Контакт

Спорт

Минимална победа на Милан против Емполи

Објавено пред

Фудбалерите на Милан забележаа, минимална победа над Емполи (1:0), во 29.коло, во Серија А.

dobivaj vesti na viber

Црвено-црните, против екипата која речиси три месеци нема победа во првенството, не блескаа, но освоија три значајни бода во борбата за шампионската титула.

Натпреварот на „Сан Сиро“ го реши дефанзивецот Калулу во 19.минута од натпреварот. Францускиот интернационалец го постигна првиот гол оваа сезона.

Милан ја зголеми предноста на врвот во однос на Интер. Милан има 63 бода, пет повеќе и два натпревари повеќе од Интер. Емполи останаа на 13.место со 32 бода.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо се расплака: Почнав во 2003 година и се уште сум тука. Јас победувам

Објавено пред

Со победата на Рома во финалето на Конференциската лига против Феенорд (1:0), Жозе Мурињо стигна до петтиот трофеј во своето петто европско финале. Пред Рома, Португалецот освојуваше европски трофеи со Порто, Интер и Манчестер Јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Мурињо стана само вториот стручњак во историјата со пет европски титули. Пред него е само Италијанецот Џовани Трапатони, кој успеа да го освои Купот на шампионите со Јувентус (1985), два Купа на УЕФА (1977, 1993) и Купот на победниците на куповите (1984), а со Интер има трофеј во Купот на УЕФА (1991).

Откако судијата означи крај на натпреварот, Мурињо се расплака.

„Испишавме историја. Ќе ја одбијам секоја понуда. Оставете ги гласините, останувам тренер на Рома. Овие 11 месеци во Рома беа прекрасни. Им кажав на момците дека во Серија А го направивме тоа што требаше да го направиме, да се квалификуваме за Лига Европа. Ја испишавме историјата на Рома“, изјави Мурињо по финалната пресметка во Тирана и дополни.

„Ми кажаа дека сум како Фергусон и Трапатони затоа што освоив трофеи во три различни децении. Јас сум Интертиста, јас сум човек на Челзи, го сакам Реал, но исто така сум и романист. Почнав во 2003 година и се уште сум тука. Јас победувам…“Прикажи повеќе...

Спорт

Американец најскапо засилување во историјата на Лидс јунајтед

Објавено пред

Откако во последното коло успеаја да изборат опстанок во Премиерлигата, челниците на Лидс јунајтед решија да го урнат клупскиот рекорд. На „Елан роуд“ за сума од 33.000.000 евра ќе пристигне Бренден Аронсон.

dobivaj vesti na viber

Лидс за овој фудбалер интерес покажаа и во зимскиот преоден рок. Американецот пристигнал во Лидс, најпрвин ќе треба да ги мине лекарските прегледи, а во текот на викендот ќе го потпише договорот.

Менаџерот на Лидс, Џеси Марш, добро знае какви се квалитетите на Аронсон, тој две години му беше тренер во Салцбург.

Инаку, актуелен рекордер на Лидс е Родриго, за него екипата од „Елан роуд“, пред две сезони на Валенсија и плати 30.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Победа ги дели Селтикс од пласман во НБА финалето

Објавено пред

Кошаркарите на Бостон Селтикс во петтиот натпревар го совладаа Мајами на гости со 93:80 и поведоа со 3-2 во финалната серија на Истокот.

dobivaj vesti na viber

Одбраната беше клуч за победата на Селтикс во Мајами. Хит имаа поразителна реализиција од само 33 отсто, погодија скромни седум тројки од дури 45 обиди.

Селтикс мечот го решија во второто полувреме, кога во период од шест и пол минути направија серија 24:2.

Најефикасен во редовите на Бостон беше Џејлен Браун со 25 поени (10/19 од игра), Џејсон Тејтум постигна 22 поени (7/20 од игра), а имаше и 12 скока и девет асистенции. Ал Хорфорд постигна 16 поени и седум скока, а Дерик Вајт додаде 14 поени.

Во поразениот тим Бем Адебајо постигна 18 поени и имаше 10 скока, Гејб Винсент додаде 15, а Џими Батлер само 13 (4/18 од игра). Кајл Лори не постигна ниту еден поен за речиси 25 минути на теренот.

Шестиот натпревар од серијата, во кој избраниците на Име Удокa ќе имаат можност да извојуваат клучна победа, ќе се одигра ноќта меѓу петок и сабота во два часот и 30 минути по средноевропско време. Домаќин овојпат ќе биде Бостон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Зеленски со остри критики кон Хенри Кисинџер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој посочи дека мировните преговори треба да...

Свет57 минути

11 бебиња загинаа во пожар во болница во Сенегал

Сенегалскиот претседател Меки Сал изјави дека 11 новороденчиња загинале во пожар во регионалната болница во Тивауан. Сал изјавил дека се...

Европа60 минути

Кадиров и се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и се закани на Полска. Тој на својот канал на Телеграм објави видео во кое вели...

Европа1 час

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа1 час

Путин првпат ги посети ранетите руски војници во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин вчера за првпат ги посети војниците ранети во Украина, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија11 час

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија12 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет14 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија16 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет18 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија19 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија19 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија20 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија21 час

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија22 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет23 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија23 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ23 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет24 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет1 ден

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...