Контакт

Спорт

МЗТ ги мина Спарс, ќе игра финале за враќање во АБА-лигата

Објавено пред

МЗТ Аеродром Скопје стигна до 84:70 (20:16, 21:21, 19:15, 24:18) победа над Сараево Спарс во вториот полуфинален меч од плеј-офот во втората АБА-лига, овојпат без драма, за да се пласира во финалето во кое ќе брка враќање во првата АБА-лига.

Првиот меч во Сараево беше драматичен, откако „металците“ се вратија од 17 поени негатива за победа, додека во „Јане Сандански“ немаше ваква драма, откако предноста направена во првата четвртина, домашниот тим ја оддржа во текот на целиот меч.

Хрватот Иве Иванов беше најефикасен со 24 поени, Дамјан Стојановски беше одличен со 19 поени, а Медфорд додаде 14.

Следен за МЗТ ќе биде подобриот од дуелот меѓу Борац Чачак и Приморска, кои вечерва го играат вториот полуфинален меч во Србија. Приморска, клубот со најдобар скор во регуларната сезона, има 1:0 водство.

Фото: АБА лига

Спорт

Надал маршира кон титулата број 12 во Монте Карло

Објавено пред

Рафаел Надал со малку повеќе маки од очекуваното се пласира во полуфиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло победувајќи го Аргентинецот Гвидо Пелја со 7:6(1)/6:3 за да остане на добар пат да ја освои својата титула број 12 во малото кнежевство.

Надал е рекордер со 11 титули освоени во Барселона, Монте Карло и „Ролан Гарос“ бидејќи ниту еден тенисер нема стигнато до толку трофеи на еден турнир. Кралот на земја се враќа полека во форма, иако Пелја му направи многу проблеми, посебно во првиот сет, кој мораше да го добие во тај-брејк по еден час и 22 минути игра! Во вториот сет Надал влезе во ритам, направи два брејка и поведе со 5:1, пред упорниот Аргентинец се врати до 5:3, пред да го загуби мечот.

Следен за Надал во полуфиналето ќе биде подобриот од дуелот на Хрватот Борна Чориќ и италијанскиот ветеран Фабио Фоњини. Во другото полуфинале ќе играат Душан Лајовиќ и Данил Медведев, кој претходно го елиминира светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Јас секогаш сум бил поддржувач на ВАР-системот

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола повторно застана во одбрана на ВАР системот и покрај тоа што токму ова судиско помагало помогна Сити да бидат елиминирани во четврт-финалето на ЛШ од Тотенхем во драматичниот меч во средата.

ВАР прво го дозволи голот на Фернандо Љоренте за Тотенхем да намали на 4:3 (резултат кој ги носеше во полуфинале), а потоа го поништи голот на Рахим Стерлинг во последните минути од мечот за овој резултат да остане. Пред новиот дуел со Тотенхем овој викенд, овојпат во Премиер лигата, Каталонецот вели дека поддршката за ВАР останува.

„Секогаш сум го поддржувал ВАР, кога ми одговарал и кога не ми одговарал. Другите не го поддржуваа порано, но сега можеби го смениле мислењето“, вели Гвардиола.

Тој посочува дека по драматичниот меч, тимот мора да е концентрира на тесната борба за титулата со Ливерпул.

„Не сакам фудбалерите да го заборават искуството, бидејќи тоа беше неверојатно. Имавме среќа што го доживеавме тоа, бидејќи во еден момент бевме среќи, а момент подоцна бевме во очај. Во иднина сите ќе се сеќаваме на тоа како на неверојатен меч, заедно со тагата што не се квалификувавме. Тоа е фудбалот“, вели Гвардиола.

Гвардиола: Ние дадовме гол, другото го направи ВАР, а Љоренте даде гол со рака

Прикажи повеќе...

Спорт

Кеси и Бакајоко казнети со 86.000 евра, истрага за расистичките навивачи на Лацио (видео)

Објавено пред

Милан и неговите фудбалери Тиемуе Бакајоко и Френк Кеси беа казнети вкупно 86.000 евра за држењето на дресот на дефанзивецот на Лацио, Франческо Ачерби како трофеј по 1:0 победата во саботното дерби на „Сан Сиро“, тврдат италијанските медиуми, кои додаваат дека Лацио ќе настрада за расистичкото навивање на нивните навивачи.

Милан се согласиле со Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) за исплата на 86.000 евра – 33.000 евра по фудбалер и 20.000 евра за клубот, тврди „Газета дело спорт“. Финансиската казна е намалена за третина и Милан веднаш се согласил да ја исплати.

Ачерби ги налути навивачите и фудбалерите на Милан кога пред мечот изјавуваше дека „не може да има споредба“ меѓу квалитетот на фудбалерите на двата тима. Но, тој по мечот ги размени дресовите со Бакајоко во обид да ја намали тензијата, пред инцидентот пред навивачите на Милан. Двајцата се извинија на Ачерби по мечот.

„Многу се кажа за тој инцидент, згрешивме и се извинивме. Не можеме да направиме нешто повеќе“, вели тренерот на Милан, Џенаро Гатузо.

Во исто време, се појави видео на социјалните мрежи на кое група навивачи на Лацио упатуваат расисички извици кон Французинот Бакајоко при 2:0 победата на Лацио над Удинезе во средата. На видеото се гледаат навивачите како пеат: „Оваа банана е за Бакајоко“.

Грдата страна на дербито – неспортски гест на фудбалерите на Милан

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија7 часа

(Видео) Јанушев, Кирацовски и Асани се ракуваа и ветија фер и демократски избори

Шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател денеска присуствуваа на средба со Државната изборна комисија од каде порачаа дека...

Избори 20197 часа

(Видео) Деркоски: Ниту една кампања не може да е кристално чиста, но оваа беше релативно мирна

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, на средбата со шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател оцени дека...

Македонија7 часа

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија9 часа

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија9 часа

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток10 часа

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија11 час

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа11 час

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20191 ден

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија1 ден

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Избори 20191 ден

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија1 ден

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија1 ден

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет1 ден

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет1 ден

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет1 ден

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија1 ден

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет1 ден

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа1 ден

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Досие