Контакт

Спорт

Мурињо: Конференциската лига за Рома ќе значи повеќе од скудето за Интер или Милн

Објавено пред

Жозе Мурињо ги пофали „навистина специјалните“ навивачи на Рома, инсистирајќи дека титула од Конференциската лига за римскиот клуб ќе значи повеќе отколку скудетото за Интер и Милан.

dobivaj vesti na viber

По 1:1 ремито против Венеција, петтото место изгледа недостижно за Рома, така што фокусот е на финалето на Конференциската лига на УЕФА против Феенорд на 25 мај, нешто што ултрасите на клубот го покажаа со банер на кој пишуваше: „Крунисај ги нашите соништа за слава и запиши ги нашите имиња во историјата“.

Фудбалерите и Мурињо излегоа да се поздрават со фановите 10-тина минути по крајот на последниот домашен меч за клубот, по што следува гостувањето кај Торино во петок, и финалето на Конференциската лига во Торино.

„Се обидовме да се заблагодариме на навивачите. Ова беше едно семејство. Има начин да им се заблагодариме, со тоа што ќе го дадеме максимумот на теренот. На крајот, ако освоиме трофеј, ќе кажам дека фановите го заслужија тоа. Ако тоа се случи, кога Милан или Интер ќе го освојат скудетото, мислам дека нашиот трофеј ќе значи повеќе поради страста на луѓето. Не знам дали било вака секогаш, но морам да признаам дека Рома има навистина специјални навивачи. Навистина специјални“, вели Мурињо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интернационално познат фудбалер од Премиер лигата уапсен за силување!

Објавено пред

Интеернационално познат фудбалер од Премиер лигата е уапсен во северен Лондон за силување, тврди британскиот весник „Телеграф“. Според нивните извори, фудбалерот, за кого се објавува дека е во своите доцни 20-ти години, е испрашуван за напад што се случил минатиот месец.

dobivaj vesti na viber

„На 4 јули обвинение за силување од една жена беше известено до полицијата. Обвинетиот е во притвор, а истрагата продолжува“, потврдија од Скотланд Јард за „Телеграф“.

„Телеграф“ побарал коментар од клубот на фудбалерот, но од таму засега нема коментар. Според нивните извори, фудбалерот требало да ја претставува својата земја на Светското првенство во Катар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари ја брани стратегијата, Леклер останува разочаран

Објавено пред

Шефот на Ферари, Матија Биното, тврди дека неговиот тим ги направил вистинските одлуки на британското ГП и покрај тоа што Шарл Леклер призна дека е разочаран по загубената шанса за подиум и можна победа бидејќи не го повикаа во бокс при излегувањето на безбедносното возило во финишот на трката.

dobivaj vesti na viber

Возачот од Монако беше лидер кога на патеката излезе безбедносното возило по сопирањето на боидот на Алпине на Естебан Окон и при излегувањето на безбедносното возило, Карлос Саинс влезе во боксот, како и другите болиди во топ-4. Леклер, пак, не беше повикан во боксот и потоа при рестартот беше претекнат од Серхио Перез и Луис Хамилтон и заврши на четвртото место.

Биното тврди дека во Ферари биле загрижени дека ќе загубат премногу време со ве влегувања во боксот и дека решиле да одат со Саинс.

„Двата болида, според нас, беа преблиску да влезат во боксот одеднаш, така што моравме да направиме одлука. Ние бевме единствени со два болида во добра позиција, а другите тимови имаа по еден и за нив одлуката беше полесна. Немаше доволно разлика да ги внесеме двајцата бидејќи вториот ќе загубеше премногу време. Бидејќи гумите на Шарл беа понови од тие на Карлос за шест или седум круга, решивме да сопреме со Карлос, кој исто така ќе можеше да нѐ штити во првите неколку кривини“, вели Биното.

По трката, камерите ги фатија Биното и Леклер во разговор и Италијанецот вели дека го сфаќа разочарувањето на својот возач.

