Контакт

Спорт

Гвардиола: Спорните ситуации? Ќе го прашате Рајли и луѓето од ВАР-собата

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, по дербито на „Енфилд“ рекол дека е горд на своите фудбалери и покрај поразот од Ливерпул (3:1). Гвардиола не сакал да ги коментира спорните ситуации.

Ливерпул по победата над Манчестер сити има девет бода повеќе од конкурентот за титулата.

„Поради начинот на кој што игравме на стадион каде е тешко да се игра покажавме дека сме шампионски тим. Можам да бидам горд на своите играчи за она што го прикажаа против најсилниот тим во Европа“, рекол Гвардиола.

Дербито не можеше да мине без контроверзни ситуации, а спорни особено се две ситуации во кои Александар-Арнолд играше со рака во својот шеснаесетник.

„За тие ситуации немојте да ме прашувате мене, ги имате судиите, прашајте ги нив. Мајк Рајли и луѓето од ВАР-собата, нив треба да ги прашате. Јас сакам да зборувам за нашата игра, која беше добра, можеби најдобра сезонава. Тешко е кога на ќе примиш два гола на начин на кој што ние ги примивме, но потоа нашата реакција беше одлична. мораме да продолжиме да напредуваме. Дали можеме до титулата? Не знам не сум магионичар. Знам само дека следен ривал ние Челси и дека ќе се обидеме да победиме“, заклучил Гвардиола.

Инаку по поразот од Ливерпул Сити се наоѓаат на четвртото место на табелата, со бод повеќе пред нив се Челси и Лестер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Познати се 19 учесници на ЕП, Македонија ќе се обиде преку баражот

Објавено пред

Познато е дека 19 репрезентации обезбедија пласман на ЕУРО 2020, еден тим вечерва ќе се пласира на континенталниот шампионат, а последните четири места ќе бидат пополнети на пролет. Македонија се надева дека едно од тие четири места ќе успеа да го обезбедат избраниците на селекторот Игор Ангеловски.

Вечерва ќе завршат квалификациите за пласман на ЕУРО 2020. Дилемите се решени околу патниците низ фазата про групи, исклучок е Е-групата. Во оваа група сигурна е Хрватска, а за второто место се борат Велс, Унгарија и Словачка.

На табелата Унгарија има 12 бода, Велс 11, а Словачка 10. Вечерва Велс ќе ја пречека Унгарија, а Словачка ќе игра против Азербејџан. Победникот на натпреварот во Кардиф ќе избори пласман на ЕП, нерешен резултат на дуелот Велс-Унгарија и победа на Словачка ќе ги однесе на првенството Словаците. Словачка има подобра меѓусебен скор во дуелите со Унгарија.

Пласман на ЕУРО 2020 изборија:

Група А: Англија, Чешка
Група Б: Украина, Португалија
Група Ц: Германија, Холандија
Група Д: Швајцарија, Данска
Група Е: Хрватска, ?
Група Ф: Шпанија, Шведска
Група Г: Полска, Австрија
Група Х: Франција, Турција
Група Ј: Италија, Финска

Македонија не успеа низ Г-групата да се пласира на ЕУРО 2020, а вечерва со победа над Израел и пораз на Словенија во Полска ќе го обезбеди третото место во групата. Македонија шансата за пласман на првенството ќе ја бара во март, преку баражот во Лигата на нации.

Македонија ќе му биде домаќин на Косово, а доколку победи ќе за пласман на ЕП ќе игра против победникот од натпреварот Белорусија-Грузија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Покетино решил да замине од Тотенхем

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем Маурицио Покетино донел одлука да го напушти клубот објави „Дејли Мејл“. Како што се наведува прашање е само кога Аргентинецот ќе замине од Лондон, бидејќи намерите веќе им ги кажал на своите пријатели.

Лошите резултати оваа сезона, минималните шанси Тотехем да се пласира во Лигата на шампионите наредната сезона се причината поради која првиот човек Даниел Леви ќе бараат решение за излез од кризата.

Наводно во кругот на најсериозни кандидати за нов менаџер на Тотенхем биле Еди Хоу од Борнмут, Карло Анчелоти од Наполи и Јулијан Нагелсман од Лајпциг.

Од друга страна на Покетино нема да му биде тешко да најде нова работа. Минатото лето тој се поврзуваше со Манчестер Јунајтед, Јувентус, Реал и Пари Сен Жермен.

Фудбалерите на Тотенхем викнедов ќе играат против Вест Хем. Во дуелот ќе влезат од 14 место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперс ги победија Тандер, Хјустон го растурија Портланд (Видео)

Објавено пред

Лос Анџелес Клиперс, Хјустон, Минесота, Бостон, Милвоки, Индијана и Њујорк забележаа победи во НБА лигата. Натпреварите одиграни ноќат помеѓу понеделникот и вторникот ги обележаа Пол Џорџ и Џејмс Харден.

ЛА Клиперс ги надиграа колегите од Оклахома сити Тандер 90:88. Натпреварот го реши поранешниот играч на Оклахома Пол Џорџ кој погоди слободно фрлање на 0,3 секунди до крајот на мечот.

Најефикасен кај Клиперс беше Монтрезл Херел со 28 поени, 12 скока и пет асистенции. Џорџ постигна 18 поени, а двоен ефект забележа Хрватот Ивица Зубац (12 поени и 10 скока).

Тандер го предводеше Крис Пол со 22 поени.

Хјустон Рокетс ги декласираа Портланд Трејлблејсерс со 132:108. Харден мечот го заврши со 36 поени, шест скока и по пет асистенции и украдени топки. Ова е осми наптпревар во низа на кој Харден постигнува најмалку 30 поени. „Брадата“ во моментов е прв стрелец во лигата со просек од 39,2 поени по натпревар.

Покрај Харден кај Хјустон уште се истакнаа Расел Вестбрук со трипл-дабл од 28 поени, 13 скока и 10 асистенции, односно Клинт Капела со 22 поени и 20 скока.

Резултати:

Кливленд Кавалирс-Њујорк Никс 105:123
Индијана Пејсерс-Бруклин Нетс 115:86
Шарлот Хорнетс-Торонто Репторс 96:132
Милвоки Бакс-Чикаго Булс 115:101
Сан Антонио Спарс-Далас Маверикс 110:117
Бостон Слетикс-Финикс Санс 99:85
Минесота Тимбервулвс-Јута Џез 112:102

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на...

Топ44 минути

(Видео) Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од валандовско

Граничната полиција на преминот „Табановце“ ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е...

Македонија2 часа

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок...

Македонија3 часа

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ...

Топ3 часа

Дрога и муниција пронајдени во куќа на 25-годишник во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров....

Интервју/Дебата5 часа

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Економија5 часа

САД одново ги одложија санкциите за „Хуавеј“

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеj“ за уште...

Европа5 часа

Во Советот на ЕУ дискусија за реформата за проширување

На состанокот на Советот за општи работи денеска во Брисел, министрите на ЕУ ќе разговараат за ситуацијата во областа на...

Свет19 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија21 час

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија22 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија1 ден

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија1 ден

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија1 ден

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет1 ден

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија1 ден

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија2 дена

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Досие