Контакт

Спорт

Младите фудбалери на Канатларовски на проверка против БиХ

Објавено пред

Младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година денеска ги стартува подготовките за новиот циклус квалификациите кој почнува во март следната година. Селекторот Драган Канатларовски има на располагање нова генерација која ќе одигра два контролни дуели против селекцијата на Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Првиот тест овие две селекции ќе го одиграат денеска на стадионот во Ѓорче Петров, со почеток од 17 часот.

„Имаме нова генерација на млади фудбалери која поседува квалитет, почнуваме да ја подготвуваме за следниот квалификациски циклус што почнува во март. Треба да извлечеме голема поука од претходниот циклус. Да корегираме се што беше негативно, а позитивните работи да ги прифатиме и да продолжиме со напорната работа. Се надевам дека новата генерација ќе има поголем успех од претходната, повеќето фудбалери ги имаат поминати сите млади селекции на Македонија, се познаваат, што е добар знак пред почетокот на квалификацискиот циклус. Од старт почнуваме заедно, се надевам дека ќе имаме успешни квалификации”, изјави Канатларовски.

Втората контролна средба меѓу Македонија и БиХ е закажана за 12. јуни. Натпреварот ќе биде одигран на тренинг центарот „Петар Милошевски”, со почеток од 17 часот.

Спорт

Ѓоковиќ од Вимблдон за „Макфакс“: Имав добри подготовки и се надевам дека можам далеку да дотуркам

Објавено пред

На воведната прес конференција, пред да почне тенискиот турнир во Вимблдон, минатогодишниот победник и прв носител оваа година на турнирот, Новак Ѓоковиќ, одговори и на две прашања на известувачот на Макфакс и Топспорт од Вимблдон, Ненад Живановски.

dobivaj vesti na viber

Запрашан дали оваа година доаѓа под зголемен притисок бидејќи нема освоено ниеден Гренд Слем и дали поради тоа овој Вимблдон е за него императивен да го освои, повеќе од било која титула од претходните шест, Новак одговори:

-Точно е дека ова година немам освоено ниеден Гренд СЛЕМ, и доаѓам на Вимблдон без таква сигурност. Но тоа не ги менува многу работите, се чувствувам дека моите подготовки поминале слично како и минатите години. Секако доколку имате освоено еден или два Гренд Слема пред Вимблдон, ќе имате повеќе самодоверба на теренот. Се надевам на најдобро на турнирот и ако го започнам добро, како минатите две-три години, мислам дека можам далеку да дотуркам-одговори Ѓоковиќ.

На патот до финалето, како можен противник во четвртфиналето му стои најголемата млада звезда, Шпанецот Алкараз, од кого загубил во полуфиналето на мастер турнирот во Мадрид. Дали може да препознае променливост во играта на младиот тенисер кога игра во два добиени сетови, и мечеви на грендслемовите како на последниот Роланд Гарос, кога натпреварот се игра во три добиени сетови.

-Алкараз е играч кој ја одбележи оваа година заедно со Надал со фантастичните резултати. Поради неговиот играчки стил, повеќе му одговараат подлоги кои се поспори. Затоа што е доста млад, тој немал многу можност да игра на Вимблдон, така што верувам дека од година во година ќе напредува и на оваа подлога бидејќи има таков менталитет, квалитет и талент. До евентуалното четвртфинале, тој и јас мораме да добиеме доста добри противници, така што за тој дуел ќе зборуваме кога до него ќе дојде. Но факт е кога се игра на Гренд Слемови во три добиени сетови, ситуацијата и пристапот во мечот е сосема поинаков бидејќи во два добиени сетови се поприлично брзо се одигрува, а овдека можете да се вратите во мечот и по два изгубени сета, што често беше случај во мојата кариера. Алкарас е уште млад и има уште доста време тоа да го научи, изјави Новак Ѓоковиќ за Макфакс.

Ненад Живановски

Прикажи повеќе...

Спорт

Вајналдум бара излез од ПСЖ и гледа кон Премиерлигата

Објавено пред

Холандскиот интернационалец Џорџинио Вајналдум сака да замине од ПСЖ по само една сезона помината во Париз. Тој не беше главна опција на Маурисио Почетино во средниот ред и не сака да го ризикува својот статус во репрезентацијата на Холандија во пресрет на Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Иако Почетино дефинитивно нема да биде веќе тренер на ПСЖ и многу веројатно дека функцијата ќе ја преземе Кристоф Галтие, Вајналдум би сакал да се врати во Премиерлигата.

Тој дојде како слободен агент од Ливерпул, а сега би можел да се врати во Њукасл, Евертон или Вест Хем, барем како позајмен играч за претстојната сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола го купува Жоао Феликс во Манчестер Сити

Објавено пред

Англискиот првак Манчестер Сити, откако го ангажираше Ерлинг Халанд, планира да направи уште еден голем трансфер ова лето за да го засили нападот. „Граѓаните“ сакаат да го доведат напаѓачот на Атлетико Мадрид, Жоао Феликс, тврди „Си-Ен-Ен Португалија“.

dobivaj vesti na viber

На менаџерот Пеп Гвардиола многу му се допаѓаат квалитетите на 22-годишниот Португалец и е подготвен да работи со него. Тој е изберан да ги замени Габриел Жесус и Рахим Стерлинг, кои се очекува да го напуштат „Етихад“ до крајот на преодниот рок.

Габриел Жесус е на прагот на трансфер во Арсенал, додека Стерлинг има понуда од Челси.

Атлетико Мадрид е подготвен да преговара за продажба на Жоао Феликс, но ќе се согласи само доколку добие понуда во опсег од 80 милиони евра. Манчестер Сити очекува клубот да добие и повеќе пари од продажбата на двајцата споменати офанзивци.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион7 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија8 часа

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија8 часа

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет9 часа

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија9 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет11 час

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија11 час

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет22 часа

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет23 часа

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет1 ден

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија1 ден

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион1 ден

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет1 ден

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија1 ден

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа1 ден

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа1 ден

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија1 ден

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа1 ден

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...