„Знаев дека Шарл е разочаран и исфрустриран, што е разбирливо бидејќи водеше во трката. За него, тоа беше голема шанса, особено бидејќи Макс имаше проблеми со болидот. Но, му кажав дека имаше одлична трка и дека треба да остане смирен бидејќи вози фантастично. Едноставно, немаше среќа“, додава Биното.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос во пет сета го победи Накашима, Гарин во драма спречи австралиско четврт-финале

Објавено пред

Контроверзниот Австралиец Ник Кирјос се пласира во четврт-финалето на Вимблдон по тешката 4:6/6:4/7:6(2)/3:6/6:2 победа над Американецот Брендон Накашима. Ова е прво четврт-финале на гренд слем турнир за Кирјос од 2015 година.

dobivaj vesti na viber

Еден ден по казната, заедно со грчкиот тенисер Стефанос Циципас по нивниот бурен меч во третото коло, Кирјос имаше лош почеток на мечот со Накашима губејќи го првиот сет со 6:4. Но, потоа неговата игра се стабилизира и тој беше супериорен со својот сервис за да поведе со 21 во сетови пред Накашима да обезбеди одлучувачки сет, во кој два брејка беа доволни за голема победа.

Кирјос го заврши мечот со 78 директни победнички топки и дури 34 аса за свое второ четврт-финале на клубот Ол Ингланд по тоа од 2014 година.

Чилеанецот Кристијан Гарин ги уништи надежите за австралиско четврт-финале и ќе се судри со Кирјос по драматичната победа над Алекс де Минаур, кој успеа да пропушти предност од два сета и не искористи две меч-топки во одлучувачкиот сет при 2:6/5:7/7:6(3)/6:4/7:6(10:6) поразот.

19. носител, Де Минаур, имаше 3:1 предност во тај-брејкот во третиот сет и 5:3 во супер тајбрејкот во петтиот сет пред да загуби по маратонски 4 часа и 36 минути.

Во четврт-финалето е и Американецот Тејлор Фриц, кој со 6:3/6:1/6:4 збриша уште еден Австралиец, Џејсон Каблер, за да обезбеди потенцијална пресметка со Рафаел Надал, кој подоцна го игра своето осмина-финале против Холанѓанецот Ботик ван дер Цандшлуп.

Свое прво четврт-финале на Вимблдон ќе игра Казахстанката Елена Рибакина откако со 7:5/6:1 ја совлада Хрватката Петра Мартиќ по 1 час и 20 минути игра. 23-годишната Рибакина, која е родена во Москва, но настапува за Казахстан, претходно имаше само една победа на трева оваа сезона губејќи во второто коло во Берлин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Во живо) „Оставка, оставка“ се скандира на протестот пред Владата, демонстрантите ја пробија оградата

Група граѓани влегоа во дворот на зградата на Владата, каде трет ден по ред се протестира против францускиот предлог за...

Македонија2 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија2 часа

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија4 часа

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет7 часа

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија7 часа

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија8 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија9 часа

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија9 часа

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет10 часа

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет10 часа

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет12 часа

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет12 часа

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...

Свет14 часа

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе...

Македонија23 часа

Дејвид Гир: Чисто е, одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања

Дејвид Гир – амбасадорот на Европската Унија во земјава со поддршка за Северна Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори....

Македонија1 ден

(Видео) Протестот против францускиот предлог и денеска пред Владата

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање...

Македонија1 ден

Димитров: Со францускиот предлог Албанија е слободна да си оди напред, а Северна Македонија е таа што е изолирана

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ и еден од потписниците на Преспанскиот договор – Никола Димитров на Фејсбук детално...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Сметам дека сите пратеници треба да го прифатат менувањето на Уставот

Премиерот Димитар Ковачевски за трите предлози на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не одговори конкретно дали ги отфрла, но посочи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Му понудив на Ковачевски да го отфрли предлогот, а јас да се повлечам од барање предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски понудил три решенија за францускиот предлог. Тој не добил никаков одговор на барањата од премиерот...