Контакт

Спорт

Монако со „стотка“ за Асвел

Објавено пред

Донатас Мотиејунас, Двејн Бејкон и Мајк Џејмс имаа комбинирано 63 поени за Монако да ги декласира Асвел со 100:75 на гости во презакажаниот меч од Евролигата.

dobivaj vesti na viber

Мотиејунас беше најефикасен со 22 поени и 4 скока, Бејкон имаше 21 поени, а Џејмс 20 поени за тимот на Саша Обрадовиќ, кој сега има три победи во низа за да го подобри скорот на 8-11.

Монако имаше 21 поен предност во третата четвртина (71:50),  која успеа да ја зголеми до крајот. Маркос Најт имаше 19 поени 9 скока за Асвел, кои сега имаат 8-10 скор.

Олимпија Милано, пак, благодарение на фантастичната последна четвртина стигна до 76:65 домашна победа над Алба Берлин, подобрувајќи го скорот на 12-6, со што се на третото место на табелата израмнети со Олимпијакос и Зенит Санкт Петерсбург.

По израмнети три четвртини, Милано ја почна последната четвртина со 16:6 серија, која на крајот беше доволна за победа. Џиџи Датоме беше најефикасен со 16 поени, Кајл Хајнс додаде 12, додека за Алба, Маодо Ло имаше 13 поени.

ЕВРОЛИГА, 19.КОЛО

Асвел Лион – Монако 75:100 (24:27, 17:24, 17:25, 17:24)

Олимпија Милано – Алба Берлин 84:76 (22:24, 16:16, 22:19, 24:17)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хорхе Меси демантира дека син му ќе се сели во Мајами

Објавено пред

Таткото и агентот на Лионел Меси, Хорхе Меси, ги демантира шпекулациите дека аргентинската ѕвезда се договорила за трансфер во Интер Мајами во 2023 година во зделка во која ќе купи 35 отсто од акциите во клубот во сопственост на Дејвид Бекам.

dobivaj vesti na viber

Меси потпиша двегодишен договор со ПСЖ минатото лето по шокантното заминување од Барселона по 778 натпревари, но имаше потпросечна сезона со 11 гола во 33 меча за францускиот тим. Аргентинските медиуми тврдеа дека по заминувањето од ПСЖ, тој ќе се пресели во САД во зделка со МЛС-клубот на Бекам. Меси Сениор за „Ле Паризиен“ ги демантира тие вести.

„Лео уште не одлучил за својата иднина. И ако Лео Меси се сретнал со Дејвид Бекам неодамна, тоа беше дел од престојот на ПСЖ во Доха, каде што Англичанецот е амбасадор за Светското првенство“, изјави Хорхе Меси.

Меси се сретна со Бекам во понеделникот во Катар, каде што ПСЖ е на турнеја по крајот на францускиот шампионат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гаске го стопира камбекот на Медведев во Женева

Објавено пред

Францускиот ветеран Ришар Гаске со 6:2/7:6(5) го совлада светскиот рекет број 2, Данил Медведев, во второто коло на Женева опен во Швајцарија, последниот подготвителен турнир пред „Ролан Гарос“.

dobivaj vesti na viber

Русинот Медведев, актуелниот шампион од САД опен, паузира подолго време поради операција на хернија, и при враќањето на терените имаше лош старт губејќи го првиот сет за само 32 минути игра пред во вториот веднаш да загуби брејк за водство на Гаске. Тој успеа да се врати во шестиот гем за да израмни на 3:3 за во тај-брејкот да нема шанси против 35-годишниот противник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкртел во пензија по 21 години во фудбалот

Објавено пред

Поранешниот бек на Ливерпул, Мартин Шкртел, се повлекува од професионалниот фудбал по 21 година велејќи дека здравјето не му дозволува да продолжи на емотивна прес-конференција во Словачка.

dobivaj vesti na viber

Шкртел помина осум сезони на „Енфилд“ пред во 2016 година да направи трансфер во Фенербахче, каде што остана три години, за да замине во Аталанта, каде што му беше раскинат договорот по само три недели. По ова, тој играше во Башакшехир пред лани да се врати во својата татковина во тимот на Спартак Трнава.

„Време е да го следам умот, а не срцето. Со тоа што дојдов во Трнава го исполнив мојот сон. Имам проблем со забите, кој ми предизвикува маки не само во фудбалот туку и во обичниот живот. Имам проблеми и со движењето, не можев да пешачам со мојот син стотина метри. Затоа решив мечот против Дунајска Стреда да биде мојот последен“, изјави Шкртел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија4 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа6 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа7 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија8 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ9 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија10 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ12 часа

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет13 часа

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет13 часа

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет13 часа

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет13 часа

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ повика на голем протест на 18 јуни, блокадата во Собранието продолжува

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со активната блокада во Собранието. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски по завршувањето на Извршниот комитет на...

Македонија1 ден

Борел: Бугарското вето да се укине до крајот на јуни или ќе имаме криза во односите со Западен Балкан

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, повика веднаш да почнат преговорите за пристапување на Северна Македонија и...

Европа1 ден

Ердоган најави вето: Нема да поддржиме прием во НАТО на држави што ни воведуваат санкции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема да го поддржи влезот на Шведска и Финска во НАТО, јавува...

Регион1 ден

Радев oд Берлин: Да не дозволиме легитимација на македонизмот, во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија

Не треба да дозволуваме легитимација на македонизмот. Во ЕУ нема место за идеологии од поранешна Југославија и Коминтерната, изјави бугарскиот...

Топ1 ден

Млад Авганистанец пронајден мртов во Гевгелија, бил избоден со нож

24-годишен Авганистанец бил пронајден починат со убодна рана на телото во близина на железничкиот мост во Гевгелија. „На 15.5.2022, во...

Македонија1 ден

Ќе ја забрзаме постапката за одобрување на приемот на Финска и Шведска во НАТО, му рече Ковачевски на Столтенберг

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кој ја изрази неговата поддршка...

Македонија1 ден

Москва ја поздрави одлуката на СПЦ за одобрување на канонското единство со МПЦ

Руската православна црква ја поздравува одлуката на Српската црква да го обнови канонското општење со Македонската црква. „Руската православна црква...

Регион1 ден

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонската православна црква, односно Охридска архиепископија, пренесуваат српските медиуми....