Контакт

Спорт

На Зидан му фали „пола“ тим, против Кадиз ќе биде и без Модриќ

Објавено пред

Реал Мадрид утре му гостува на тимот на Кадиз во рамки на 31. коло од Ла лига. Тренерот на Кралскиот клуб, Зинедин Зидан не може да смета на добар дел од стандардните фудбалери, а сега на листата отсутни се најде и Лука Модриќ.

Серхио Рамос, Лукас Васкез, Тони Крос, Феде Валверде и Еден Азар не конкурираат за овој меч поради повреди или болест, а францускиот стратег против тимот од долниот дел од табелата реши да настапи и без Хрватот.

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација почувствувал болка во грбот во текот на денешниот тренинг, јавуваат шпанските медиуми.

Добра вест за Реал е има повратници во тимот – се очекува настап на Рафаел Варан, Дани Карвахал, Начо Фернандес и Касемиро.

За овој меч Зизу повика и четворица фудбалери од Реал Мадрид Б – Виктор Чус, Серхио Арибас, Антонио Бланко и Мигел Гутиерес.

Спорт

Пеп: Голема работа е да победиш клуб кој е граден за победи

Објавено пред

Пеп Гвардиола, десет години по своето последно финале од Лигата на шампионите, повторно ќе игра за најголемиот европски трофеј, откако Манчестер сити успеа да го елиминира Пари Сен-Жермен во битка на двата најбогати фудбалски клубови на светот.

„Ова е за сите нас и за клубот. Горд сум и првата мисла ми беше кон фудбалерите кои не играа денеска, бидејќи и тие го заслужија ова. Треба да ја освоиме лигата и за две три недели да се подготвиме за финалето. Игравме добро и победивме со 4:1 против тим кој ги имаше победено Барселона и Баерн Минхен, така што тоа значи многу. Тие ја освојуваат лигата секоја година, имаат тим граден за победи и се бореа до крај“, вели Гвардиола.

Тој посочува дека Лигата на шампиони е најтешкото натпреварување, но и дека ти е потребна среќа.

„Луѓето мислат дека е лесно да се стигне до финале на ЛШ. Ова е резултат на проектот од последните четири-пет години. Во првиот меч постигнавме среќен гол, а денеска Маркињос ја погоди пречката, така што секој детаљ е важен. Јунајтед победија еднаш бидејќи Џон Тери се лизна и во последната минута против Баерн Минхен, а Реал Мадрид ја освоија титулата во 93. минута против Атлетико. Ова е натпреварување кое е толку тешко и потребно ти е да ја имаш наклонеста на ѕвездите“, додава Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ лути на судијата – им кажал да одат да се „е.ат“!

Објавено пред

Фудбалерите на Пари Сен-Жермен по елиминацијата од Манчестер сити во полуфиналето на Лигата на шампионите, дел од вината ја најдоа во холандскиот судија Бјорн Кујперс, тврдејќи дека тој ги пцуел во текот на мечот.

Кујперс по прегледувањето на ВАР снимката на почетокот на мечот ја поништи одлуката за пенал од Олександер Зинченко, му поништи гол на Нејмар поради играње со рака, а потоа во второто полувреме му даде заслужен црвен картон на Анхел ди Марија за „стапнувањето“ на Фернандињо.

Италијанскиот фудбалер од средниот ред на ПСЖ, Марко Верати вели дека односите со судијата биле „невозможни“.

„Судијата и мене ми кажа да одам да се е.ам, и тоа двапати. За нив тоа е нормално, а ако им го кажеш истото, тогаш добиваш 10 меча суспензија. Честопати зборувам со судијата, но не велам такви зборови“, изјави Верати по мечот.

И Андер Ерера, кој имаше нервозен натпревар, не беше задоволен.

„Го слушнав судијата како му вели на Паредес да ‘одј.бе“, открива Ерера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милано и Барселона ја комплетираа големата четворка во Евролигата

Објавено пред

Олимпија Милано и Барселона се приклучуваат на Анадолу Ефес и ЦСКА Москва на фајнал фор турнирот од Евролигата во Келн, откако ги добија своите „мајсторки“.

Милано со 92:89 дома го совладаа Баерн Минхен во драматичен меч, додека Барселона, инаку прв носител по регуларната сезона, конечно стави крај на серијата на Зенит Санкт Петерсбург, победувајќи со 79:53 во „Палау Блауграна“.

Армани Олимпија Милано е на фајнал фор по 29 години благодарение на инспирираниот Шејвон Шилдс, кој заврши со 34 поени, а тимот на Еторе Месина имаше дури 17 поени предност, која се стопи на два поени на 12.6 секунди пред крајот. Баерн само еднаш имаше водство – 8:2 на стартот на мечот, а имаа лоши 7-од-19 во обидите за тројки – Џејлен Рејнолдс имаше 19 поени и 10 скока како најдобар во тимот на Андреа Тринкиери.

Барса, пак, не дозволи ново изненадување од Зенит, откако со Пау Гасол во тимот (7 поени, 4 блокади, 3 украдени топки и 3 скока), со фантастична одбрана стигнаа до 79:53 победа. Кори Хигинс со 15 поени беше најдобар кај победниците, Ник Калатес додаде 12 поени и 5 скока, додека Кајл Кјурик и Брендон Дејвис имаа 1 поени. Барса водеше со 23:14 по првата четвртина, с 13 поени на полувреме.

Фајнал форот се игра во „Ланксес арената“, за нас позната по ракометните успеси на Вардар, од 28 до 30 мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион12 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет12 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет13 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија14 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија15 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа18 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија18 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија20 часа

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет21 час

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија22 часа

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Свет23 часа

(Видео)15 починати и 70 повредени откако се сруши надвозник на метро во Мексико Сити

Најмалку 15 лица загинаа, а 70 се повредени кога се сруши надвозник на метрото во Мексико Сити, соопштија локалните власти....

Свет23 часа

(Видео)Тепачка во џамија во Турција: Верниците ги прекршија корона-мерките, полицијата реагираше со солзавец

Во регионот Газиантеп во југоисточна Турција, во џамија настана тепачка во која учествуваа собраните верници и членови на Фондацијата „Фуркан“...

Македонија2 дена

(Видео) Се утврдуваат причините за пожарот над Галичник

Полициска екипа врши увид и ги утврдува причините за пожарот кој избувна вчера над Галичник. Директорот на Центарот за управување...

Македонија2 дена

Повторно гореше трска кај Калишта

Нов случај на запалена трска на брегот на Охридското езеро, во делото од Струга кон Калишта е забележан вчера. „На...

Топ2 дена

Жена со повреди на главата пронајдена мртва во куќа во Охрид

Жена е пронајдена мртва во викенд-куќа во Охрид. Нејзиното тело било пронајдено утрово, од маж со кој престојувале во куќата....

Топ2 дена

Дваесетгодишна девојка од Скопје со автомобил излетала од пат, повредени три лица

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера во скопското село Црешево. Според информациите на МВР, вчера...

Македонија2 дена

Кризниот штаб предлага полицискиот час да почнува од 23 часот, угостителските објекти да работат до 22 и 30 часот

Главниот координативен кризен штаб го поддржа предлогот на Министерството за здравство за измена на времетраењето на забраната за движење, односно...

Македонија2 дена

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 1.085 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Досие