Контакт

Спорт

Начо се сели во Саудиска Арабија

Објавено пред

Капитенот на Реал Мадрид, Начо Фернандес (34) ќе ја продолжи кариерата во тимот на Ал-Итихад, им потврди клубот на шпанските медиуми. Фудбалерот кој целата своја кариера ја мина во „кралскиот клуб“, ја прифатил попрофитабилна понуда од онаа што ја добил од Реал за да го продолжи договорот.

dobivaj vesti na viber

Договорот на Начу истекува на последниот ден од јуни.

Шпанска „Марка“, пишува дека Реал Мадрид му нуди 5,5 милиони евра по сезона, а Саудијците многу повеќе, 20 милиони по сезона и двегодишен договор. Истовремено, му се понудиле одредени даночни олеснувања.

Начо до неодамна претпочиташе да се пресели во МЛС, таа опција му беше поблиску од Саудиска Арабија, но спортскиот директор на Ал-Итихад Рамон Планеш, кој во последните неколку дена беше во Мадрид поради Начо, успеа да го убеди да ја смени одлуката.

Начо ќе го напушти Мадрид како најтрофеен фудбалер во клупската историја. Со Реал освои 26 трофеи, исто толку има и Лука Модриќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонија назадуваше на најновата листа на ФИФА

Објавено пред

Фото/ ffm.mk

dobivaj vesti na viber

Фудбалската репрезентација на Македонија назадуваше една позиција на најновата ранг листа на ФИФА. Најновата листа, ФИФА, ја објави денеска, на неа скок од пет места забележа Шпанија. По освојувањето на европската титула, Шпанците се искачија на третото место, пред нив се Франција и актуелниот светски и јужноамерикански шампион Аргентина.

Македонија назадуваше бидејќи Грузија, поради одличните изданија на Европското првенство напредуваше за четири позиции. Покрај Македонија, поради скокот на Грузија назадуваа Исланд, Црна Гора и Северна Ирска.

Пред Македонија се: Обединетите Арапски Емирати, Јордан, Буркина Фасо, Албанија, Заленортските острови…

На врвот, Аргентина ја зацврсти првата позиција пред Франција, Шпанија, Англија и Бразил. Во Топ 10 уште се и Белгија, Холандија, Португалија, Колумбија и Италија.

Најголем скок на листата забележаа Венецуела (17 позиции, сега е на 34.место) и Турција (16 позиции, сега е на 26.место).

Со најголем пад на најновата листа на ФИФА се Чешка (13 позиции, сега е на 47.место), Перу (11 позиции, сега е на 42.место) и Шкотска (девет места, сега се наоѓа на 48.позиција).

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони“

Објавено пред

Тренерот на кошаркарите на Панатинаикос, Ергин Атаман, смета дека Бостон Селтикс претенциозно се нарекуваат светски шампиони. Селтикс пред 45 дена ја освоија титулата во НБА, додека Панатинаикос во мај триумфираше на завршниот турнир во Евролигата.

dobivaj vesti na viber

Помеѓу љубителите на кошарката отсекогаш имало полемики дали победникот на НБА лигата е навистина најдобриот тим во светот и дали има право да се нарекува така, како што неодамна направија Бостон Селтикс.

Тренерот на „зелените“ од Атина, Ергин Атаман, имаше што да им каже на Селтикси на оваа тема.

„Ако Селтикси сакаат да бидат светски шампиони, ќе мора да дојдат кај нас и да не победат во ОАКА Арената“, изјави турскиот тренер за „Рафине ТВ“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Магнусен го напушта Хас

Објавено пред

Кевин Магнусен нема да вози за Хас во 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Данецот го напушта американскиот тим по седум години во два мандати. Првиот беше од 2017 до 2020 година, а вториот од 2022 до 2024 година.

Минатата недела Хас објави дека Оли Берман ќе вози за нив следната сезона и јасно е дека Магнусен нема да биде негов партнер.

Се шпекулира дека на местото на Магнусен ќе дојде Естебан Окон, кој го напушта Алпин.

Претходно беше познато дека наредната по завршувањето на сезоната Хас ќе го напушти и Нико Хулкенберг, кој од 2025 година ќе вози за Заубер.

Актулниот Ф1 шампионат продолжува викендов со трката за Големата награда на Унгарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија3 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија4 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура5 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет5 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа5 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион5 часа

Мажи од такси возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет6 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот за Ковид-19, потврди Белата куќа, откако Бајден присуствуваше на настан во Лас...

Економија16 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија20 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија21 час

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија22 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија24 часа

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура1 ден

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...