Контакт

Спорт

Мојс со Вест Хем го победи „својот“ Евертон – Голот на Соучек доволен за триумф

Објавено пред

Евертон и Вест Хем го одигра првиот натпревар во 2021 година, во англиската Премиер лига. На Гудисон парк, славеа гостите од Лондон, на чија клупа седи поранешниот тренер на Евертон, Дејвид Мојс.

Натпреварот во Ливерпул не понуди многу возбудувања, Евертон најдобрата шанса ја имаа во финишот на првиот дел преку Бернард, додека Вест Хем се заканија во 61.минута, кога ударот на Кресвел заврши над голот.

Единствениот гол на натпреварот го постигна Соучек во 86.минута. За чешкиот репрезентативец ова е петти гол во сезоната.

Вест Хем со оваа победа се искачија на 10.место со 26 бода, додека Евертон со првиот пораз во последните шест натпревари остана на четвртото место со 29 бода.Спорт

Лазаров нема критики за Египет: Ние сме задоволни, мора да се пофалат организаторите

Објавено пред

За разлика од другите ракометни ѕвезди, кои имаа низа на забелешки и критики кон организаторите на Светското првенство во Египет, македонскиот капитен Кирил Лазаров вели дека е презадоволен од условите и вели дек аорганизаторите треба да бидат пофалени.

„Презадоволен сум што сум во Египет. Се работи за прекрасна земја, и горд сум што играм тука со националниот тим, бидејќи за мене ова е вторпат да сум тука по 1999 година. Знам дека некои луѓе многу ги коментираа работите околу пандемијата и незадоволството од играње на ракомет во вакви услови, но јас видов само добра организација. Знаеме дека сме во поинаква ситуација поради корона вирусот и организаторите можат да добијат само пофалби бидејќи работат 24 часа на шампионатот. Хотелот во кој престојуваме е одличен, секој втор ден не тестираат и ние немаме проблеми“, вели Лазаров во интервју за официјалниот веб-сајт на шампионатот.

Тој признава дека по двата тешки порази од Шведска и Египет не е задоволен, но дека ќе се борат до крај.

„Никогаш не е убаво да се загуби со голема разлика, но дојдовме тука да се бориме. Верувавме во чудо, но не игравме на потребното ниво. Не знам што носи иднината, но сега уживам во моментов и не е време за одлуки. Нашата репрезентација е млада и нема искуство, а сега ни е важен мечот со Чиле за да одиме во главната рунда“, додава Лазаров.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јовиќ се врати – во Реал два гола во 32 меча, во Ајнтрахт два гола за пола час!

Објавено пред

Ајнтрахт Франкфурт стигна до 3:1 победа над Шалке во меч од 16. коло од Бундеслигата, меч кој го одбележа враќањето на српскиот напаѓач Лука Јовиќ во составот на „орлите“, и тоа какво враќање – со два гола!

Откако во Реал Мадрид во 32 меча постигна два гола, за достигнување на цифрата со Ајнтрахт му беа потребни помалку од едно полувреме. Франкфурт водеа со 1:0 со голот на Андре Силва во 28. минута, но веќе следната минута Метју Хопи израмни на 1:1 за Шалке.

Тогаш на сцена стапи Јовиќ. Откако влезе во игра во 62. минута, во 72. минута успеа да го врати водството на Ајнтрахт, за во финишот на натпреварот, во 92. минута да постигне уште еден гол за да го прослави враќањето во Бундеслигата како позајмен фудбалер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватите во второто полувреме ја „скршија“ Ангола

Објавено пред

Хрватската ракометна репрезентација, која има улога на еден од фаворитите на Светското првенство во Египет, втор меч едноподруго се наоѓа во ситуација да се мачи со реално послаб противник, откако им беше потребно добро второ полувреме за 28:20 победа над Ангола.

По сензационалното реми со Јапонија во првото коло, во кое Хрватите се спасуваа од пораз, европскиот вицешампион се намачи и со претпоследната репрезентација од минатиот Мундијал, водејќи со само гол разлика по првите 30 минути пред, сепак, во второто полувреме да стигне до победа со високи +8.

Бразил по ремито со Шпанија, повторно дозволи во второто полувреме Тунис да се доближи и на крајот да извлече 32:32 реми, додека Аргентина се пласираше во втората рунда со 24:21 победа над Бахреин.

СП РАКОМЕТ, ЕГИПЕТ 2021

ГРУПА А

Зеленортски Острови – Германија 0:10 службено

Унгарија – Уругвај 20.30 ч.

Табела: 1.Германија 4, 2.Унгарија 2, 3.Уругвај 0, 4.Зеленортски Острови 0

ГРУПА Б

Тунис – Бразил 32:32 (20:16)

Полска – Шпанија 20.30 ч.

Табела: 1.Полска 2, 2.Бразил 2, 3.Тунис 1, 4.Шпанија 1

ГРУПА Ц

Катар – Јапонија 31:29 (15:16)

Ангола – Хрватска 20:28 (11:12)

Табела: 1.Катар 4, 2.Хрватска 3, 3.Јапонија 1, 4.Ангола 0

ГРУПА Д

Аргентина – Бахреин 24:21 (12:10)

ДР Конго – Данска 20.30 ч.

Табела: 1.Аргентина 4, 2.Данска 2, 3.ДР Конго 0, 4.Бахреин 0

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 минути

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет2 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион2 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Свет5 часа

Бродот што потона во Турција не бил руски туку украински, загинаа најмалку 4 лица

Шест лица се спасени, а четири загинаа кога украински товарен брод со 12 член екипаж потона денес крај брегот на...

Македонија6 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија6 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија7 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Македонија9 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет10 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт11 час

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион12 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија12 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија24 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт1 ден

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија1 ден

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија1 ден

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Досие