Контакт

Спорт

Моќната Македонија ја растури Ерменија, сега „навиваме“ за Исланд!

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација стигна до својата четврта победа во квалификациите за СП во Катар во 2022, откако дојдовме до убедлива 5:0 победа на гости кај Ерменија во Ереван за да ги задржиме шансите за бараж за квалификации на Мундијалот во Катар.

Енис Барди со капитенската лента, имаше хет-трик против Ерменците, а Александар Трајковски и Милан Ристовски ги дотолчија Ерменците за одлична победа на момците на селекторот Благоја Милевски и привремено второ место на табелата зад Германците.

Шансите за второто место ќе ги бараме во недела против Исланд во последното коло, но прво треба да се надеваме дека Исланѓаните ќе можат да направат проблем на Романија на вечерашниот меч, бидејќи со евентуална победа Романците ќе се пред нас на табелата, и со лесно последно коло против Лихтенштајн.

Дека во Ереван македонските репрезентативци се дојдени по победата стана јасно, со подобра игра од стартот на мечот, која во 22. минута Ашковски со фантастичен продор ја круниса со асистенција за Трајковски за 1:0. Во 36. минута од мечот, Елиф Елмас имаше убаво проигрување со Барди, кој постигна убав гол од далечина, а до крајот на полувремето имавме уште неколку добри шанси.

Во второто полувреме, Ерменците се обидоа да се вратат во игра, но во 66. минута по една убава акција, Барди беше фаулиран во шестнасетникот и мајсторски го изведе пеналот. Милан Ристовски во 79. минута само стави сол на раната на домаќините, кои исто така сонуваат за прв настап на Светско првенство, пред Барди да го комплетира хет-трикот во 90. минута со втор гол од пенал.

Графика: Sofascore за Тоспорт.мк

Фото: ФФМ

КВАЛИФИКАЦИИ, СП 2022

Ерменија – Македонија 0:5

Германија – Лихтенштајн 20.45 ч.

Романија – Исланд 20.45 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-90252-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Сити на снегот го доби Вест хем, продолжува лошата серија на Евертон

Објавено пред

Манчестер сити со 2:1 го совлада Вест хем во снежен натпревар (посебно во првото полувреме), за да се врати на второто место во Премиерлигата и да го заддржи темпото со лидерот Челси, пред нивниот меч со Манчестер јунајтед ова попладне. Брентфорд, пак со 1:0 го совлада Евертон да ја продолжи мизерната серија на „карамелите“ со пет порази во последните шест меча, додека Лестер со 4:2 ги совлада упорните Вотфорд.

Капитенот Илкај Гундоган го постигна првиот гол во 33. минута од мечот, откако претходно голот на Ријад Марез беше поништен поради офсајд во многу тешки услови за игра на „Етихад“, по што Фернадињо во 90. минута зголеми на 2:0, пред Мануел Ланзини во 95. минута да постигне прекрасен гол за Вест хем. Сити сега се втори на табелата со 29 поени, колку што има Челси пред нив, додека Ливерпул е трет со 28. Вест хем остануваат четврти со 23 поени.

Ајван Тони со својот гол од пенал во 13. минута од мечот донесе 1:0 победа на Брентфорд над Евертон на Рафа Бенитез за да се зголеми притисокот на шпанскиот стручњак – Евертон сега се само 14. на табелата. Џејми Варди пак, постигна два гола при 4:2 победата на Лестер над Вотфорд, со која „лисиците“ се искачуваат на 9. место на табелата пред Манчестер јунајтед.

ПРЕМИЕРЛИГА, 13.КОЛО

Манчестер сити – Вест хем 2:1

Брентфорд – Евертон 1:0

Лестер – Вотфорд 4:2

Барнли – Тотенхем одложено

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Скамака и Сасуоло го уништија Милан на „Сан Сиро“

Објавено пред

Џанлука Скамака постигна еден фантастичен гол и беше главен при постигнувањето на уште еден за да ги предводи Сасуоло до импресивна 2:1 победа на „Сан Сиро“ против Милан, кои по совршениот старт на сезоната сега имаат два порази во низа.

„Росонерите“ дојдоа во водство во 21. минута преку Алесио Ромањоли, но тогаш блесна 22-годишниот поранешен напаѓач на Џенова, Скамака, кој прво во 24. минута постигна апсолутно прекрасен гол од огромна далечина, за во 33. минута да ја нафрли топката по која Симон Кјер си ја смести топката во сопствената мрежа. Скамака е еден од фудбалерите кои се поврзува со трансфер токму во Милан, така што на најдобар начин им демонстрираше на шефовите на клубот за што е способен.

Точка на мечот стави Доменико Берарди во 66. минута за голема победа на Сасуоло, по што Ромањоли доби директен црвен картон во 77. минута од мечот. Милан останува на второто место на табелата со 22 поени, само еден пред Интер, и еден поен зад Наполи, кои вечерва во дербито го пречекуваат Лацио.

СЕРИЈА А, 14.КОЛО

Милан – Сасуоло 1:3

Специја – Болоња 0:1(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина легендарниот Сер Френк Вилијамс, основачот на четвртиот најуспешен Ф1 тим

Објавено пред

Сер Френк Вилијамс, најдолговечниот шеф на Ф1 тим во историјата, почина на 79 години, оставајќи зад себе кариера должна за почит – тој беше 50 години Ф1 шеф, водејќи два тима, од кои последниот кој го носеше неговото име освои седум титули кај возачите и девет кај конструкторите.

Вилијамс заедно со Патрик Хед го основаа Вилијамс, тимот кој беше постојан ривал за титулите во 1980-тите и 1990-тите, пред да си замине од Ф1 оваа година кога го продаде тимот на американската компанија „Дорлитон капитал“.

Вилијамс, кој доби повреда на ‘рбетот во сообраќајна несреќа во 1986 година, по што беше во количка, почна да се повлекува од спортот во 2012 година, кога ја остави својата ќерка Клер да го води тимот. Во 2016 година тој беше во болница со сериозна пневмонија, по што престана да патува на трките, а беше хоспитализиран и минатиот декември.

„Утрово, Клер Вилијамс ме извести за тажните вести дека нејзиниот сакан татко, Сер Френк Вилијамс починал. Тој беше вистински гигант на нашиот спорт, надминувајќи ги најсериозните пречки во животот со постојана борба за победа во животот и на патеката. Загубивме ценет член на Ф1 семејството и неговите успеси ќе живеат вечно“, изјави претседателот на Ф1, Стефано Доменикали.

Само Ферари, Мекларен и Мерцедес имаат освоено повеќе титули од тимот на Вилијамс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија6 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет7 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија7 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија7 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет9 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија1 ден

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија1 ден

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија1 ден

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија1 ден

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие