).

Тандер го предводеше Крис Пол со 22 поени.

Хјустон Рокетс ги декласираа Портланд Трејлблејсерс со 132:108. Харден мечот го заврши со 36 поени, шест скока и по пет асистенции и украдени топки. Ова е осми наптпревар во низа на кој Харден постигнува најмалку 30 поени. „Брадата“ во моментов е прв стрелец во лигата со просек од 39,2 поени по натпревар.

Покрај Харден кај Хјустон уште се истакнаа Расел Вестбрук со трипл-дабл од 28 поени, 13 скока и 10 асистенции, односно Клинт Капела со 22 поени и 20 скока.

Резултати:

Кливленд Кавалирс-Њујорк Никс 105:123
Индијана Пејсерс-Бруклин Нетс 115:86
Шарлот Хорнетс-Торонто Репторс 96:132
Милвоки Бакс-Чикаго Булс 115:101
Сан Антонио Спарс-Далас Маверикс 110:117
Бостон Слетикс-Финикс Санс 99:85
Минесота Тимбервулвс-Јута Џез 112:102

Прикажи повеќе...

Спорт

Партија на кариерата на Лука Дончиќ (Видео)

Објавено пред

Лука Дончиќ повторно е тема во кошаркарските кругови во САД. Во победата над Далас над Сан Антонио 117:110 тој стана вториот играч во историјата кој на возраст од 21 година забележал трипл-дабл со преку 40 постигнати поени.

Дербито на Тексас донесе возбудлив меч и во кој доминираше Дончиќ. Првата четвртина ја добија Далас со 14 поени разлика. Во овој период Словенецот постигна 17 поени.

Сан Антонио успеаја преку Демар Дерозан во наредните две четвртини да се вратат во натпреварот, мечот влезе во неизвесна завршница, кога на сцена стапи Дончиќ и со тројка на 26 секунди до крајот ги реши дилемите околу конечниот победник.

Дончиќ натпреварот го заврши со 42 поени, 11 скока и 12 асистенции. За Словенецот ова е шестти трипл-дабл во сезоната, 14 во кариерата. Никој од НБА играчите пред да наполни 22 години немал толку трипл-дабл учиноци.

Словенецот е единствениот, покрај Леброн Џејмс, кој на 21 годишна возраст постигнал трипл-дабл со над 40 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Енрике ќе се врати на клупата на Шпанија

Објавено пред

Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Шпанија Луис Енрике повторно ќе ја преземе оваа функција во националниот тим, објави „Мундо Депортиво“ повикувајќи се на информациите на „Кадена СЕР“.

Луис Енрике, пред почетокот на ЕУРО 2020, на клупата на „црвената фурија“ ќе го замени Роберто Морено.

Наскоро се очекува оваа информација да добие потврда и од Фудбалскиот сојуз на Шпанија. 49 годишниот Енрике е поранешен играч на Реал и Барселона, а во тренерската кариера работел во Селта, Рома и Барселона.

Луис Енрике претходно ја напушти репрезентацијата на Шпанија поради здравствените проблеми што ги имаше неговата ќерка, која почина во септември оваа година.

Прикажи повеќе...

Најново

Интервју/Дебата2 часа

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Економија2 часа

САД одново ги одложија санкциите за „Хуавеј“

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеj“ за уште...

Европа2 часа

Во Советот на ЕУ дискусија за реформата за проширување

На состанокот на Советот за општи работи денеска во Брисел, министрите на ЕУ ќе разговараат за ситуацијата во областа на...

Свет16 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија18 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија19 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија23 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија23 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија23 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија24 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет1 ден

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија1 ден

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија2 дена

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет2 дена

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа2 дена

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет2 дена

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија2 дена

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет2 дена

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Досие