Контакт

Спорт

Баер се засили со капитенот на Џирона

Објавено пред

Шпанецот Алекс Гарсија започнува ново поглавје во својата фудбалска кариера, toj потпиша долгорочен договор со Баер Леверкузен и дефинитивно ја напушти Џирона. Трансферот изнесува 18 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Актуелниот шампион на Германија, го потпиша Гарсија и покрај тоа што за него сериозен интерес покажа Барселона. Пресуди желбата на Гарсија да работи со сонародникот Чаби Алонсо.

„Како и сите љубители на фудбалот ширум Европа, и јас се восхитував на фантастичните достигнувања на Баер Леверкузен минатата сезона. Многу сум среќен што клуб како Баер реши да ме ангажира. Сега останува на мене да ги оправдам очекувањата и да придонесам за продолжување на добрите резултати“, изјави Шпанецот по потпишувањето на договорот.

Гарсија изминатите три сезони ги мина во Џирона, во последната го предводеше тимот како капитен до третото место во Примера. Во кариерата играше и за Виљареал, Манчестер Сити, Мускрон, Еибар и Динамо Букурешт.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Миленковиќ во Нотингем Форест

Објавено пред

Српскиот репрезентативец Никола Миленковиќ е нов играч на Нотингем Форест, потврди клубот.

dobivaj vesti na viber

Српскиот стопер седум години беше член на Фиорентина, Фиренца ја напушти една година пред истекот на актуелниот договор.

Миленковиќ претходно го носеше дресот на Партизан, за „Виола“ одигра 264 натпревари, постигна 17 гола и забележа пет асистенции.

Нотингем Форес за трансферот издвои 12 милиони фунти. Миленковиќ во Нотингем годишно ќе заработува 3,5 милиони фунти. Србинот со „Шумарите3 потпиша пет годишен договор.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Навивачите на Барселона воодушевени од презентацијата и изгледот на новиот дрес

Објавено пред

Барселона со уникатно видео го претстави новиот домашен дрес за сезоната 2024/25. Фановите во коментарите се воодушевени од изгледот на дресот и од начино на кој е направена презентацијата.

dobivaj vesti na viber

„Инспириран од наследството, траекторијата и корените на клубот“, стои во описот на видеото кое каталонскиот гигант го објави на социјалните мрежи.

Новиот дрес го произведе американскиот бренд Најк и тој неодоливо потсетува на дресот од сезоната 2006/07, грбот е во средината, а дресот не е направен така да има вообичаена шема на пруги, туку левата страна е сина, а десната е црвена.

Во видеото се појавуваат сегашните играчи на Барселона, како и легендите Роналдињо, Карлес Пујол и Андрес Иниеста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Душан Тадиќ потврди дека повеќе нема да игра за Србија

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Србија Душан Тадиќ (35) повеќе нема да настапуваат за националниот тим.

dobivaj vesti na viber

Тадиќ одлуката за која се шпекулираше изминатите денови ја објави на својот профил на „Инстаграм“.

„Со оваа објава сакам да им се обратам на сите љубители на фудбалот, настојувам да бидам коректен и директен колку што е можно, како што беше случај при изјавите на Европското првенство.

Останувам на ставовите што ги искажав. Нагласувам дека немав намера да ги навредувам моите соиграчи или некој друг кој беше дел од српската селекција во Германија, па затоа имам потреба за последен пат да објаснам одредени работи за кои знам дека има одредени контроверзи. Понатаму, главната причина за оваа објава е тоа што јас донесов одлука да се збогувам со дресот на српската репрезентација.

Дали би можел да бидам корисен во иднина, нека процени струката, јавноста или кој се чувствува поканет да разговара за тоа и кој мисли дека е дел од фудбалскиот амбиент“, напиша Тадиќ, моментално член на Фенербахче.

„Се збогувам со репрезентацијата, но верувам дека еден ден повторно ќе бидам таму
Репрезентацијата отсекогаш била моја голема љубов. Љубовта кон земјата, љубовта кон народот, љубовта кон играта, конкуренцијата, пријателството… Заедно поминавме низ многу радост, тага, насмевки, крв, среќа и имаше многу болки и страдања Ниту еден клубски неуспех не може да боли како репрезентативен, но ниту еден клупски успех не може да донесе радост како успехот во дресот на Србија.

Со големо задоволство се борев и го бранев грбот на репрезентацијата. Надвор од теренот, како и на него. Ја имав привилегијата да ја претставувам Србија на две светски првенства, на ЕП и на Олимписките игри. Никогаш не ме интересираа рекордите, а капитенската лента донесе посебна одговорност, чест и доверба“, напиша меѓу другото Тадиќ.

Тадиќ во националниот дрес дебитираше на 14 декември 2008 година на пријателскиот натпревар со Полска, од 2012 година стана редовен дел од националниот тим.

Оттогаш, тој одигра рекордни 111 натпревари на кои постигна 23 гола и забележа 40 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ2 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија4 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија6 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура7 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет7 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа7 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион7 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет8 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија18 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија22 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија22 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија22 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија23 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...