Контакт

Спорт

Роналдо со хет-трик го победи Тотенхем

Објавено пред

Манчестер јунајтед го победија Тотенхен со 3:2, во дерби натпреварот, одигран во 29.коло во Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ славеа со хет-трикот на Кристијано Роналдо.

dobivaj vesti na viber

Португалецот на најдобра начин им одговори на критичарите, откако пред дербито со Сити, наместо да биде со тимот замина во Португалија.

Роналдо, на овој натпревар и официјално стана најдобар стрелец во историјата на фудбалот. Во кариерата досега има постигнато 807 голови.

Роналдо со спектакуларен гол го отвори резултатот на „Олд Трафорд“, во 12.минута. Израмни Хари Кејн од пенал во 35., а три минути подоцна Роналдо ја врати предноста на страната на Јунајтед.

Тотенхем во мечот се врати со авто-голот на Хари Мегваер во 72.минута, а девет минути подцна Роналдо го постави конечниот резултат.

Јунајтед се вратија на четврото место на табелата со 50 бода, Арсенал има 48 но и четири натпревари помалку од „црвените ѓаволи“.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Навивачите на Црвена Звезда се откажаа од Пикси: „Никогаш не си бил наш…Сајонара“

Објавено пред

Црвена звезда го победи Партизан со 2:1 во финалето на Купот на Србија, а најинтересно беше на трибините на стадионот „Рајко Митиќ“. За време на натпреварот, популарните „Делије“, навивачите на Звезда, му испратија порака на српскиот селектор, легендарниот Драган Стојковиќ Пикси, и се откажаа од него.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш не беше твоја, никогаш не беше наш. Секој звездаш се сеќава на деценискиот потоп после тебе. Сајонара“, пишуваше на транспарентот на северната трибина, каде се сместени најверните фанови на Црвена Звезда.

Ова дополнително го продлабочи конфликтот меѓу Црвена Звезда и Пикси.

Стојковиќ првпат дојде на „Маракана“ откако стана прв човек на репрезентацијата во декември 2020 година. Тој дојде во друштво на Стеван Стојановиќ, капитенот на генерацијата на „црвено-белите“ која ја освои титулата европски и светски првак во 1991 година и во која беа и Дарко Панчев и Илија Најдоски.

Во ложата беше и генералниот директор на Црвена Звезда, Звездан Терзиќ, кој често во јавноста зборуваше против Пикси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвена Звезда и Хајдук Сплит со куп-трофеи во Србија и во Хрватска

Објавено пред

Црвена Звезда освои двојна круна во Србија откако во финалето на Купот на Србија, го совладаа Партизан со 2:1, со головите на Александар Катаи.

dobivaj vesti na viber

Најдобриот играч на Црвена Звезда во 26. минута донесе водство, а израмни Урошевиќ. Катаи постигна втор гол за Црвена Звезда во 72.минута и го одлучи мечот.

Хајдук Сплит е победник на Купот на Хрватска откако ја победи Ријека со 3:1. Ова беше и пресметка со „македонски предзнак“, со оглед дека и во двата тима има македонски репрезентативци. На крајот, се радуваше Јани Атанасов, а тагата остана за Дарко Велковски.

Јосип Дрмиќ во 13.минута донесе водство за Ријека, но израмни Феро. Потоа два гола за Хајдук постигна Дарио Мелњак во 36. и во 56.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борко Ристовски: Горд сум на овие ракометари на Вардар

Објавено пред

Ракометарите на Вардар ја освоија двојната круна во Македонија, откако денеска триумфираа против Тиквеш (37:25) и го потврдија шампионскиот пехар.

dobivaj vesti na viber

Искусниот голман Борко Ристовски вели дека сезоната беше турбулентна, но вардарци на крајот ја комплетираа со двоен триумф, и во првенството и во Купот.

„Ова беше една турбулентна сезона со успеси и со падови, но Вардар сепак ја покажа големината. Успеавме да ја освоивме двојната круна и горд сум на овие ракометари. Ќе се обидеме да дојдеме до подобри резултати следната сезона и во Лигата на шампионите“, изјави Борко Ристовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија4 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт5 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија7 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија7 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија9 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ10 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа15 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа15 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа15 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија1 ден

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија1 ден

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет1 ден

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија1 ден

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет1 ден

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија1 ден

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...