Контакт

Спорт

Мурињо за Ериксен: Не сум идиот, разбирам се!

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Португалецот Жозе Мурињо изјави дека ја разбира ситуацијата во која е Кристијан Ерикен, кому на крајот на сезоната му истекува договорот. Затоа, и понатаму се најавува дека тој може да ги напушти Спарси во јануарскиот преоден рок.

Сепак, Мурињо смета на него, па го пушти на терен на мечот против Ливерпул кој Тотенхем го загуби со 1-0. Навивачите незадоволни од играта на Данецот, го „наградија“ со свирежи.

„Некои мечеви просто ги играте подобро, некои полошо. Ако мене ме прашувате, ги знам и причините, не сум идиот. Многу години сум во фудбалот. Свесен сум дека играч во вакви околноси не може да игра на врвно ниво“ – рече Мурињо.

Португалскиот стартег вели дека е согласен со навивачите, Ериксен не покажа се што знае.

Утре Спарси играат против Мидлсборо, во ФА купот.

„Ќе игра, не можам да ви кажам повеќе од тоа. Имаме проблеми со повредени играчи и сите останати мора да се максимално подготвени да помогнат“ – вели Португалецот.

Спорт

Јута Џез има нов сопственик

Објавено пред

Јута Џез, по 35 години, доби нов сопственик. Гејл Милер реши франшизата да му ја продаде на Рајан Смит. Сопственикот на компанијата „Квалтиркс“ за Јута Џез плати 1.660.000.000 долари.

Сопругот на Гејл, Лери Милер, во 1985 година за сума од 9.500.000 долари стана сопственик на 50 отсто од акциите на Јута Џез. Една година подоцна го откупи преостанатиот дел од акциите за 20.000.000 долари и стана сосптвеник на франшизата.

Милијардерот Лери Милер почина во 2009 година, а франшизата им ја остави во наследство на членовите на семејството.

Новиот сопственик Рајан Смит е роден во државата Јута, што е доволна гаранција дека франшизата ќе остане во Солт Лејк Сити.

Јута Џез никогаш не бил шампион во НБА-лигата. Најблиску до шампионската титула франшизата беше во 1997 и 1998 година, но тандемот Карл Мелоун и Џонс Стоктон не успеа да ги победи Мајкл Џордан и Чикаго Булс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер: Сакаат да ја уништат Премиер лигата

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, остро реагира на најавите за можното основање на европската Суперлига. Венгер смета дека зад оваа идеа се крие непријателство кон англиската Премиер лига.

„Премиер лигата е надмоќна. Другите првенства сакаат да ја уништат таа надмоќ. Најдобро тоа ќе го направат со креирањето на европската Сулерлига. Тоа сигурно ќе ја уништи Премиер лигата на Англија“, рекол Венгер и дополнил:

„Доколку креаторите на новата лига добијат дозвола од англиските клубови, таа навистина ќе биде основана“.

На новинарско прашање дали Суперлигата е само финансиски проект, Венгер одговорил.

„Тоа е и фудбалски проект, но се наоѓаме во ера во која сопствениците на клубовите воедно се и инвеститори. А првата цел на инвеститорот е да генерира уште повеќе пари. Суперигата од таа перспектива можеби е само начин да се заработат повеќе пари“, заклучил Венгер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве и Барса „играа“ дерби и на социјалните мрежи

Објавено пред

Јувентус и Барселона синоќа го одиграа дербито во второто коло, во Лигата на шампионите. Барселона победи со 2:0, со головите на Дембеле и Меси од пенал. Во текот на дербито свој „натпревар“ имаа и администраторите на Твитер профилите, на двата тима.

Каталонците во текот на мечот испратија провокација, која се однесуваше на неиграњето на Кристијано Роналдо.

„Многу ни е драго што имате можност да го гледате најдобриот на сите времиња на вашиот терен“.

Администраторот на Јувентус експресно одговори на провокацијата.

„Сигурно сте го отвориле погрешниот речник, најдобриот на сите времиња ќе ви го донесема на Ноу Камп“.

Овие меѓусебни провокации беа доволни да започне нова дебата на социјалните мрежи, околу тоа кој е најдобриот фудбалер на сите времиња.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Тој со Брза помош...

Економија2 часа

АЕК ќе спроведува физибилити студија за влијанието на 5G мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието...

Македонија2 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет2 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија4 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија4 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет4 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија5 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија5 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа15 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија15 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија16 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија17 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет19 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија22 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија23 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија23 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија23 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија24 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија24 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие