Контакт

Спорт

Милевски пред Ерменија: Очекувам интересен, отворен меч – не се откажуваме, создаваме тим!

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија утре од 17 часот во Ереван го игра претпоследниот натпревар од квалификацискиот циклус за пласман на СП во Катар 2022. против селекцијата на Ерменија.

„Рисовите“ се уште имаат надеж за пласман на второто место во групата каде неприкосновена на лидерската позиција е селекцијата на Германија.

Селекторот на нашиот национален тим, Благоја Милевски очекува интересен и отворен меч.

„И Ерменија и Македонија имаат еднакви шанси за второто место. На двете екипи им треба победа и очекувам интересен и отворен меч, поразличен од оној во Скопје. Натпреварот во Скопје мина во наша доминација, но за жал не реализиравме, сега очекуваме поинаков натпревар, отворен од двете страни, затоа што победа им треба на двете репрезентации“ – рече Милевски на прес-конференцијата во главниот ерменски град.

Има проблеми со составот, надвор од комбинација за настап се Адеми, Јаховиќ, Николов и Ракип.

„Повредите прават проблеми, тоа е хендикеп. Играчите кои се тука се подготвени да одговорат на предизвикот. Можеби има влијание што констатно имаме проблеми, меѓутоа што е, тука е. Ние сме во фаза на создавање на тим и сето ова е во функција на тоа. Нормално дека не се откажуваме ќе се обидеме да ја искористиме секоја и најмала шанса за тоа второ место“ – дециден е Благоја Милевски.

Спорт

Марсело се враќа дома, се договорил со Флуминенсе

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид, Марсело (33), по завршувањето на сезоната, ќе го напушти клубот.

Марсело има намера да се врати во Бразил и тоа во клубот каде што ја почна кариерата. „Оле“ тврди дека Марсело се договорил со Флуминенсе.

Марсело во Реал пристигна пред 15 години, со клубот освои 22 титули, меѓу кои четири во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коронавирусот предизвика хаос во Тотенхем

Објавено пред

Коронавирусот предизвика вистински хаос во Тотенхем, два дена пред дуелот со Рен во Конференциската лига. Рен го обезбеди првото место во Г-групата, Тотенхем мора да го победи својот противник и во исто време да се надева дека Витесе нама да ја совлада Мура.

Најмалку шестмина фудбалери и двајца членови на стручниот штаб се заразиле со коронавирусот. Тоа се Сон, Лукас Моура, Брајан Хил, Бен Дејвис, Емерсон и Кристијан Ромеро, односно Кристијан Стелини и Рајан Мејсон.

Во клубот, во текот на денот ќе бидат извршени дополнителени тестирања.

Според правилата на УЕФА, доколку во клубот има 13 незаразени играчи, вклучувајќи и голман, тогаш тимот има обврска да го одигра натпреварот. Во овој момент на списокот на Тотенхем, од оние кои се пријавени за настап во Конференциската лига има 18 здрави фудбалери.

Англиските медиуми пишуваа дека во случај да се појави уште некој позитивен случај, кубот ќе бара да му биде одложен натпреварот со Брајтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белингем ќе плати 40.000 евра за непримерната изјава

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Германија го казни Џад Белингем за изјавата што ја даде по натпреварот Борусија Дортмунд-Баерн Минхен. Натпреварот заврши со победа на Баварците 3:2.

Баерн го доби дербито во Дортмунд со голот на Левандовски од пенал во 79.минута. Судијата Феликс Цвајер досуди пенал за Баерн, откако Хумелс играше со рака пред својот гол.

„Имавме судија кој е обвинет за местење на натпревар. На тој судија му дадовте да го суди најголемиот натпревар во Германија. Што можевте да очекувате? Мислам дека немаше пенал, Хумелс воопшто не ја виде топката, која потоа го погоди во раката“, рекол Белингем.

Фудбалскиот сојуз на Германија парично, со 40.000 евра, го казни Белингем. Истрага за овој случај отвори и обвинителството.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија2 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија3 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија4 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија4 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа4 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија5 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет5 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет6 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет7 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет7 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ19 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион20 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет20 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион21 час

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија21 час

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет1 ден

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија1 ден

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Досие