Контакт

Спорт

Едвардс, „креаторот“ на моќниот Ливерпул, следна дестинација Њукасл?

Објавено пред

Ливерпул потврдија дека Мајкл Едвардс се повлекува од позицијата спортски директор на клубот, и негова замена ќе биде неговиот досегашен помошник, Џулијан Ворд, и англиските медиуми шпекулираат дека следна негова цел ќе биде новозбогатениот Њукасл јунајтед.

Едвардс беше еден од највлијателните луѓе на „Енфилд“ покрај менаџерот Јирген Клоп, и одговорен за успешниот пазар на играчи, и заминува по крајот на договорот и покрај обидите на газдите „Фенвеј спортс груп“ да му го продолжат договорот.

„Да се биде дел од овој клуб во овој период беше вистинска привилегија и имав среќа да работам со многу прекрасни луѓе. Секогаш планирав да го ограничам времето на клубот на 10 години, и иако уживав во работата, верувам во потреба за промени, нешто што е добро за човекот, но и за околината во која работи. Променивме многу работи во клубот (се надевам на подобро), но некој друг има поинаква перспектива и сега ќе се продолжи со поинаков план“, изјави Едвардс.

Едвардс пристигна во Ливерпул во ноември 2011, откако претходно работеше во Портсмаут и Тотенхем, прво како шеф на аналитика, а потоа како директор на технички перформанси. Во ноември 2016, тој беше именуван за спортски директор и работеше заедно со Клоп и со Мајк Гордон, претседателот на „ФСГ“. Тој имаше клучна улога во носењето на Мохамед Салах, Виргил ван Дајк, Алисон Бекер и Фабињо, а во исто време за високи суми ги продаде Мамаду Сако, Доминик Соланке, Дени Ингс, Дени Ворд и филипе Кутињо.

Спорт

Ливерпул го победи Саутемптон, Астон Вила славеше кај Кристал Палас

Објавено пред

Три натпревари се одиграа во попладнево во Премиер лигата, во рамките на 13.коло. Победи забележаа Ливерпул и Астон Вила, без голови заврши натпреварот помеѓу Норич и Вулверхемптон.

Ливерпул во едно полувреме го декласира Саутемптон и се доближи на еден бод до лидерот Челси. Жота ги постигна првите два гола, во втората и 32.минута, пет минути подоцна погоди и Тијаго Алкантара. Конечниот резултат го постави Ван Дајк.Стивен Џерард во вториот меч како менаџер на Астон Вила ја забекежа втората победа. Екипата на Џерард славеше во лондон кај Кристал Палас победа од 2:1.

Таргет го постигна првиот гол во 15.минута. Овој резултат беше важечки цели 70 минути кога вториот гол за Астон Вила го постигна Мекгин. На истекот на натпреварот, во 95.минута Гуехи го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Халанд се врати со гол – Дортмунд победија во Волфсбург

Објавено пред

Борусија Дортмунд во дербито на 13.коло победи во Волфсбург. По 10.победа од стартот на сезоната „милионерите“ ја презедоа лидерската позиција од Баерн Минхен. Колото го обележа убедливиот пораз на Борусија Менхенгладбах во Келн и натпреварот со девет голови помеѓу Гројтер Фирт и Хофенхајм.

Волфсбург одлично влегоа во дербито со Борусија, по 120 секунди играа имаа водство преку Вегхорст. „Милионерите“ во мечот ги врати Џан од пенал во финишот на првиот дел. Во второто полувреме Мален и Халанд го комплетираа пресвртот.

Халанд кој не играше повеќе од еден месец, на теренот влезе во 73. минута, осум минути подоцна постигна гол.Келн со 4:1 ја совлада Борусија Менхенгладбах, а Хофенхајм на гостински терен славеа победа 6:3 на д Гројтер Фирт. Победа од 2:1 забележа Бохум над Фрајбург, а без поббедник 1:1 заврши дуелот Херта-Аугсбург.Прикажи повеќе...

Спорт

„Комити“ побараа реконструкција на Вардар

Објавено пред

Воска Спорт го совлада Вардар со 2:1, во дерби натпреварот одигран во Втората лига – Запад.

Навивачите на Вардар разочарани заминаа од стадионот „Билјанини извори“ во Охрид. По мечот се огласија преку својата страница на „Фејсбук“, побараа реконструкција.

„Реконструкција. Ова не е тој Вардар заради кој што дојдовме и покрај сите забрани!“. објавија „Комити“.

Со овој пораз Вардар си ги намали шансите за враќање во Првата лига. Црвено-црните се трети на табелата со 20 бода, пет помалку од Воска Спорт. Далеку пред нив на врвот е Силекс со 34 бода.

Фото/facebook.com/FKVardarSkopje/

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија5 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија7 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија7 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија8 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет8 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет9 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија9 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија18 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион21 час

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија21 час

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ1 ден

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно1 ден

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија1 ден

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија1 ден

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија1 ден

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија1 ден

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Досие