Контакт

Спорт

Милвоки сака да го донесе Лилард

Објавено пред

Кошаркарот на Портланд, Демиен Лилард би можел да ја продолжи кариерата во Милвоки.
Шпекулациите за неговиот трејд продолжуваат, а она што секој ден станува се појасно е дека Лилард е се подалеку од Мајами.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Флорида во еден момент беше единствената опција за искусниот плејмејкер, но засега на адресата на Портланд не пристигнала задоволителна понуда.

Според инсајдерот во НБА, Марк Спирс, Мајами го пунидил Тајлер Хиро и два идни пика во првата рунда на драфтот, што е премалку за играч од калибарот на Лилард.

Тоа отвори простор за други тимови, а меѓу нив се и Бакс.

„Блејзерси продолжуваат да разговараат со други тимови. Слушнав од Чикаго, Милвоки, па дури и Филаделфија“, рече Спирс.

Милвоки е јасно решен да го засили својот тим и да го убеди Јанис Адетокунмбо да остане. Гркот неодамна истакна дека не ја исклучува опцијата еден ден да си замине од тимот со кој ја освои титулата, доколку има поголеми шанси тој успех да го повтори на друго место.

Со приближувањето на новата сезона, има малку време Портланд да дејствува и конечно да стави крај на сагата за Лилард.

Целата ситуација може да се промени доколку Мајами, кој е посакуваната дестинација на играчот, значително ја подобри својата понуда. Во тој случај нема да има дилема.

Кога станува збор за Милвоки, не е јасно од кого точно би се откажале за играч кој минатата сезона имаше просек од 32,2 поени. Бакс доаѓа од разочарувачка сезона, но и покрај тоа, веројатно нема да се откажат од некој како Крис Мидлтон или Џру Холидеј, кои беа веднаш до Адетокумбо во шампионската сезоната во 2021 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Белингем: Секој ден се плашам дека некој ќе ме разбуди

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид и на англиската репрезентација Џуд Белингем ја доби наградата Златно момче за 2023 година. Најпрестижната награда во европскиот фудбал за играчи до 21 година, традиционално ја доделува Тутоспорт, а победникот го избираат новинарите на спортските весници како Marca, Тајмс, Лекип, Франс фудбал……

dobivaj vesti na viber

Белингем минатиот месец дозна дека ќе ја добие наградата, а ја прими синоќа во Торино. Англичанецот во изминатите две години беше во најтесниот круг за оваа награда, но таа завршуваше во Барселона, кај Педри и Гави.

„Секој ден се плашам дека некој ќе ме разбуди. Сонувам. Многу сум среќен што сум играч на Реал Мадрид. Мојата цел е да освојам што повеќе трофеи со Реал и со репрезентацијата на Англија “, рече Белингем и додаде:

„Секој ден одам на тренинг со желба да бидам подобар, а во Реал ја имам најдобрата можност да го остварам тоа. Сакам да направам се што можам за да го направам тимот подобар и да му помогнам да победи секогаш кога е можно“, рече Белингем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петмина од Наполи во идеалниот тим во Серија А, Спалети најдобар тренер, Кварацхелија најдобар играч

Објавено пред

Фудбалерите на Наполи доминираат во тимот на годината во Серија А, во изборот на Асоцијацијата на фудбалерите (АИЦ).

dobivaj vesti na viber

На свечената церемонија, која има традиција од 1968 година, беа доделени и награди за најдобар тренер и играч.

Очекувано, Лучијано Спалети го предводеше Наполи до титулата и ја освои наградата за тренер на годината, а играч на годината во Грузиецот Хвича Кварацхелија.

Избран е и најдобриот тим во календарската 2023 година. Интересно најдобриот тим е составен од фудбалери на три клуба. Најмногу претставници, пет, има Наполи, а по три Милан и Интер.

Тим на годината во Серија А, формација 4-3-3:

Мајк Мењан (Милан) – Џовани Ди Лоренцо (Наполи), Ким Мин-Јае (Наполи), Алесандро Бастони (Интер), Тео Хернандез (Милан) – Станислав Лоботка (Наполи), Хакан Чалханоглу (Интер) – Николо Барела (Интер) – Хвича Кварацхелија(Наполи), Виктор Осимен (Наполи), Рафаел Леао (Милан).

Прикажи повеќе...

Спорт

Ас: ПСЖ има свои адути со кои ќе се обиде да го убеди Мбапе да остане

Објавено пред

За помалку од еден месец, Килијан Мбапе ќе може слободно да преговара со заинтересираните клубовите. Тоа значи дека ПСЖ има помалку од еден месец да го обезбеди неговиот потпис за продолжување на договорот или барем да го избегне ризикот големата ѕвезда на светскиот фудбал да го напушти клубот на крајот од сезоната без шбесштетување.

dobivaj vesti na viber

Мбапе веќе еднаш беше во слична ситуација, поголемиот дел од светските медиуми го преселија во Реал, но тогаш доби нестварна понуда од клубот да остане во Париз.

Според „Тајмс“, Мбапе добил 125 милиони евра како бонус за потпис на договорот и 250 милиони евра за тригодиешн договор.

Во Париз повторно се надеваат дека ќе успеат со таков план, а покрај огромната сума пари имаат, како што пишува „АС“, имаат и два адути во ракавот со кои ќе се обидат да го убедат Мбапе да остане во клубот.

Првиот адут е Олимпијадата во Париз, а другиот е можноста да стане најдобар стрелец на францускиот шампионат на сите времиња.

Мбапе е роден во Париз, а пораснал во блискиот Бонди и дека Олимписките игри ќе се одржат во Париз следната година. Мбапе на тој начин би можел да настапи на домашен терен како еден од тројцата играчи над 23 години.

Со голот што го постигна завчера против Ле Авр, Мбапе стигна до 179 гола во Лига 1, на 230 одиграни натпревари. 16 постигна за Монако, а останатите за ПСЖ на 189 натпревари. Рекордер е Делио Онис, кој постигна 299 гола на 449 натпревари во периодот од 1971 до 1986 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ48 минути

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија2 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија3 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија4 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија6 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија6 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ8 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ8 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија8 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...

Македонија8 часа

СДСМ: МВР и ЈО покажаа професионалност и го расветлија случајот со грозоморните убиства

Според партијата на власт, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство како надлежни институции покажале посветеност и професионалност на високо...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Спасовски веднаш, вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје

Спасовски вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје, а тој недела...

Европа9 часа

Орбан ја блокира Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара на претстојниот самит на лидерите на Европската унија следната недела да се избегне донесување одлука...

Свет9 часа

Израел подготвува систем на пумпи за вода за да ги избрка борците на Хамас од тунелот

Израел подготвува голем систем на пумпи за вода со кои би можел да ги поплави тунелите на Хамас под Појасот...

Македонија20 часа

Одреден притвор од 48 часа за таткото на убиената Вања

Кривичниот суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања...

Топ22 часа

Од вечерва и Интерпол трага по двојниот убиец Палчо, објавена меѓународна потерница

Љупчо Палевски Палчо од вечерва е објавен на веб страницата на МВР дека се бара со потерница. „Љупчо Палевски род.12.12.1964...

Македонија1 ден

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор

Таткото на убиената Вања во истрагата негирал дека тој му ги дал информациите на организаторот, кој истовремено е и извршител...

Македонија1 ден

Од неовластено прислушување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на...

Македонија1 ден

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата...

Македонија1 ден

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...