Контакт

Спорт

Клоп: Само вака можевме…ВАР е проблем

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, рекол дека неговиот тим од првата до последната минута одиграл на единствениот начин на кој што било можно да се победи Манчестер сити.

Ливерпул на „Енфилд“ победија 3:1 со што ја зголемија предноста на девет бода во однос на „граѓаните“.

„Црвените“ победија со головите на Фабињо, Салах и Мане, додека единствениот гол за Сити го постигна Бернардо Силва.

„Сити беа исклучително добри, моравме да се браниме со сите сили. Го видовте Стерлинг, доколку на секунда в падне концентрацијата веднаш ви прави проблем. Навистина беше тешко да се игра во ваков висок интензитет. Момците цело време го почитуваа договореното. Само на ваков начин можевме да го победиме Сити. Можебе некој друг може да ги победи поинаку, но ние можеме само вака“, рекол Клоп.

Голот на Фабињо е дискутабилен бидејќи претходно Александер-Арнолд играше со рака пред својот гол. Сепак судијата Мајкл Оливер по консултацијата со колегите во ВАР-собата го потврди голот.

„ВАР е проблем. Слушнав што разговараа претходно, мирно чекав. Кога морате да чекате ВАР да ви го потврди голот тоа веќе не е тоа чувство, но сега веќе не е важно. Ќе славам вечерва“, завршил Германецот.

Спорт

Давид Виља најави крај на кариерата

Објавено пред

Шпанскиот голгетер Давид Виља објави дека по завршувањето на сезоната во дресот на Висел Кобе ќе стави крај на својата кариера.

Освојувачот на европската (2008) и светската (2010) титула со Шпанија наредниот месец ќе го прослави 38 роденден.

„Долго размислував за оваа одлука. Таа е резултат на долготрајна дискусија со семејството и пријателите. Сакам да ја завршам кариерата“, изјави на прес конференција Виља.

Најмногу успеси во кариерата имал во Барселона во периодот од 2010 до 2013 година кога освоил осум трофеи, меѓу кои по два во Ла Лига и Лигата на шампионите.

Во кариерата настапувал за Спортинг Хихон, Сарагоса, Барселона, Атлетико Мадрид, Њујорк сити, Мелбурн сити, а од минатата година е кај поранешниот соиграч Андрес Иниеста во Висел Кобе.

Давид Виља на Мундијалот во Јужна Африка кога Шпанија ја освои титулата беше најдобра стрелец со пет гола. Титулата за најдобар стрелец ја подели сo Диего Форлан, Весли Снајдер и Томас Милер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ембид за триумф на Фила, Вајт погоди седум тројки за четвртина, Богдан го реши Портланд

Објавено пред

Кошаркарите на Филалдлефија потешко од очекувањата го победија Кливленд 99:97, а последните поени на мечот ги постигна Џоел Ембид на 13 секунди до крајот на мечот. Победи запишаа уште и Сакраменто, Мајами и Индијана.

Стрелецот на последните поени на натпреварот Камерунецот Ембид мечот го заврши со 27 поени, 16 скока и четири асистенции. Кај Кливленд Кевин Лав и Џордан Кларксон реализираа по 20 поени.

Мајами играат одлично од почетокот на сезоната, синоќа во меч без незивесност ги победија Детроит Пистонс 117:108.

Џими Батлер ги предводеше Хит со 20 поени и 13 асистенции, ист број на поени постигна и дебитантот во лигата Кендрик Нан. Мечот со 19 поени го завршија Горан Драгиќ и Бем Адебајо.

Индијана го забележаа четвртиот триумф во низа. Пред Пејсерс падна Оклахома Тандер 111:85.

Ти Џеј Ворен беше најдобар со 27 поени, Малком Брогдон постигна 20, а Домантас Сабонис забележа 18 поени и 16 скока.

Победата на Чикаго над Њујор 120:102 ја обечежа рукито Коби Вајт. Тој во последната четвртина постигна седум тројки. Вајт кој има 19 години го предводеше Чикаго со 27 поени, два повеќе од Зек Лавин.

Сакраменто на српски погон го победија Портланд 107:99. Богдан Богдановиќ и Немања Бјелица постигнаа најмногу поени оваа сезона. Богдановиќ мечот го заврши со 25 поени и 10 асистенции, а Бјелица со 19 поени и 12 скока.

Атланта победија во Денвер 125:121 благодарение на брилијантниот Трае Јанг кој забележа 42 поени и 11 асистенции. Кај Денвер Вил Бартон забележа 21, а Никола Јокиќ 20 поени.

ЛА Лејкерс со тешка мака го скршија отпорот на Финикс Санс. Во победата 123:115 се истакнаа Ентони Дејвис (24 поени, 12 скока), Кајл Кузма (23 поени), Леброн Џејмс (19 поени, 7 скока, 11 асистенции).

Прикажи повеќе...

Спорт

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden Foot“.

Ова е награда што им се доделува на фудбалерите за постигнати индивидуални и екипни успеси, но и за карактер и харизма. Во конкуренции влегуваат само играчи кои имаат најмалку 28 години.

„Чест ми е што ја добив наградата. Се враќам полека на своето најдобро ниво, што покажав во последниот натпревар. До крајот на годината ме чекаат уште седум важни натпревари и верувам дека ќе продолжам да играм добро“, рекол Модриќ во Монте Карло.

Минатата сезона наградата ја освои 32 годишниот Единсон Кавани од Пари Сен жермен. Во минатото оваа награда ја добивале Роберто Баџо, Роналдо, Роналдињо, Алесандро Дел Пјеро, Роберто Карлос, Андреј Шевченко, Франческо Тоти, Икер Касилјас, Златан Ибрахимовиќ, Андрес Иниеста…

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија2 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија2 часа

Полиција го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“, каде што ќе се гради барокна катна гаража

Полициска екипа утрово го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје, каде што од денес може да почне да...

Македонија3 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија4 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа4 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија4 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија4 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија4 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет5 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет5 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија5 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт6 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија16 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион16 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион19 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа19 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија22 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија23 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Досие