Контакт

Спорт

Мурињо учи германски, се надева на покана од Баерн

Објавено пред

Баерн Минхен, во саботата загуби во Леверкузен (3:0), на табелата има пет поени помалку од Баер и извесно е дека по 11 години ќе остане без титулата во Бундес лигата.

dobivaj vesti na viber

Доколку Баерн остане без шампионската титула јасно е дека тренерот Томас Тухел ќе добие отказ.

Германските медиуми веќе започнаа да лицитираат со името на неговиот наследник. Во некои комбинации за нов тренер на Берн е и Жозе Мурињо.

Португалецот е слободен откако пред неполн месец доби отказ од Рома.

Иако на маса има понуди од Саудиска Арабија, медиумите пренесуваат дека Мурињо чека покана од Минхен.

„Почна да учи германски. Претходно флертуваше со клупските челници. Би бил подготвен“, изјави Кристијан Фалк, новинарот на Билд на ТВ Велт.

Инаку, Мурињо во 2018 година имаше изјава, во свој стил, со која индиректно навести дека имало „флерт“ со Баерн.

„Можев да бидам во друга земја, да ја имам титулата во џеб во лига што ја освојуваш уште пред да започне“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Милан победи во Рим, Лацио со осум играчи го заврши натпреварот

Објавено пред

Фудбалерите на Милан го совладаа Лацио во Рим со 1:0 во 27. коло од италијанската Серија А.

dobivaj vesti na viber

„Росонерите“, во нервозен натпревар, тешко стигнаа до триумфот во главниот град на Италија. Тоа го направија дури откако Лацио остана со играч помалку во 57.минута, кога Лука Пелегрини го доби вториот жолт картон.

И со играч помалку „бјанкочелестите“ успешно се бране половина час, кога Ноа Окафор најдобро се снајде пред голот на Лацио во 88. минута ја затресе мрежата на Проведел.

Нервозата потоа достигна точка на вриење, па Лацио до крајот на мечот остана без Марушиќ и Гендузи, кои беа исклучени во 95. и 97.минута.

Милан го освои 56. бод и се наоѓа на третата позиција во Серија А, додека Лацио е осми со 40.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Нов кикс на Баерн, одбраната на титулата стана невозможна мисија

Објавено пред

Фудбалерите на Фрајбург ремизираа 2:2 на домашен терен со Баерн во првиот натпревар од 24. коло од германската Бундес лига.

dobivaj vesti na viber

Со овој кикс Баерн дополнително се оддалечи од борбата за шампионската трка со Баер Леверкузен. Доколку Баер в недела победи во Келн ќе стекне двоцифрена предност и ќе биде многу блиску до освојување на титулата.

Домашните поведоа во 12. минута кога Кристијан Гунтер шутираше од околу 25 местир и го совлада Ноер.

Во 35. минута, одговори Баерн, Матис Тел се избори за топката и од левата страна прецизно биеше во спротивниот агол на голманот на Фрајбург.

Во вториот дел Баерн трган на сè или ништо се обидоа Мусиала и Кејн, но резултатот не се менуваше до 79 минута кога со соло аквција Мусиала погоди за 1:2.

Баерн сепак не успеа да ја одбрани победата, Лукас Оле во 87.минута го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Рубљов дисквалификуван, на руски го пцуел судијата

Објавено пред

Рускиот тенисер Андреј Рубљов е дисквалификуван во полуфиналниот натпревар на АТП турнирот во Дубаи.

dobivaj vesti na viber

Ривал на петтиот светски тенисер беше Александар Бублик, кој беше на гем од победа (6:7, 7:6, 6:5), пред мечот да биде прекинат.

Во решавачкиот сет Рубљов имаше брејк предност до осмиот гем, кога Казахстанецот го врати брејкот и успеа да остане во мечот.

Амплитудите на Рубљов во однесувањето се добро познати, најчесто гневот го истура врз себе, но овој пат бесот реши да го истури врз линискиот судија.

Незадоволен од една негова одлука, тој се внесе во лицето на судијата додека во исто време се тресеше пд нервоза. Вториот линиски, кој зборува руски, можеше да слушне што зборува Рубљов и веднаш сигнализираше дека рускиот тенисер го пцуе судијата.

Рубљов се бранеше дека зборувал на англиски, а не на руски и дека не навредувал никого, што главниот судија не го прифати. Русинот ќе ги загуби сите бодови и пари што ги освои на Емирати. Воедно, како резултат на тоа ќе испадне од Топ 5 на АТП листата.

За петтата титула во кариерата Бублик ќе игра против подобриот од дуелот меѓу Иго Амбер и Данил Медведев.

Турнирот во Дубаи се игра за награден фонд од 2.941.785 долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ11 часа

Со нож убил малолетник: притвор за 15-годишникот од Прилеп бара обвинителството

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското...

Свет11 часа

(Видео) Апсења по погребот на Навални, присутните со извици: „Путин е убиец“

Голем број Руси го скандираа името на Алексеј Навални додека лидерот на опозицијата беше погребан денеска во Москва и им...

Македонија13 часа

Палевски ќе биде екстрадиран од Турција по завршувањето на административните процедури, вели Аврамовска-Мадиќ

Заменик министерката за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, очекува Љупчо Палевски од Турција да биде екстрадиран веднаш по завршување на административните...

Македонија15 часа

Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и на судиите: Член 93 од Законот за извршувањето е правниот основ за бришење на долговите

Народниот правобранител Насер Зибери јавно им одржа лекција на извршителите и судиите, кои седум месеци одбиваат да ги применуваат измените...

Македонија16 часа

Пендаровски: Ако бев избран во парламентот во 2019, ќе бев сменет истото попладне кога ѝ се спротивставив на власта за „Рекет“

На денешната прес-конференција претседателот Стево Пендаровски рече дека не може да знае дали некои од неговите поддржувачи ќе го дадат...

Топ19 часа

Расчистено убиството на 14-годишното момче во Прилеп, приведени двајца

Денеска, во 4 часот, во село Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода малолетник и...

Топ19 часа

14-годишно момче убиено среде Прилеп

14-годишно момче, вчеравечер, околу 19.30 часот, е пронајдено без знаци на живот со повеќе убодни рани и надворешни крвавења во...

Македонија20 часа

ДИК со нов пресек: Ванковска собра 9.722, Јакимовски 9.265 потписи, за Томе Николоски сè уште никој не се потпишал

Професорката Билјана Ванковска, која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.722 од потребните 10.000...

Економија20 часа

Нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Од денеска нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Како што порача претходно вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи,...

Македонија20 часа

МНР го осуди нападот во Газа: Ваквиот чин претставува сериозно кршење на меѓународното право

Министерството за надворешни работи најостро го осудува нападот во Газа, кој однесе животи на голем број невини луѓе додека чекаа...

Македонија20 часа

МВР воведе нова секција на веб-страницата за побрзо закажување термин за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб-страницата https://termin.mvr.gov.mk/, која има цел да...

Свет21 час

(Видео) Пожар зафати зграда во Бангладеш, загинаа најмалку 43 лица

Најмалку 43 лица загинаа, а десетици се повредени во пожар што вчера уништи седумкатница во Дака, главниот град на Бангладеш,...

Свет21 час

(Видео) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа; сведок: Камиони со храна газеа луѓе

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци се убиени, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја...

Македонија2 дена

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 дена

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 дена

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 дена

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија2 дена

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија2 дена

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ2 дена

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...