Контакт

Спорт

Модриќ за „Марка“: Следната сезона за мене ќе биде сјајна!

Објавено пред

Хрватскиот фудбалер, Лука Модриќ во интервју за шпанска „Марка“ зборува за ситуацијата во Реал Мадрид. Реал одигра многу лоша сезона и во овој преоден рок тргна во реконструкција на тимот.

Во Мадрид веќе стигнаа Еден Азар, Лука Јовиќ и Едер Милитао, но тоа не е се кога станува збор за засилувањата.

Сепак, Модриќ вели дека наредната сезона со „кралевите“ за него ќе биде успешна и во составот ќе има место за него.

„Очекувам подобар Реал, конкурентен Реал Мадрид во сите аспекти и во сите натпреварувања, што не ни успеа сезонава. Јас сум еден од постарите играчи, тоа е одговорност која ми се допаѓа. Сигурен сум дека ќе бидеме подобри следната сезона, а навивачите заслужуваат да освоиме важни титули. И се радувам на следната сезона, сигурен сум дека ќе биде сјајна за мене, одвај чекам да почне“ – рече Лука Модриќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бразилците ја победија Боливија (Видео)

Објавено пред

Свирежите oд трибините се главна тема во Бразил, по победата на националниот тим над Боливија (3:0) во првиот меч на Копа Америка.

На домашен терен Бразилците се фаворити за титулата, но до неа сигурно нема да стигна ако игра како против борбените Боливијци. 50 минути им требаа на „кариоките“ да го скршат отпорот на Боливија.

Кутињо постигна гол од пенал, откако претходно судијата со помош на ВАР-технолoгијата покажа на „белата точка“.

Три минути подоцна фудбалерот на Барселона постигна уште еден гол, конечниот резултат во 85 минути го постави Евертон Соареш.

Во првото полувреме лајт-мотив на мечот беа свирежите од трибините.

„Почувствувавме незадоволство. Не можете да очекувате дека ќе добите разбирање од навивачите кога вие не играте онака како што тие очекуваат. Тоа мораме да го разбереме. Кога ќе ја чувате топката во последната линија, тогаш се случува тоа. Кога напаѓате тогаш слушате аплаузи“, рекол селекторот Тите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо ги наброја своите рекорди и се заблагодари на „прекрасниот пречек“ во Италија

Објавено пред

Кристијано Роналдо се заблагодари на навивачите на Јувентус и на португалската репрезентација во интересна објава на Инстаграм за одбележување на крајот на сезоната.

Првата сезона на ЦР7 во Јуве заврши со осма титула едноподруго во Серија А, а тој ја освои наградата за најдобар играч во Италија со 21 постигнат гол.

„Каква незаборавна сезона. Нови искуства, огромен клуб, возбудлив град, срушени рекорди и уште три титули. Прво морам да се заблагодарам на навивачите на Јувентус за прекрасниот пречек во Италија. Вие сте важниот дел на сите наши победи. Исто така огромна благодарност до сите навивачи низ целиот свет, посебно на Португалците кои помогнаа да стигнеме до историска победа за нашата земја. Никогаш нема да ги заборавам одличните моменти и новите ркорди во 2019“, напиша Роналдо на Инстаграм.

По ова следуваше долгата листа на лични рекроди кои тој ги остварил во календарската година.

– Победнички гол во италијанскиот Суперкуп.

– Победа во Серија А, најдобар фудбалер и 21 гол.

– Победа во Лига на нации и хет-трик.

– Прв фудбалер со 100 победи и 125 гола во Лигата на шампионите.

– Прв фудбалер со 10 титули на УЕФА.

– Прв фудбалер кој постигнал во сите финални натпревари: Светско првенство, Европско првенство, Куп на конфедерации и Лига на нации на УЕФА.

