Контакт

Спорт

Надал не му даде шанса на дебитантот Рубљов

Објавено пред

Рафаел Надал имаше импресивна 6:3/6:4 победа над Русинот Андреј Рубљов, победувајќи во првото коло на АТП финалето во Лондон првпат од 2015 година и најавувајќи дека ќе оди по трофејот кој зачудувачки уште го нема во својата богата колекција.

Шампионот од Ролан Гарос, не се соочи со ниту една брејк топка против дебитантот на АТП финалето, за да биде на врвот на групата „Лондон 2020“ покрај Доминик Тим, кој претходно во три сета го совлада актуелниот шампион Стефанос Циципас.

Во следното коло следува вистинскио тест, кога Надал ќе излезе на терен против шампионот од Њујорк, Доминик Тим, додека утре своите натпревари ги почнува групата „Токио 1970“, каде што утре светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ почнува против Аргентинецот Диего Шварцман, пред во вечерниот термин, Александер Зверев да се судри со Данил Медведев.

Спорт

Лидс јунајтед и Алиоски го освоија Гудисон парк

Објавено пред

Лидс јунајтед, со Џани Алиоски во составот, ги однесе бодовите од Гудисон парк. Со голот на Рафиња, во 79.минута, Лидс го победи Евертон 1:0. Ова беше прва победа на Лидс јунајтед на теренот на Евертон во 30 годишната историја на Премиер лигата.

Играчите на Лидс ја заслужија победата, бидејќи беа подобри во текот на целиот натпревар.

Во првото полувреме големи шанси за Лидс не реализираа Бамфорд, Херисон и Рафиња. Евертон во првото полувреме, најдобрата шанса за Евертон ја имаше Дукуре. „Карамелите“ постигнаа два гола во првиот дел, преку Хамес Родригез и Ришарлисон кои беа поништени поради недозволени позиции во кои се наоѓаат играчите на Евертон.

Лидс јунајтед во вториот дел преку Бамфорд го погодија дирекот од голот на Пикфорд. Во 79.минута, Рафиња, со прецизен удар, низ нозете на Годфри, успеа да го совлада Пикфорд.

За Рафиња ова беше деби гол во Премиер лигата.

Македонскиот репрезентативец Алиоски го одигра целиот натпревар. Слично како и против Арсенал, одлично си ја заврши својата работа на теренот.Прикажи повеќе...

Спорт

Нова разочарувачка партија на Јувентус, освоија само бод во Беневенто

Објавено пред

Фудбалерите на Беневенто и Јувентус одиграа 1:1 во деветтото коло, во Серија А. Актуелниот шампион трет пат сезонава ремизирае на гостински терен. Тимот на Андреа Пирло, нема пораз во првенството, но има повеќе нерешени резултати (пет) од победи (четири).

Јувентус играше без Кристијано Роналдо, но тоа не треба да им биде оправдување за резултатот што го постигнаа кај „вештерките“ од Беневенто.

Имаа предност гостите од Торино со голот на Алваро Мората од 21.минута, а откако не искористија две шанси, казната ги стигна во судиското надополнување на времето во првиот дел, кога Летизиа го израмни резултатот.

Играчите на Јувентус се обидуваа во вториот дел да постигнат гол, меѓутоа нападите им беа премногу стерилни.

Дополнителен проблем за Пирло е црвениот картон кој го доби Мората по завршувањето на натпреварот.

Јуве со натпревар повеќе има три бода помалку од лидерот Милан, Беневенто со првиот нерешен резултат во сезоната дојдоа до 10 бод и до 12 место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нова пол-позиција за Хамилтон

Објавено пред

Луис Хамилтон и Валтери Ботас го освоија првиот стартен ред за Мерцедес, во пресрет на утрешната трка за Големата награда на Бахреин.

Хамилтон, во квалификациите забележа време 1:27.267 минути. За светскиот првак ова беше прва пол-позиција во Бахреин по 2016 година. Хамилтон со рекордот на патеката ја освои 98 пол-позиција во кариерата.

Хамилтон имаше подобар резултат за 0.289 секунди од тимскиот колега Ботас и за 0.414 секунди од возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен. Алекс Албон ќе му прави друштво на Ферстапен во вториот ред на стартот.

Третиот ред го освоија Естебан Перез од Рејсинг Поинт и Даниел Рикардо од Рено. Во првите десет се најдоа и Естебан Окон (Рено), Пјер Гасли (Алфа Таури), Ландо Норис (Мекларен) и Данил Квјат (Алфа Таури).

Веднаш до првата десетка се пилотите на Ферари Себастијан Фетел и Шарл Леклер.

Трката за Големата награда на Бахреин утре ќе започне во 15.10 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Свет2 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија2 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион3 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа4 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион5 часа

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија7 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт8 часа

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Европа10 часа

Англија бесплатно ќе дели витамин Д како превентивна мерка против Ковид-19

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д за околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризичните...

Македонија11 час

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет12 часа

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет13 часа

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се опoравиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија13 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Свет1 ден

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија1 ден

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија1 ден

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија1 ден

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија1 ден

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Досие