Контакт

Спорт

Монако го шутна Нико Ковач

Објавено пред

Францускиот прволигаш Монако му врачи отказ на хрватскиот тренер Нико Ковач, тврди француската новинска агенција АФП откако на руските газди на клубот им дојде преку глава од слабите резултати на клубот.

Поранешниот тренер на Баерн Минхен го презеде Монако од Роберто Морено во јули 2020 со тригодишен договор, со опција за уште една година, и лани ги предводеше до третото место во лигата зад шампионот Лил и Пари Сен-Жермен, но беше елиминиран бргу во Лигата на шампионите и во моментот е на шестото место во Лига 1 со 17 поени заостанување зад ПСЖ.

Покрај ова, според француските медиуми, во соблекувалната на клубот имало тензии и токсична атмосфера и јавен конфликт меѓу 50-годишниот тренер и капитенот Висам Бен Једер.

Ковач го предводеше Баерн до двојна титула во 2019 година, а претходно работеше и во Ајнтрахт Франкфурт и беше хрватски селектор.

Спорт

Црна Гора го продолжи „походот“ и ја декласираше Хрватска

Објавено пред

Црна Гора, засега, е најголемата сензација на Европското првенство во Унгарија и Словачка, откако во едностран меч успеа да ја декласира фаворизираната Хрватска со 32:26 за одличен старт на втората рунда на шампионатот.

По Македонија и Словенија, на патот на Црногорците како пречка се исправија „каубојците“, но од стартот на мечот се виде дека тие се далеку помотивирани за да стигнат до неверојатна предност од шест гола на полувреме (15:9). Предводени од фантастичниот Симиќ на голот (кој заврши со нереални 14 одбрани), Црногорците го оддржуваа водството и во второто полувреме за голема победа.

Во првиот меч од втората група, во судирот на старите ракометни сили, Шведска и Русија, „трите круни“ стигнаа до убедлива 29:23 победа.

ЕУРО 2022, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Црна Гора – Хрватска 32:26 (14:9)

Франција – Холандија 18.00 ч.

Данска – Исланд 20.30 ч.

ГРУПА 2

Шведска – Русија 29:23 (16:13)

Германија – Шпанија 18.00 ч.

Полска – Норвешка 20.30 ч.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев удри и по фановите на Австралија опен: Имаат ниска интелигенција

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Данил Медведев немаше големи симпатии кон дел од публиката во Мелбурн откако го победи домашниот фаворит Ник Кирјос, откако прво им порача да покажат „малку респект“, а потоа во интервју посочи дека имало дел од публиката „со ниска интелигенција“.

Русинот остана смирен под притисок за победа во четири сета, а потоа во разговор со двократниот шампион од Австралија, Џим Куриер беше запрашан како успеа да остане концентриран.

„Тоа е единствениот избор кога те свиркаат помеѓу првиот и вториот сервис, не е лесно, мораш само да останеш смирен и да победиш“, изјави Русинот, предизвикувајќи голем број на свирежи од публиката. Куриер се обиде да објасни дека бучавата можеби од извиците „Сиу“ во стилот на Кристијано Роналдо (што стана хит оваа сезона), но Медведев продолжи: „Момци, не можам да го слушнам. Покажате малку респект за Џим Куриер. Тој победи двапати тука. Ако почитувате некого, тогаш почитувајте го него“.

25-годишниот Русин потоа напиша „Сиууу“ на камерата по крајот на мечот, а во следното интервју со „Јуроспрт“ отиде подалеку.

„Нормално е такво нешто, посебно кога не играш само против домашен фаворит, туку против Ник. Имам брејк на втор сервис и луѓето веќе се радуваат како да си направил двојна сервис грешка. Разочарувачки е, знам дека не го прават сите тоа, туку тие со ниска интелигенција“, додаде Медведев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси не успеаја да „купат“ сопствен фудбалер за 4 милиони фунти

Објавено пред

Челси е еден од англиските клубовите кој има најмногу фудбалери на позајмица, така што се обидоа да го решат проблемот со повредите и КОВИД во сопствениот тим со враќање на еден од своите фудбалери, но не успеаја ниту за 4 милиони фунти.

Во јануарскиот преоден рок, главниот фокус на тимот на Томас Тухел беше да се најде замена за Бен Чилвел, кој е во аут поради повреда на лигаментите на коленото, и затоа решија дека најдобар начин е да го повикаат назад Емерсон Палмиери од неговата позајмица во Лион.

Меѓутоа, бидејќи во договорот со Лион не постоеше клаузула за враќање, Челси беа приморани да се обидат да го „купат“, и по долги преговори, Лион ја одби понудата од 4 милиони фунти. 27-годишниот италијански репрезентативец со бразилско потекло, призна дека би сакал да се врати на „Стемфорд Бриџ“, но исто така додаде дека е задоволен од минутажата која ја добива во Лион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија3 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија4 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет5 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија6 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија6 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет8 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет8 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт8 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа8 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Досие