 

View this post on Instagram

 

What an unforgettable season! New experiences, gigantic club, exciting city, broken records and three more titles! I have to thank all of Juventus fans for the wonderfull way I was welcomed in Italy! You’re a very important part of our victories! Thanks to all my fans around the world and particularly to the portuguese people that helped us reach another historical win for Portugal! You’ll allways have a special place in my heart! Personaly, I’ll never forget the great moments and new record-breaking achievments I’ve had so far in 2019: – Italian Supercup winning goal; – Serie A win, Best Player and 21 goals; – Nations League win and hat-trick; – First Player to reach 100 wins and 125 goals in Champions League; – First Player to win 10 UEFA titles; – First Player to score in all National Teams final stages: FIFA World Cup, UEFA European Cup, FIFA Confederations Cup and UEFA Nations League; – First Player to score in 10 consecutive National Teams final stages from 2004 to 2019; See you soon! Together we’ll keep fighting for new and amazing conquests! I’m counting on you! 🇵🇹🇮🇹🌍 🤜🏻🤛🏻🙌🏻💪🏻

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Jun 14, 2019 at 10:53am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Савичевиќ: Црвена звезда фрли „атомска бомба“ на црногорскиот фудбал

Објавено пред

Претседателот на Црногорскиот фудбалски сојуз и во исто време легенда на Црвена звезда, Дејан Савичевиќ во интервју за Црногорската ТВ го обвини претседателот на Зведа, Звездан Терзиќ дека ги уценувал фудбалерите на неговата земја по контроверзните случки пред мечот со Косово.

Пред мечот, кој заврши 1:1, селекторот Љубиша Тумбаковиќ и фудбалерите на Звезда, Филип Стојковиќ и Мирко Иваниќ одбија да играат против Косово наводно поради притисоци од Србија. Савичевиќ директно го обвини Терзиќ.

„Тој беше еден од клучните луѓе кои правеа притисок на фудбалерите на Звезда. Секако, преку навивачите. Дали му беше страв од навивачите, од полицијата, од тајните служби… Се знае дека тие се продолжена рака на власта. Тој ден кога ние игравме со Косово, нивната женска ракометна репрезентација играше со Косово и немаше проблем. Некои луѓе од Србија му порачаа на Тумбаковиќ: ’Не играат фудбалерите на Звезда, нема ти да не предадеш’. Терзиќ фрли атомска бомба на фудбалот во Црна Гора. Ние ќе го преживееме тоа. Дали беше стравот од навивачите, уцена… “, вели Савичевиќ.

Црногорскиот селектор Тумбаковиќ и двајца фудбалери одбија да играат со Косово

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Свет13 часа

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Забава14 часа

Авион принудно слета поради агресивен патник

Авион „Аерофлот“ кој летал од Барселона за Москва, принудно слета во Полска поради агресивно однесување на еден од патниците, изјавил...

Спорт14 часа

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на...

Регион15 часа

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија20 часа

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски23 часа

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија24 часа

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија24 часа

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет1 ден

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен1 ден

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Свет2 дена

Америка го обвини Иран за нападот на танкерите во Оманскиот Залив

За нападот на танкерите во Оманскиот Залив одговорен е Иран, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео. „Процената на владата на...

Топ2 дена

Кумановци изнајмиле стан за да продаваат хероин во Охрид

Охридската полиција поднесе кривична пријава против двајца кумановци на возраст од 33 и 41 година поради сомнение дека продавале хероин...

Македонија2 дена

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го...

Македонија2 дена

(Видео) Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија, согласно утврдените...

Македонија2 дена

(Видео) ГОБ „8 Септември“ доби хелиодром

Од вчера во Градската општа болница „8 Септември“ ставен е во функција хелиодромот што се наоѓа на само неколку метри...

Вести2 дена

Потпишани документите за екстрадиција на Асанж во САД

Британскиот министер за внатрешни работи, Сајид Џавид, го потпиша налогот за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, на САД,...

Топ2 дена

Скопјанец загина во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Педесет и седумгодишен скопјанец загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне на магистралниот пат Радовиш-Штип. Според информациите на МВР,...

Македонија2 дена

Холандија даде дозвола за преговори со Северна Македонија, а ги блокира за Албанија

Холандскиот парламент синоќа гласаше против отворањето на преговорите со ЕУ за Албанија, но ја отфрли истата резолуција што се однесува...

Топ2 дена

Во несреќата на „Првомајска“ загинаа 21-годишно момче и 48-годишен маж

Дваесет и едногодишно момче и 48-годишен маж загинаа во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на улицата Првомајска, сега Борис...

Досие