Контакт

Спорт

Миркуловски: Чест ми е што 20 години го носев дресот на Македонија

Објавено пред

Големиот борец Филип Миркуловски на најдобар начин кажа „збогум“ во дресот со националниот грб. Македонија успеа да обезбеди пласман на ново Светско првенство, шесто во континуитет, а тој е среќен што ја остава репрезентација во сигурни раце. Вели дека имаме квалитет за високи дострели, а тој се простува со полно срце. Се разбира, чест му е што речиси две децении го носеше дресот на Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Првичната цел е остварена, се пласиравме на Светско првенство што беше најважно. Ова беше последен натпревар за мене, со многу емоции. Чест ми е што дваесет години играв за Македонија. Секогаш го давав максимум и среќен сум што ја оставам репрезентацијата во сигурни раце. Има тука многу квалитет. Кога јас започнав со репрезентативната кариера беше многу потешко, тогаш игравме претквалификации, квалификации. Сега новите генерации ќе можат да стекнуваат искуство веднаш на светските првенства. Мислам дека на мојата позиција има одлични млади ракометари, како Митев и Атанасијевиќ. Дај Боже да ме престигнат и мене, бидејќи тоа ќе биде добро за репрезентацијата, за Македонија“, изјави Миркуловски.

Ракометната репрезентација на Македонија со победата над Чешка се пласираше на Светското првенство, осми пат во историјата, а тоа 13. голем ракометен собир на кој ќе учествува нашиот национален тим.

Спорт

Мане ја откри големата тајна: Бев пред трансфер во Манчестер Јунајтед

Објавено пред

Садио Мане е на пресвртница во кариерата, бидејќи Баерн Минхен цврсто реши да го доведе, а од друга страна, Ливерпул не сака да ја надмине границата околу финансиските приходи на Сенегалецот.

dobivaj vesti na viber

Германските медиуми најавуваат дека преселбата во Баерн би била логичен чекор за 30-годишниот африкански фудбалер кој летото 2016 година од Саутемптон се пресели во Ливерпул.

Мане одигра извонредно во сезоната 2015/2016, втора во дресот на „светците“, а амбициозниот Манчестер Јунајтед сакаше да го доведе, но крилниот напаѓач сепак се реши за Ливерпул.

„Бев многу блиску до Јунајтед. Договорот веќе го имав подготвен и условите постигнати. Се беше подготвено, но наместо тоа, пресеков и решив да се преселам во Ливерпул. Бев убеден во проектот на Клоп“, изјави Мане во интервју за британски „Телеграф“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Диого Жота со специјално дизајнирани копачки во финалето на ЛШ (ФОТО)

Објавено пред

Напаѓачот на Ливерпул, Диого Жота ги покажа копачките кои ќе ги носи во претстојното финале во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Португалскиот интернационалец објави фотографии од своите нови копачки, кои се специјално изработени за оваа прилика, бели со сини акценти, а на нив е означени „№20“ и португалското знаме. Тука е и пораката „Ништо не е невозможно“.

dobivaj vesti na viber

Жота најверојатно нема да биде стартер за Ливерпул. Според најавите, Јирген Клоп во нападот ќе стартува со Садио Мане, Мохамед Салах и со Луис Дијаз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Му успеало со Мбапе: Емирот на Катар ќе го убедува Зидан да седне на клупата на ПСЖ

Објавено пред

Емирот на Катар лично ќе има преговори со француската фудбалска легенда Зинедин Зидан и ќе се обиде да го убеди да го преземе кормилото на Пари Сен Жермен. Тоа истото претходно го направил и со Килијан Мбапе, на кого му објаснил дека францускиот првак ќе доминира во светот на фудбалот во наредната деценија.

dobivaj vesti na viber

Емирот Тамим бин Хамад Ал Тани во наредните неколку дена ќе го покани Зинедин Зидан во својата резиденција во Катар и ќе му ги образложи плановите на клубот.

Финансискиот дел од приказната се чини дека не е проблем, со оглед на моќта што ја има ПСЖ. Една од главните причини е што Зидан израсна во Марсеј и го носеше дресот на овој клуб во текот на кариерата, а тоа е „смртниот непријател“ на ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на неговата посета на Украина оствари средба со својот домаќин, Дмитро Кулеба....

Свет26 минути

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини западните земји дека водат „тотална војна“ против Русија и рускиот народ...

Македонија1 час

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија2 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион3 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет3 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија3 часа

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија4 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет5 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет6 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет18 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија19 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт20 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија22 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија23 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...