Контакт

Спорт

Монако скапо плати за потписот на Џејмс

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб Монако, се засили со Мајк Џејмс. Монако како актуелен освојувач на Европкупот, сезонава ќе дебитира во Евролигата.

Џејмс, минатата недела, го раскина договорот со ЦСКА Москва. Американецот, на почетокот на годината, беше отстранет од клубот поради несогласувањата со тренерот Димитрис Итудис.

Вториот дел од сезоната, Џејмс го мина во Бруклин Нетс, каде што имаше просек од 7,7 поени по натпревар.

По завршувањето на сезоната врати во ЦСКА и договори спогодбен раскин на соработката, се обиде да најде ангажман во НБА лигата. Откако не успеа, ја прифати понудата на Монако.

Клубот од „малото кнежевство“, го договори Џејмс за 1,4 милиони евра по сезона. Ова е еден од најголемите договори во Еворлигата.

Спорт

Клоп: Ајде кажете, има ли подобар од Салах?

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп вели дека не постои никаква сомнеж дека Мохамед Салах е најдобриот фудбалер на светот откако блесна при 0:5 победата на гости кај Вотфорд во саботата.

Египќанецот имаше една асистенција до Садио Мане и прекрасен гол за да му ја „украде“ наградата за играч на мечот на Роберто Фирмино, кој имаше хет-трик. 29-годишниот Салах сега има 10 гола во 10 меча за Ливерпул оваа сезона и само на еден меч нема дадено гол и Клоп вели дека тоа го поставува повисоко од Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

„Додавањето за првиот гол беше одлично, а голот беше навистина посебен. Тој е на врвот. Сите го гледаме тоа. Кој е подобар од него? Не мораме да зборуваме за тоа што направиле Меси и Роналдо и нивната доминација, но во моментов, тој е најдобриот фудбалер на светот“, вели Клоп.

Салах и „црвените“ му го расипаа враќањето на Раниери во Премиерлигата

Прикажи повеќе...

Спорт

Фијаско на Јунајтед кај Лестер, крај на гостинската серија на „ѓаволите“

Објавено пред

Паузата за интернационалнте мечеви не ја поправи атмосферата во Манчестер јунајтед, откако „ѓаволите“ ја почнаа низата од шест тешки мечеви со 4:2 пораз на гостувањето на „Кингс Пауер“ кај Лестер. Со ова се става крај на низата од 29 меча без пораз на гости во Премиерлигата на тимот на Оле Гунар Солскјер.

Во драматичен меч, Јунајтед имаа 1:0 водство на стартот на мечот, но нивната одбрана беше во катастрофална форма, посебно преку капитенот и поранешниот играч на Лестер, Хери Мегваер за втор пораз во сезоната и паѓање на петтото место на табелата.

Мејсон Гринвуд во 19. минута постигна апсолутно фантастичен гол за водство на „ѓаволите“, меѓутоа тоа беше убедливо најдобриот момент во играта на гостите во првото полувреме, откако Јури Тилеманс (иронично поврзуван со трансфер во Јунајтед) во 31. минута да израмни со уште еден убав гол по грешката на Мегваер.

Во второто полувреме имаше драматичен период од десетина минути во кои прво Лестер поведоа со голот на Чаглар Сојунџу во 78. минута, за четири минути подоцна, Маркус Рашфорд со одлично истрчување да постигне гол во својот прв меч оваа сезона и да израмни на 1:1. Но, буквално во следниот напад, повторно колапс на одбраната на Јунајтед која ја казнува Џејми Варди за 3:2. Патсон Дака во 91. минута од мечот по еден корнер за Лестер само стави сол на раната на гостите.

Следен меч на Јунајтед? Дуелот со Ливерпул на „Олд Трафорд“…

ПРЕМИЕРЛИГА, 8.КОЛО

Лестер – Манчестер јунајтед 4:2

Манчестер сити – Барнли 2:1

Астон вила – Вулверхемптон 2:2

Норич – Брајтон 0:0

Саутемптон – Лидс 1:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Халанд се врати со два гола, Борусија на врвот на Бундеслигата

Објавено пред

Ерлинг Халанд во првиот меч по повеќе од месец дена за Борусија Дортмунд успеа двапати да биде стрелец за да помогне „милионерите“ да стигнат до 3:1 победа над Мајнц и да се одвојат на два поени пред Баерн Минхен на врвот на табелата (Баварците утре гостуваат кај Баер Леверкузен во дербито на колото).

Марко Ројс уште во 3. минута го отвори резултатот на „Вестфален“, пред во 54. минута, Халанд да биде прецизен од белата точка за 2:0. Буркхарт во 87. минута намали на 2:1 да најави интересна завршница, пред Халанд да стави точка на мечот во 94. минута. Ова е 13. гол за Халанд во само 9 меча за Борусија оваа сезона.

Во другите мечеви, Ајнтрахт Франкфурт доживеа незгоден домашен пораз од 1:2 од Херта Берлин, Фрајбург успеа да го стопира РБ Лајпциг на 1:1 за да остане единствениот непоразен тим во Бундеслигата, додека Бохум стигна до 1:0 гостинска победа кај фенерџијата Гројтер Фирт.

БУНДЕСЛИГА, 8.КОЛО

Борусија Дортмунд – Мајнц 3:1

Ајнтрахт Франкфурт – Херта Берлин 1:2

Фрајбург – РБ Лајпциг 1:1

Гројтер Фирт – Бохум 0:1

Унион Берлин – Волфсбург 1:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска....

Македонија1 час

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ3 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија4 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија7 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија8 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија10 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион23 часа

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет1 ден

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ1 ден

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет1 ден

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет1 ден

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија1 ден

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Досие